Black Christmas (2006)


Český název: Černé vánoce
Režie: Glen Morgan
Rok výroby: 2006
Délka: 84 min
Země: Kanada / USA

Hrají:
Katie Cassidy … (Kelli Presley)
Michelle Trachtenberg … (Melissa Kitt)
Mary Elizabeth Winstead … (Heather Fitzgerald)
Lacey Chabert … (Dana Mathis)
Kristen Cloke … (Leigh Colvin)
Andrea Martin … (Ms. MacHenry)
Crystal Lowe … (Lauren Hannon)
Oliver Hudson … (Kyle)
…a další

 

Další remaky se na nás valí a my jen smutně pozorujeme, kolik starších klenotů se mění v nudné a neoriginální předělávky, které pouze využívají jména svých slavných předchůdců. Stejné je to i s Černými vánocemi, remakem hororu z roku 1974.

Celý příběh se odehrává na Štědrý den v jednom domě, kde mají ubytovnu vysokoškolačky. Jenže dům má pestrou minulost. Žil zde Billy Lenz – chlapec, který neváhal zabít své rodiče (neměli ho zrovna rádi). Jeho sestra (a zároveň jeho dcera) je po smrti rodičů odvezena do sanatoria a Billy skončí za mřížemi. Každý rok se na Vánoce pokouší utéci a letos se mu to podaří. Touží se vrátit do svého domu a pro skupinku školaček, odříznutých od okolního světa sněžnou vánicí, to zřejmě budou poslední Vánoce.

Jenže ouvej, z celkem slušného nápadu se vyklubal jeden z nejnudnějších a nejméně přitažlivých hororů, které jsem kdy viděl! Je to tak. I když příběh nemá žádnou vážnější dějovou chybu, tak se jedná o film, který naprosto kopíruje všechny žánrové klišé, nemá pražádnou atmosféru a je tak přímočarý, že to opravdu bolí. Tvůrci se vůbec nesnaží svůj příběh obohatit nějakým zvratem, nepřichází z ničím novým, postavy se chovají někdy nelogicky, děj je velice předvídatelný (pointu jsem odhalil asi po půlhodině filmu) a jedna tupá scéna střídá druhou (zvláště útěk z vězení se “vydařil”). Po hereckých výkonech není ani vidu, ani slechu a tak jediné, co vám bude Černé Vánoce připomínat budou vytrhané oči, o které přijde snad každá oběť. To je ale jen velmi málo.

Hodnocení2
Zamrzí to hlavně proto, že režie se ujal (podle vlastního scénáře) Glen Morgan (napsal mj. i scénáře pro Nezvratný osud 1 a 3). A tolik negativ nacpat do filmu, jehož stopáž trvá přibližně jednu a čtvrt hodiny... to vážně vidět nemusíte.
20%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

11 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Solo 27 února 2010 v 22:53
  Slabý remake, který se svého staršího
  bratříčka moc nedrží a jde si ve vlastních šlépějích – což byla jeho
  zkáza. Tvůrci se rozhodli vytěžit co nejvíc a tak do hlavních rolí
  obsadili mladé hollywoodské krásky, které se v té době objevovali v
  teenagerských komediích a romantických filmech, ale do hororu se moc
  nehodí. Navíc se rozhodli uvést na scénu vrahy rovnou dva a to byl
  další kámen úrazu. Hlavně tedy Billyho sestra hermafrodit. Kýčovité
  scény s vytrhnutým okem možná na začátku vypadaly docela působivě, ale
  když už to samé bylo k vidění po páté začala z toho být otravná nuda.
 2. Eraserhead 28 ledna 2010 v 08:47

   No, životní příběh Billyho, jeho matky a jeho sestry/dcery mě dost bavil, byl dobře natočenej a vymyšlenej, ale jinak jsou Černé vánoce jen dalším zřejmě (protože původní film ze sedmdesátých let jsem neviděl) nepovedeným remakem, který, snad vyjma docela zajímavého a místy nechutného způsobu odpravování členek sesterstva, trpí skoro všemi neduhy současných amerických mainstreamových hororů o/pro teenagerech/y. Ten konec v nemocnici si mohli kliodně odpustit, to už je jen trapná nastavovaná kaše.

 3. Akul 7 července 2009 v 19:46

  tak original jsem nevidel, ale to neva….to co jsem ted videl “ano TED a v nasem kine, jako jeden z filmu festivalku” se mi libilo. Jasne dej byl predvidatelny, ale CO jako. Ja jsem to bral jako takovou “poctu” pro Beckovy horory a musel jsem se pri tom strasne smat a div jsem nezacal tleskat. No pobavil jsem se a trhani oci pres igelitak me dostalo… mnam ocicka…

Nový komentář