Beyond Dream\’s Door (1989)


Režie: Jay Woelfel
Rok výroby:
1989
Délka:
81 min
Země:
USA

Hrají:
Nick Baldasare … (Ben Dobbs)
Norm Singer … (profesor Noxx)
Rick Kesler … (Eric Baxter)
Susan Pinsky … (Julie Oxel)
Lucas Simpson … (Ricky)
…a další

 

Ben Dobbs je studentem psychologie. Ani to by ale nepotřeboval, aby poznal, že se s ním něco podivného děje. Mívá často noční můry, které se ovšem prolínají s realitou. Ben hledá pomoc. Své sny zapisuje a dává je k posouzení profesoru Noxxovi. I on poznává, že něco není v pořádku. Stojí za tím experiment, jehož se Ben účastní? Lidé, kteří v Benových „snech” umírají, v reálném světě mizí. Skutečnosti nasvědčují tomu, že mladík ztratil nad svými strašidly kontrolu a jsou jimi postiženi i ti, které žádá o pomoc. Jedinou nadějí na záchranu je skoncovat s příšerou, která prošla dveřmi snů.

Celkem jednoduchá zápletka se ve filmu značně komplikuje. Jsme zavedeni do psychiky jednoho mladíka, který nás nechává nahlédnout do svých nejsurovějších strachů. Chybí ovšem striktní oddělení reality a snových výjevů, takže divák nemá šanci poznat, co všechno je sen a jestli je vůbec něco z toho jakoby opravdové. Tato skutečnost může u podobných snímků většinou přispět k prohloubení atmosférické stránky filmu. Ačkoli se to v tomto případě překrývá s povedenou mrazivou hudbou, jako celku tomu něco chybí. Nejeden zmatený divák zde bude postrádat patřičnou chytlavost a napětí.

Základním nedostatkem filmu jsou herecké výkony. Hlavní protagonista je nepřesvědčivý, má-li se bát přicházející nestvůry, je jeho výraz v obličeji velmi křečovitý, nebo vůbec žádný. Stejně tak se zapomnělo na povinné doprovodné zvuky, což znamená křik. Na opačném konci, tedy co se týče zvukových efektů v případě trhání masa a vrčení obludy, se na pilu tlačilo až moc.

Nestvůra trpí fenoménem starších filmů. Je ukazována co možná nejméně, aby pak ve finále při bližším pohledu budila spíše smích. Většina scén s ní se soustředí pouze na stíny, vystřelení končetiny či mihnutí hlavy z naprosté tmy, k tomu velmi staticky. Obzvláště působivé jsou záběry nenávistných očí. Velkým kladem monstra je schopnost zabíjení. Pro milovníky gore je film přímo stvořený. Je možnost vidět úctyhodnou maskérskou práci a spoustu krve. Některé záběry jsou navíc neúnosně natahovány, takže o pastvu pro oči není nouze. Samo za sebe hovoří, že byl tento snímek ve své době považován za jeden z nejdrsnějších.

 

Hodnocení6
Film rozhodně nevyniká střihovou, obrazovou a hereckou kvalitou par excellence, rozhodně však nepatří k braku. Skrze nepřehledně zamotaný děj z něho dýchá trocha toho strachu, spousta krve a kousek nevšedního, i když poněkud zkostnatělého monstra.
60%

Sdílejte článek

Nový komentář