Bird Box (2018)


Režie: Susanne Bier
Rok výroby: 2018
Délka: 117 min
Země: USA

Hrají:
Sandra Bullock … (Malorie)
Trevante Rhodes … (Tom)
John Malkovich … (Douglas)
Sarah Paulson … (Jessica)
Jacki Weaver … (Cheryl)
Rosa Salazar … (Lucy)
Danielle Macdonald … (Olympia)
Lil Rel Howery … (Charlie)
…a další

 

Další tajemný virus zasáhl naši planetu. A je jasné jen jedno – pokud se dostanete do jeho přítomnosti a nezavřete oči, spácháte nekontrolovatelnou sebevraždu. Svět se brzy vylidní a zůstávají jen zbytky přeživších, kteří nevycházejí z domu. K jedné takové skupince se přidá i těhotná Malorie. Když však v domě docházejí zásoby, je potřeba přiložit si pásku na oči a vydat se vstříc nevyzpytatelnému nepříteli.

Bird Box je tak v první řadě klasický survival, kde je největším denním úspěchem pár ukořistěných plechovek a usínání bez ztráty bližního. Že vám to připomíná nedávný hit A Quiet Place (Tiché místo, 2018)? Nepochybně. Obě hrdinky jsou těhotné a musí se obejít bez jednoho smyslu ve velice krutém prostředí. Stejně jako v případě Tichého místa si takto navozená atmosféra udržuje divákovu pozornost i očekávání, která se celkem daří autorům naplňovat.

A ještě jedna podobnost, která může být vnímána i jako zápor. Podobně jako ve filmech Tiché místo nebo dřívějším The Happening (Stalo se, 2008), nám není vysvětlen původce toho zla. Kde se vzal, co lidé uvidí natolik děsivého a proč někteří nezemřou, ale pouze zešílí, je prostě většinou na vaší fantazii. Nabízí se tradiční klišé, že forma vítězí nad obsahem.

Bird Box je v druhé řadě drama matky. Aby snímek fungoval i po emocionální stránce, je nejprve představena Malorie (výborná Sandra Bullock) jako povrchní čtyřicátnice, která vlastně ani moc netuší s kým své dítě počala. Jak ovšem čas plyne (snímek má dvě vyprávěcí roviny vzdálené od sebe několik let), stává se z ní dravá šelma, která hodlá své mladé hájit všemi možnostmi.

Hodnocení7.5
Jelikož má Tiché místo na Horror.cz parádních 75 %, jeví se mi fér, aby Bird Box dostal známku totožnou.
75%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 18 srpna 2019 v 10:40

    Postapokalyptické dramata se mi docela líbí a kombinace scifi-hororu rovněž, nejsou-li v něm obsažení mimozemšťani jako takoví. Tajemné děsivé síly či pomsta Matky přírody už tu byly použity několikrát a většina těchto filmů měla opravdu zajímavý námět i děj a ani zde tomu nebylo jinak. Sice se z toho dalo dle mého vytřískat mnohem více a některé pasáže zas až tak záživné nebyly, ale jo – fungovalo to. Po Stalo se a Tichém místu tu tentokrát mámě „děsivý vítr“, který dokáže z lidí udělat buďto sebevražedné nešťastníky, nebo psychopaty co mají potřebu zabíjet ostatní a ukázat jim tu „krásu“… Krásu, kterou sice za celý film téměř neuvidíme, ale pracovaní s náznaky mi vůbec nevadí. Alespoň tak dostane obrovský prostor divácká fantazie. Což sebou samozřejmě přináší plusové bodíky pro tvůrce. Rovněž spokojený jsem byl i s prolínáním dvou časových os, kdy sledujeme nejen nebezpečnou cestu mladé ženy a dvou dětí po řece, ale i počáteční trampoty po startu apokalypsy. Ta se mi popravdě líbila více, protože v ní bylo více akce i postav. No a kromě vynikající Sandry Bullock, tu totiž úřadovali i představitelé vedlejších postav. Charakteristika těchto nešťastníků byla různorodá, ale všem jasně vévodil John Malkovich. Jak o něm bylo řečeno v samotném filmu – byl to vážně pěkný hajzl! Právě tyto momenty měli správně gradující atmosféru. Oproti tomu pasáž na vodě byla trošku stereotypní – nepočítáme-li souboj se zarostlým buranem a mačetou. No a nakonec se dočkáme i emočního závěru. Pro jedny krásné zakončení příběhu, jiní si zase řeknou: A to jako bylo všechno? Někteří by uvítali raději monstra tak jako v Mlze či Tichém místě, jiní zůstanou spokojeni i s těmi náznaky. Já rozhodně patřím mezi druhou skupinu. Bird Box tak sice nepatří mezi úplné TOP kousky, ale rád jsem ho viděl a určitě ne naposledy…70%

Nový komentář