Borrower, The (1991)


Český název: Borrower – Oběti bez hlav
Režie:
John McNaughton
Rok výroby:
1991
Délka:
90 min
Země:
USA
Další název:
Alienkiller

Hrají:
Rae Dawn Chong … (Diana Pierce)
Don Gordon … (Charles Krieger)
Tom Towles … (Bob Laney)
Antonio Fargas … (Julius)
Robert Dryer … (Borrower)
… a další

 

Mimozemšťan blíže neurčeného původu je za trest uvězněn do podoby člověka a vysazen na planetě Zemi, kde má zpytovat své svědomí. Takřka okamžitě se začne projevovat nevýhoda jeho nového životního prostoru. Zdejší vzduch mu zřejmě příliš nesvědčí, protože mu každou chvíli tělo částečně morfuje do původní hmyzí podoby, což vždy způsobí, že mu odpadne hlava. Aby mohl žít dál, musí si tuto tělesnou část půjčovat od kolemjdoucích. Vypadá spokojeně, pomalu zapadá do nového prostředí, ale spouště, kterou za sebou zanechává, si brzy všimnou policisté.

Jedná se o další z řady snímků, které po vkusném intru naladí na fantastický sci-fi horror, ale během dalších 10 minut sklouznou do vod mírně krvavé komedie. Jako vždy je na místě otázka, zda to filmu prospělo. I v tomto případě by bylo absencí humorného ladění dosaženo temné a strašidelné atmosféry, ovšem znamenalo by to vypuštění některých scén, které k vtipu přímo vybízejí.

Většina těchto momentů pramení z mimozemšťanovy neznalosti našeho prostředí. Nevadí mu tedy sníst mrtvou myš v polévce, pohybovat se komicky, dokonce ani nasadit si hlavu psa. Zvláště tato scéna je za doprovodu patřičné hudby jaksepatří vyladěná. Ovšem při použití trochu jiných doprovodných ingrediencí (hlavně hudby) by se z mnohých těchto scén dalo vytřískat velké množství hororové surovosti. Ale kde ne? V tomto případě alespoň může odpůrce hororových komedií částečně uklidnit skutečnost, že zde nic není přitaženo za vlasy. Občasné gore, dobově řádně a čistě zpracované, se s humorem kamarádí výhradně v mezích slušnosti. Na své si přijdou i milovníci povinné erotiky, která zde však působí více komicky, než inspirativně.

Film se skládá ze dvou dějových linií, které se postupně proplétají, až se spolu těsně stýkají v samotném závěru. Jedná se v prvé řadě o řádění a dobrodružství mimozemšťana, ve druhé o postavu hlavní hrdinky, která vedle Borrowera honí ještě jakéhosi maniaka. Zřejmě nebudu moc přísný, když konstatuji, že zaměření na její soukromí a obavy z vraha jsou pro film zbytečné, neboť jich v závěru nebylo patřičně působivě využito.

 

Hodnocení6
Borrower je ve svém žánru vcelku povedený snímek se všemi zavedenými prvky, ovšem přebytečnost některých scén na jedné straně a naopak nevyužití jistých možností na druhé v něm nelze přehlédnout.
60%

Sdílejte článek

  1. Solo 2 ledna 2018 v 18:34

    Od tohoto režiséra jsem zatím viděl jen Henry: Portrait of a Serial Killer, což mimochodem považuji za velice solidní film, takže jsem se doslova těšil, s čímže přišel tentokrát. Film je vedený jako scifi horor říznutý komedií, takže jsem podle toho k němu i přistupoval. No a vyloženě zklamán určitě neodcházím. Zvláště když podobně ujeté filmy mi rozhodně nejsou proti srsti. Příběh samotný je však docela prostý a hlavně místy nelogický, což může některé diváky dost odradit. Zvláště když jsou mezi jednotlivými vraždami, celkem dlouhé pauzy, které ne vždy dokázal McNaughton (potažmo scénárista Fire) vyplnit kvalitními humornými scénami. Právě ty jsou totiž jednou ze základních ingrediencí tohoto příběhu, nepočítáme-li deformaci mimozemšťanovy visáže. Návštěva jídelny pro bezdomovce a mini epizodka s myší v polévce patří ke zlatému hřebu večera. Podobných lahůdek tu však bylo poskrovnu. Což bylo docela škoda. Místo tohoto se totiž dočkáme především zdlouhavého chození z místa na místo, které občas vyplní druhá dějová linka točící se okolo dvojice policistů. Rae Dawn Chong si pamatuju hlavně z filmu „Komando“, ale tady svou průměrností zcela zapadla mezi zbytek osazenstva. Čímž se přesunu k psychopatovi v nemocnici a jeho „odzbrojení“ policistky. Tato pasáž patří rovněž k tomu nejlepšímu, co je zde k vidění, ale kromě úplného závěru nebyla více rozvinuta, což byla škoda. Bohužel tak musím konstatovat, že The Borrower má hodně velké rezervy, které dost limitovaly jeho celkovou kvalitu. Navíc jsem se u toho místy i trochu nudil. Takže ve finále tomu prostě nedám lepší hodnocení, nežli průměrné.50%

Nový komentář