Birds, The (1963)


Český název: Ptáci
Režie: Alfred Hitchcock
Rok výroby: 1963
Délka: 119 min
Země: USA

Hrají:
Rod Taylor … (Mitch Brenner)
Jessica Tandy … (Lydia Brenner)
Suzanne Pleshette … (Annie Hayworth)
Tippi Hedren … (Melanie Daniels)
Veronica Cartwright … (Cathy Brenner)
Ethel Griffies … (Mrs. Bundy)
Charles McGraw … (Sebastian Sholes)
…a další

 

Když přijíždí krásná blondýnka Melanie Daniels do Bodege Bay za svým čerstvě vystudovaným přítelem Mitchelem Brennerem, je nečekaně napadena rackem. Najednou do města vletí tisíce ptáků a místní obyvatelé se stanou terčem jejich šílených útoků. Společně se musejí postavit děsivé přírodní katastrofě.

Už je to nějaký ten pátek, co se tento snímek mistra napětí a hrůzy A. Hitchcocka dostal na plátna kin a od té doby se stali Ptáci neotřesitelným dílem. Zapomeňte na styl dnešních filmařů, kteří by vyklovaná očka ukazovali pěkně v detailu a všude by se váleli znetvořená lidská těla. Hitchcock jde na věc úplně jinak. Hrůzu a děs ve filmu vyvolává i pouhé plácnutí ptačích křídel. Ve městě se usadí velké hejno černých havranů (nebo krkavců) a bedlivě sledují počínání našich hrdinů, kteří občas musejí opustit svůj úkryt v domě. Leč je ovšem Hitchcock králem těchto situací, mě osobně například zamrzel jednoduchý scénář, respektive děj filmu. A to hlavně z toho důvodu, že se například vůbec nedozvíme příčinu té tajemné ptačí apokalypsy.

A. Hitchcock je známý i svými minirolemi, které si ve svých filmech s oblibou hrával. V tomto filmu ho můžete spatřit hned v úvodních minutách, které se odehrávají v obchodě s ptáky. V jednom záběru právě on vyjde z obchodu ze svým psem.

Hodnocení6
Atmosférický snímek, u kterého nemusíte příliš přemýšlet a jen se nechat masírovat plíživým děsem, to jsou Ptáci. O třicet let (!!!) později vzniká pokračování Ptáci 2: Konec země, kde je apokalypsa vysvětlena jako msta zvířat za poničené přírodní ekosystémy.
60%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

11 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Solo 4 října 2010 v 20:31

  Po dlouhé době jsem si opět pustil tenhle Alfrédův ptačí klenot a pořád
  neztratil nic ze svého šmrncu. Začátek filmu sice není moc záživný, ale
  to vůbec nevadí. I tak je na co se koukat, vždyť Tippi Hedren byla přímo
  k nakousnutí. Poté co se na scéně objeví i samotné agresivní ptactvo
  dostane atmosféra konečně ten správný náboj a přestože samotné ptačí
  útoky působí spíše směšně, než aby někoho vylekali, na tehdejší dobu to
  celkem ujde. U většiny novodobých podobných kousků je to ještě mnohem
  horší.80%

 2. Dawee 12 července 2008 v 10:00

   No musím říct, že bych dal 100%. Ale vezmu v úvahu pár věcí. Za prvé. Kdyby tento film byl o nějakých 20 minut kratší, rozhodně by to nevadilo. Takhle to bylo příliš dlouhé a místy vcelku nudné. 20% dolů. A za druhé. I když na tu dobu se to dá pochopit, ale efekty byli dosti ubohé. 10% dolů. Konečý výsledek je tedy 70%. Film je to dobrý a kdyby byl natočen o 30 let později, rozhodně by to byl jeden z těch nejlepších hororů.

Nový komentář