Blades (1989)


Režie: Thomas R. Rondinella
Rok výroby: 1989
Délka: 101 min
Země: USA

Hrají:
Robert North … (Roy Kent)
Victoria Scott … (Kelly Lange)
Jeremy Whelan … (Deke Slade)
David Aldrich … (Jeff)
Hank Berkheimer … (Malcolm Simpkins)
… a další

 

Jedno rozlehlé golfové hřiště je v rukou neznámého zabijáka. Majitel nechce pozemek uzavřít, protože se blíží televizní přenos golfového turnaje. Zařídí lov, který dostane za mříže podivína, který pořád mluví o své nevině. Jejím důkazem je vražda v přímém přenosu, po níž následuje jeho propuštění. A zároveň prosba šéfa ochranky hřiště o pomoc při lovu. Lovu na zákeřnou… sekačku.

Pohodlně se usaďte, začíná plnohodnotná parodie na Čelisti. Pojatá trochu vážněji, aby z ní nebyla úplná bláznivá slátanina na vypláchnutí mozku, přesto velmi vtipná. Na starosti ji dostali coby producenti pánové ze společnosti Troma, čímž je legrace zajištěna více než dost. Místo žraloka rozzuřená sekačka na trávu. Místo pohledu žraloka plavoucího skrze chaluhy prohánění objektivu travinami. Na místo lodi pořádně obrněná kára.

Po stránce dějové se bratrská podobnost vyjevuje sama. Začíná se tradičně u táboráku. Dvojice se trhne a pak ji naleznou na kusy. Samozřejmě za dohledu nového strážce hřiště, který má podobný problém jako původní Brody. Kdysi hrával golf, nyní mu však dělá problém odpálit. Získá ke hře opět stejný vztah, podobně jako se Brody naučil nebát se vody? Je tu ziskuchtivý majitel, který souhlasí s uzavřením hříště teprve poté, co se vraždící nástroj objeví v ten nejdůležitější den v roce. Je zde i novinář a samozřejmě závěrečný lov, jemuž nechybí obměny všeho, co nadělal žralok s Orcou. Tak věrné „originálu” a zároveň tak jiné, že nelze než tvůrce scénáře pochválit za důvtip a bystrost.

Herecké výkony jsou na přijatelné úrovni. Hlavní postavy jsou sympatické. Co je důležité, jejich tváře byly vybrány v souladu s požadavkem podobnosti s výše uvedeným vzorovým příkladem. Stejný důraz byl kladen na hudebního skladatele, zejména na práci s úvodním motivem. Melodie je jiná, přesto se nelze v identifikaci modelu splést.

Kvalitní hereckou i filmařskou prací se podařilo vybudovat atmosféru, která je i přes humorný podtón značně hororová. Může i částečně děsit, neboť poměrně dlouhou dobu není divákovi ukázán vrah. Když poté dojde na odhalení, smích nepřipadá v úvahu, protože se ani hlavní postavy nesmějí.

Příznivce Tromy nepochybně zklame skutečnost, že přestože jde o film z její produkce, nenaleznou v něm žádné známky úchylnosti a až na výjimky ani žádné nechutnosti.

 

Hodnocení7
Blades je komediálně laděný klon Čelistí se snahou držet se tématu pokud možno seriózně. Funguje tak jako plnohodnotný hororový film.
70%

Sdílejte článek

  1. Solo 22 května 2013 v 19:58

    Když jsem viděl, že film produkuje společnost TROMA, očekával jsem další „nářez“ morbidní zábavy a tak jsem se na to vyloženě těšil. Jenže jak se ukázalo tato sekačková parodie na Čelisti, zas až takové terno nebyla. Jde spíše o dost průměrnou záležitost, jejíž přemrštěná stopáž místy dost nudí a snad dvakrát jsem se přistihl, že u toho usínám. Začátek sice příjemně navnadil a zdálo se, že i atmosféra by nemusela mít chybu (potemnělý zvukový doprovod uvádějící na scénu plechového zabijáka byl skoro stejně působivý jako u jeho zvířecího vzoru), jenže celý prostředek filmu se nese v dosti ukolébajícím stylu a teprve konec mne probudil z letargie. Způsob lovu sekačky a její „chování“ se opravdu místy až moc podobalo JAWS, jenže tady mi to přišlo poněkud trapnější. Nemám nic proti nadsázce a tvůrci se jistě snažili diváky pobavit, jenže házení balíku sena s balónky a jízda na dálkové ovládání na mne moc velký dojem neudělalo. O něco lepší to už bylo se scénami, kdy se začaly sekat lidské údy. Tady jsem se jako hororový fanda i pokochal, leč těchto momentů bylo žalostně málo.

Nový komentář