Book of Shadows: Blair Witch 2 (2000)


Český název: Záhada Blair Witch 2
Režie: Joe Berlinger
Rok výroby: 2000
Délka: 90 min
Země: USA

Hrají:
Kim Director … (Kim Diamond)
Jeffrey Donovan … (Jeffrey Patterson)
Erica Leerhsen … (Erica Geerson)
Tristine Skyler … (Tristen Ryler )
Stephen Barker Turner … (Stephen Ryan Parker)
…a další

 

Už jsem se tu jednou rozepisoval o obrovském úspěchu první Záhady Blair Witch, která stála pouhých několik desítek tisíc, ale díky skvělé mediální kampani její výdělky vysoko přesáhly 100 milionů dolarů. Film je fiktivním dokumentem, kde po lesích pobíhají tři lidé a vše natáčejí na svou kameru. Bylo jasné, že pokud vznikne pokračování, tak musí zaujmout něčím jiným, protože diváci nejsou blázni a podruhé se za nos vodit nenechají.

Snímek nezačíná nikterak špatně a hned v úvodu nám vypráví o šílenství, které kolem celého Burkitsvillu vypuklo po fenomenálním filmovém úspěchu prvního Blair witch. Obyvatelé městečka jsou zhnuseni neustálými návštěvami senzacechtivých filmařů i bláznů, jež jsou schopni za hromádku kamení platit horentní sumy a kteří pátrají po jakékoliv informaci, vedoucí k vypátrání doupěte mocné čarodějnice.

Film se však začne soustředit na čtveřici přátel, kteří také touží zažít děsivé dobrodružství rovnou u tajemného domu, kde skončil první díl. Cestou se k nim přidává i tajuplná dívka Kim, která je zřejmě výbornou vědmou, takže by se případně mohla hodit. Úsilí se mladým dobrodruhům vyplácí a u domu jsou jako první. V noci po celém objektu rozestaví několik kamer, aby měli všechno pečlivě nahrané a dokonce odeženou jednu konkurenční partu slídilů, kteří je chtěli odsud vystrnadit. Jenže něco se zvrtne! Během noci někdo zničí všechny jejich materiály, jedné dívce je špatně a přichází o své dítě a vyhnaná skupina slídilů leží nedaleko odtud mrtvá! Mohou za to oni, nebo je to další prokletí zdejší čarodějnice?

Autentičnost museli tvůrci samozřejmě nechat doma a tak je ZBW 2 už jen klasickým ničím nezajímavým zbožím, které chce navázat na proslavený první díl a utrhnout si také trošku té slávy. Jenže nemá čím by zaujal. Režisérské duo (Eduardo Sanchez a Daniel Myrick) do stejné řeky z pochopitelných důvodů podruhé nevstoupilo a pasovali se pouze do rolí výkonných producentů. Jejich styl sice nový režisér nemohl použít, ale divák nedostává ani tu průměrnou teenagerovskou vyvražďovačku, kterou očekává. I když tento pojem není úplně pravdou, protože od tohoto projektu je očekáváno více než hromadící se mrtvoly. Očekává se neviditelné zlo, možná nadpřirozené jevy, ale v podání Joe Berlingera se ZBW 2 jeví jako směs halucinogéních scén, kde málo co dává smysl a kde je napětí menší než na venkovském fotbalovém utkání v boji o poslední místo.

Ani konec filmu to nezachrání a jen doplní to, co jste si mysleli, že se stane. Kamery jsou prostě sviňské mašinky a po dokoukání filmu vás možná začne žrát, kolika problémům by se pětice kamarádů mohla vyhnout, kdyby si všechno nenahrávali (tím myslím i v domě, kam se film přesune), ale to už by nás zase neměli tvůrci čím “překvapit” v závěru.

Hodnocení2
Kdepak, na ZBW 2 není co pochválit. Je to jen chabý pokus o přivydělání pár dolarů navíc, pokus špatný, hloupý a zatraceně nudný.
20%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

11 komentářů

Přidejte svůj komentář
  1. Prasoid 7 února 2008 v 21:11

    To já bych se Frenka zastal. Když se dívám na film, který se chlubí tím, že pokračuje v nějakém jiném filmu, pak mám tendenci je spolu víceméně porovnat. No a to dělá i dobrá polovina diváků. Když má pak ten další film tu smůlu, že je kapánek o něčem jiném a nelíbí se, jóóó, měl se jmenovat jinak, že?

  2. Dejv 7 února 2008 v 13:13

     Na druhou stranu, když se zamyslíš, mohl bys uznat, že film nabízí alternativní řešení k “záhadě” Blairské čarodějnice. Nudný mi ten film až tak nepřijde, až na tu přehnanou, pro většinu filmů typickou, teenagerovskou stylizaci a pár nezbytných zbytečností. Rozhodně umí vtáhnout do děje. Osobně bych to viděl spíš na 40%

Nový komentář