Box, The (2009)


Režie: Richard Kelly
Rok výroby: 2009
Délka: 115 min
Země: USA

Hrají:
Cameron Diaz … (Norma Lewis)
James Marsden … (Arthur Lewis)
Frank Langella … (Arlington Steward)
James Rebhorn … (Norm)
Sam Oz Stone … (Walter)
…a další

 

Prvotní myšlenka, vepsaná do úvodníku, o skříňce, která bere i dává, zní jako filmový námět určitě zajímavě. Manžele Lewisovi jsou vystavení psychickému nátlaku, neboť je morální zabit člověka (byť nepřímo) a vzít si za to peníze? Takovou fylozofii však ve filmu nehledejte. Kelly nám totiž Normu a Arthura představuje jako manželský pár, který sotva vyžije a právě teď mají problémy. Kdo by nezmáčkl, viďte? A kdo by vůbec věřil, že je to pravda?!

Lewisovi jsou nabídkou zaskočeni a nad skříňkou stráví několik dlouhých hodin, pak to Norma – spíše ze zvědavosti – stiskne a začíná tím koloběh událostí, které film posouvají z tajemného thrilleru až téměř ke scifi. S hororem je The Box spjat akorát dusnou atmosférou, kterou Kelly umí vytvořit. Co však tento (stále zajímavý) režisér ztratil je cit pro ukočírování filmu jako celku. Nebudu jistě první, kdo by Kellymu doporučil o něco zjednodušit příběh a ohraničit ho jistými pravidly, neboť nabubřelá složitost nezaručuje kvalitní podívanou.

Kelly opět rozehrává velkou hru, v níž je poměrně dost postav, příběhů a osudů. Bohužel ne všechny tyto linky si dokáží udržet vaší pozornost a divák se proto může začít snadno nudit. The Box je po většinu stopáže naprosto nepředvídatelným snímkem, což někdy vede k občasnému „What the fuck?” momentu, ale ta pravá zábava jednoduše chybí. A přitom je film ze začátku tak nádherně minimalistický!

Jenže ona Kellyho absence nastínit pravidla hry vede pouze k tomu, že The Box se na konci jeví něco jako dost zajímavého, pak si začínáte říkat, že to bylo hodně divný a 24 hodin po premiéře mi vyjma několika slušných momentů v hlavě nezůstalo opravdu nic. Pak se samozřejmě není možné divit slabým hodnocením a finančímu fiasku! A to podotýkám ještě jednou, že ona základní myšlenka, kterou Kelly použil z jedné krátké scifi povídky Richarda Mathesona, je vyloženě zajímavá – zkrátka to klasické „coby, kdyby”.

Jenže Kellyho mnohovrstevnatý pokus o vychytralý snímek (osud naší dvojice lze ale odhadnout ještě pře finální volbou), říznutý několika žánry, bohužel nenabízí příliš atraktivních rekvizit. Potěší vás hutná atmosféra, slušní herci (Marsden alias Cyclops z X-menů potěšil, Langella standartně dobrý a posměšky si podle mě nezaslouží ani Diaz) a sem tam nějaká skvělá scéna.

Hodnocení5
Avšak jako celek The Box rychle vyšumí. Kelly je stále dobrý režisér, jen se snaží vymyslet ten nejrafinovanější a nejmazanější příběh všech dob a netuší, že nám divákům stačí pohladit po srdíčku, stejně jako to kdysi udělal Donnie Darko.
50%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

 1. Solo 12 prosince 2012 v 19:37

  Od Kellyho jsem nikdy nic neviděl, takže jsem neměl možnost posoudit, jakým směrem by se mohl tento kousek odvíjet. Ani jsem si dopředu nezjišťoval, o čemže v něm jde. Po skončení filmu však ve mně zůstali hodně rozporuplné pocity. Samotná myšlenka je velice zajímavá a zhruba do 85. minuty sem se i dobře bavil. Jenže potom nastal zlomový okamžik a úroveň šla dolů. Jistě může za to scénáristova (režisérova) překombinovaná fantazie, kdy se mu hlavou honila spousta myšlenek jak udělat film ještě více zajímavý, ale vše co předtím dokázal vybudovat (atmosféra, napětí a jisté poselství), šlo postupně do kytek. Přitom to měl tak krásně rozehrané – efekty, herecké výkony i již zmíněná atmosféra byli na velice solidní úrovni. Do té doby jsem se ani nestačil nudit, přestože jsem z toho cítil „mimozemskou zápletku“ – kterou popravdě moc nemusím – teda hlavně co se UFO týče. I to bych dokázal překousnout, ale bohužel ten konec (který měl být srdceryvný) mě moc nebavil.

  více na 🙂 http://solo-solosworldofhorror.blogspot.cz/2012/12/box-2009.html 🙂

 2. Skypper 7 května 2010 v 09:06

  Film měl super atmosféru. Celé mi to připadalo jako taková moderní variace na klasiky jako “Invaze zlodějů těl”. Ke konci se ale děj začal možná zbytečně komplikovat a nakonec jsem spoustu věcí ani trochu nepobral (což ovšem nemusí být chyba filmu, nýbrž mého zabedněného mozku). Lepších 60 procent.

 3. Dany 9 února 2010 v 14:56

  Ani jsem se moc nenudil, spíš jsem si u prostředku pořád říkal “WTF?”. To co fungovalo v Donnie Darkovi (a dalo se pochopit) zde nefungovalo vůbec. Cameron Diaz je pořád moc pěkná, ale ze začátku se mi její herectví moc teda nelíbilo (ke konci už je mnohem lepší). Ale podle mého se to s hororem nedá vůbec spojovat, ale to je jen můj názor.

Nový komentář