Black Circle Boys (1997)


Režie: Matthew Carnahan
Scénář: Matthew Carnahan
Délka: 101 minut
Země: USA

Hrají:
Eric Mabius … (Shane Carve)
Scott Bairstow … (Kyle Sullivan)
Tara Subkoff … (Chloe)
Chad Lindberg … (Rory)
Donnie Wahlberg … (Greggo)
… a další

 

Na tenhle film jsem čekala téměř rok… A jestli se to čekání vyplatilo?

Ano i ne. Předem bych chtěla poupravit zařazení tohoto filmu. Je sice uváděn jako horor, ale v tom případě by horor muselo být i Tajemné Okno s Johnnym Deppem, které, ač Kingovka, je spíš psychologický thriller. A něco podobného jsou i BCB, tedy bez té předpony “psychologický”.

Příběh je zhruba následující: Kyle Sullivan se se svými rodiči stěhuje do jiného města poté, co nešťastnou náhodou zemře jeho dobrý přítel. V nové škole se seznámí s podivínským Shanem Carverem, který je vůdcem malého spolku Black Circle Boys, a jak již název napovídá, žádné Rychlé Šípy to nebudou… A když si Kyle uvědomí, že Shane je ve jménu bratrstva schopný zabít i jeho členy, je už možná pozdě…

Od filmu jako takového jsem si slibovala příjemně rozpitvanou problematiku hlavních charakterů, a to je jedna z věcí, která je zvládnutá na jedničku. Nejen díky skvělému scénáři, neméně skvělé režii, ale hlavně díky hercům, před kterými tedy klobouk hodně hluboko dolů, většina jich zvládla svou roli na jedničku, a co je hlavní, zvládli svou roli podat zcela realisticky. Asi už tušíte, co teď přijde… Ale Eric Mabius si po tomhle filmu u mě opravdu slušně zvedl kredit, i když jsem si myslela, že to snad už ani není možné. :o) Protože z herců měl jednoznačně nejtěžší pozici – ostatní hráli buď feťáky nebo životem unavené osoby, Eric k tomu měl naložen ještě takový bonus v podobě kluka, který, kromě toho, že má všechny problémy jako ostatní, trpí ještě jakousi fixní ideou, že je cosi jako antikrist, navíc je hodně cholerický, což dává svému okolí naplno pocítit. No a zahrát potom tuhle roli tak, abyste nevypadali jako potrhlý mišuge, který už roupama neví co by, je pomalu práce pro vraha. Nebo pro talentovaného herce, a za toho se může Mabius po tomhle výkonu hrdě považovat.

Dále mě na filmu zaujala jedna věc, a to scény v lese, které mi občas přišly jako vystřižené z Blair Witch. Tím ovšem nechci nikoho nařknout z vykrádání, jen mi to přišlo přinejmenším zajímavé.

Co bych filmu naopak vytkla, je poněkud přitrapněný konec, který absolutně neodpovídá kvalitě a feelingu celého snímku, ale to už je u mě pomalu pravidlo, že nesouhlasím s koncem filmu, byť sem se v průběhu děje mohla uslintat blahem.:) Ovšem jelikož byli BCB celou dobu zasazeni do reality (a v tom je podstatná část jejich děsivosti, ostatně je to natočeno podle skutečného příběhu, jak nás stihnou v titulcích samozřejmě ujistit), tak k tomu konec s podvodním oltářem a dvěma “sexy guys”, kteří se mlátí o to, kdo měl vlastně pravdu, sedí, jako kdybyste jeli s bargem na fialky.

Sdílejte článek

  1. Solo 14 září 2016 v 15:42

    Dlouho se mi nedařilo tento filmeček sehnat, ale to se konečně změnilo. Mé očekávání bylo docela velké, protože jsem doufal v něco na způsob The Lost Boys (1987). Moc informací jsem dopředu nevěděl, ale vydedukoval jsem to z hrubého obsahu. Nicméně jsem se hrubě mýlil a popravdě jsem byl nakonec mírně zklamán. Spíše se to podobalo sérii The Brotherhood, akorát bez svalnatých chlapců v hedvábných slipech (což bylo naštěstí dobře). Navíc zařazení do hororového žánru je dost zavádějící – přesto si myslím, že díky poslední zhruba půlhodince se to dá tolerovat. Pokud však přistoupíte na onu dramatickou zápletku (která sice není zrovna moc originální, ale ani se u ní moc nenudíte), bude se vám film snad líbit. Začlenění hlavního hrdiny mezi své vrstevníky i neustálé rozbroje s vlastními rodiči, je podáno docela věrohodně. Sám jsem nikdy nebyl zrovna hodné dítko, takže jsem mu i rozuměl. Počáteční proměna v drsného chlapce byla navíc doprovázena i několika vtipnými momenty a především šíleným smíchem Munna (tohohle borce bych asi ve své blízkosti moc dlouho nestrpěl). Takže divák se i párkrát zasměje. Nevím, snad to ani nebyl tvůrcův záměr, ale co jiného jste u toho chtěli dělat (bát se tu rozhodně nebudete!). Musím ale pochválit herecký výkon Erica Mabiuse. Hlavně na něm totiž stál celý příběh a byl to právě tenhle parchant (postava), kvůli které jsem byl nakonec alespoň částečně spokojen. Shane a jeho stupňující se agrese výrazně dopomohli k navození toužebně očekávané atmosféry. 50%

Nový komentář