Black Death (2010)


Režie: Christopher Smith
Rok výroby: 2010
Délka: 102 min
Země: Velká Británie / Německo

Hrají:
Sean Bean … (Ulric)
Eddie Redmayne … (Osmund)
Carice van Houten … (Langiva)
David Warner … (The Abbot)
Johnny Harris … (Mold)
…a další

 

Ulice měst plné odpadků páchnoucích jako stoka, všudypřítomná hejna špinavých krys a hromady tlejících mrtvol povalujících se kolem hradeb. Taková byla doba temného středověku a taková je i kulisa, do níž je zasazen děj filmu Black death.

Uprostřed Evropy zmítané epidemií černé smrti žije jeden mladý mnich, který má starosti jak s všudypřítomnou smrtí, která mu nedovoluje opustit zdi kláštera, tak s láskou k mladé dívce, kvůli níž by se potřeboval dostat ze svazujících pout života v církevní instituci. Náhlý příjezd rytíře cestujícího s biskupovým pověřením do nedalekých bažinatých lesů z důvodů prověření znepokojivých povídaček o působení nekromanta tak bere jako znamení shůry a přijímá výzvu stát se jeho průvodcem. Tohle rozhodnutí ale navždy poznamená jeho život.

Aby bylo jasno hned na začátku, Black death je z devadesáti procent filmem historickým zabaleným do mírně popcornového akčního provedení a v těch zbylých deseti se o horor jen tak otírá. I přesto ve mně po skončení závěrečných titulků zůstal tak příjemně nepříjemný pocit, že si o něm může většina čistokrevných hororů nechat jen zdát.

Tohle je prostě jeden z těch scénářů, ze kterého depresivní atmosféra doslova čiší a hlavní hrdina je vrhán z jedné zoufalejší situace do druhé bez jediného okamžiku štěstí nebo naděje na přijatelné východisko. Nechybí samozřejmě ani zajímavé zvraty a vývoj postav. Když k tomu pak ještě tvůrčí tým přidá dobrou režii a neméně kvalitní herce, je našlápnuto na solidní pecku.

Jelikož si ale jako správný recenzent musím pěstovat určité manýry, nemůžu si ani tentokrát odpustit nějakou tu výtku. Ačkoliv cesta hlavních postav do míst údajně ovládaných temnou magií není nezajímavá, přeci jen se nemohu ubránit dojmu, že byla o trochu zdlouhavější, než bylo zdrávo. Naopak onen kýžený okamžik, kdy se film dostává na kost (v tomto případě doslova) a atmosféra setsakramentsky zhoustne, proběhne děj najednou mnohem rychleji, než by si téměř hodinu natěšený divák přál.

Hodnocení8
I tak ale nejsme z Black Death ani trochu zklamán. Pokud máte alespoň trochu rádi historické filmy a nevadí vám pomalejší tempo příběhu, budete si po závěrečných titulcích pomlaskávat blahem tak nahlas, že vás možná některý soused začne podezřívat z kanibalismu.
80%

Sdílejte článek

Skypper ( profil autora )

Dlouholety fanda hororu. Mam rad hlavne horory s pribehem a spise duchariny a magii, na masakry me moc neuzijete.

 1. Frenk 23 října 2011 v 08:44

   Rozhodně zajímavý film, který i s malým rozpočtem dokáže zasáhnout a chvíli ve vás rezonovat. O horor se skutečně téměř nejedná, ale po příchodu do vesnice se atmosféra dá doslova krájet. Škoda toho rozpoložení – těch 100 minut je akorát, ale pozdějším událostem se dalo věnovat o trochu více, cesta naopak mohla být o něco kratší. Přesto milé překvapení, které ve mě vyvolalo vzpomínky na Kladivo na čarodějnice. 

 2. Allegor 8 srpna 2011 v 11:00

   Vadí mi na tom obrovské množství anachronismů a míchání jakože historického žánru s charaktery dnešni doby (ta “nepřátelská” skupina připomíná nejvíc ze všeho část dnešním novopohanů, popř. laveyánské satanisty). Akční scény dobré, zbytek nic moc, myšlenka prvoplánovitá. 40%.

 3. ondrej 23 září 2010 v 11:23

   Skvělá recenze, která přesně vystihuje celý film. Geniálně vykreslené období dýmějového moru a strachu, který šířil. Hlavní hrdina je z počátku nebojácný chlapec, který nemá páru do čeho se to vydal. Scénář a hlavní i vedlejší postavy drží příběh vysko nad průměrem a závěrečné rozuzlení bylo pro mě opravdu originální a nečekané. Za mě také 80% bez mrknutí oka a doporučení pro všechny, kteří fandí takovýmto filmům.

 4. Zapomenutý 23 září 2010 v 08:08

   Zajímavé moralistické pojednání o tom, že fanatismus je nebezpečný v jakékoli podobě, ať je náboženský nebo ateistický, o tom že člověk může být zrůda ať věří v cokoli. Toto + příjemný desaturovaný vizuál přesně odpovídající atmosféře doby, skvělý Boromir (Sean Bean se na podobné history/fantasy role velice hodí) a naprosto kulervoucí přerod Edieho Redmayna z prostého milujícího mnicha v chladné monstrum….80 procent odpovídá.

Nový komentář