Blob, The (1958)


Režie: Irvin S. Yeaworth Jr., Russell S. Doughten Jr.
Rok výroby: 1958
Délka: 86 min
Země: USA
Další názvy: The Glob; The Meteorite Monster; The Night of the Creeping Dead

Hrají:
Steve McQueen … (Steve Andrews)
Aneta Corsaut … (Jane Martin)
Earl Rowe … (Dave)
Alden „Stephen” Chase … (doktor Hallen)
John Benson … (seržant Jim Bert)
… a další

 

Z vesmíru přilétá ohnivá hvězda a kazí romanci mezi Stevem a Jane. Ti totiž nacházejí starce, který přišel s neznámým objektem do kontaktu a potřebuje nutně lékařskou pomoc. A je to právě Steve, kdo přijde na to, co se asi děje. Jeho báchorkám o lidi pohlcovacím monstru však nikdo nechce moc věřit. Zatím…

Steve McQueen byl hlavním důvodem, pro který jsem snímek několikrát zhlédl. A musím konstatovat, že nad ním stráveného času rozhodně nelituji. Mac samozřejmě nezklamal a když zrovna nehrál a nevedl nějaký zajímavý dialog, alespoň předváděl, jaký je sekáč. Říci však, že by hrál první housle, se nedá. Ostatní herci se totiž nenechali zahanbit, a to jak z hlediska dobového hereckého zápalu, tak také přesvědčivosti.

The Blob je oficiálně jediný horor, v němž se McQueen vyskytl. Žánrově je však film samotný poněkud odlehčený. Již úvodní titulky slibují uvolnění a pohodu. Během filmu se pak neobjeví nic, co by je zásadně rušilo. Příběh odsýpá i přes četné dialogy velmi rychle, statickou kameru doplňuje svěží střih, vše, co se děje, vyznívá velmi zábavně. Svůj díl zásluh na divákově úsměvu má nepochybně fakt, že skoro 30letý Mac a jeho vrstevníci zde hrají teprve dospívající školáky. Protože se velká část děje zabývá právě jimi, tvoří tak komediální základ, ze kterého vše ostatní dění nemůže vyjít jinak, než že se mu divák tu a tam zasměje. Naštěstí se nedá říci, že by se jednalo o ten druh smíchu, který práci filmařů snižuje.

Po vizuální stránce film předvádí zajímavou směs práce s miniaturami a animacemi. Až je škoda, že samotný sliz nedostal daleko více prostoru. Není k vidění takřka žádný vážnější hororový efekt, tudíž vůbec žádná krev či zohavená mrtvola, což ještě více přesouvá atmosféru ze sféry děsu do lehké komedie. Jako pomyslná hororová anti-třešnička působí (alespoň na mne) ostré a syté barvy. Čili žádné temné prostředí, tmavá zákoutí ani nic podobného, ale vše odhaleno a vybarveno do posledního detailu.

 

Hodnocení6
The Blob je v porovnání se svým remakem razantně odlehčená záležitost, na kterou se dívá s radostí. Byla s ní totiž jistojistě natočena.
60%

Sdílejte článek

  1. Jino 11 února 2010 v 21:58

     Lehce úsměvná směsice sci-fi a hororu. Některé dialogy byly opravdu vedle, až jsem se musel několikrát nahlas zasmát a herci svými výkony přesvědčivě přehrávali jak jen to šlo. Na trikové stránce filmu jsem si však vcelku pochutnal. Sliz vypadá dobře a ty miniaturní makety domů, na něž montrum leze jsou dnes sice k pousmání, ale vzhledem k dobovým možnostem jsou provedeny pěkně a v některých případech i pečlivě. Jen je škoda, že slizu či jeho řádění si tady člověk moc neužije. Otevřený konec se nadmíru povedl a spokojoně dávám 60%

Nový komentář