Beneath Still Waters (2005)


Český název: Zlo přichází z hlubin
Režie: Brian Yuzna
Rok výroby: 2005
Délka: 92 min
Země: Španělsko / Velká Británie

Hrají:
Omar Muñoz … (Luis – 10 Years Old)
Santiago Pasaglia … (Teo)
Eva Pont … (Cult Member)
Norberto Morán … (Cult Member)
Patrick Gordon … (Mordecai Salas)
Charlotte Salt … (Clara Borgia)
Antonio Portillo … (Roberto Borgia)
Pilar Soto … (Susana)
…a další

 

Pro tenhle snímek těžko hledám slova. I divák bez předsudků musí mít chvílemi pocit, že se před ním odehrává jakási parodie.

Ačkoliv byl film odeslán do kin coby “horor”, mohl by být dobrou zábavou i pro předškoláky – spali by dobře. Červíci, krev a vřeštění už dnes vyděsí jen málo lidí. Vizuálně jde o snímek mimořádně nudný a plochý – o navození permanentně strašidelné atmosféry se tvůrci pokouší hláškami typu “něco tam je”, “slyšíš to?” a dokonce i nejtrapnější možnou berličkou v podobě prohlášení “cítím, že se stane něco hrozného”.

Přitom námět není úplně marný – zatopené městečko, v němž má voda pohřbít cosi zlého. Potenciál nápadu se bohužel nijak neprojevil a film se tak omezuje na scény, kdy cosi chňapá po nohách plavců nebo kdy několik lidí přijdou navštívit jejich mrtví a trochu nahnilí příbuzní. Najdeme zde i pár pokusů o lekačky – ty přicházejí zásadně v momentech, kdy je divák čeká a nemají za následek ani tak infarkt, jako spíš plácnutí se do čela – je tohle vůbec možný?

Postavy jsou prázdné, jejich vztahy nedůvěryhodné (slečna na hlídání slibuje svým svěřencům, že je nikdy neopustí), efekty velmi počítačové a hudba primitivní. A pozitiva? No… pány možná potěší, že se tu zcela svlékne jedna kočena a v závěru filmu se konají orgie (to se zvrtla oslava výročí stavby přehrady).

 

Hodnocení1
Brian Yuzna se ve třetím tisíciletí potácí od jedné hrůzy ke druhé. Moderní technologie jeho filmům spíš škodí, herci odvádějí podprůměrnou práci a dobré scénáře se mu na stůl taky nejspíš nehrnou. Beneath Still Waters v tomto trendu bohužel pokračuje. Já jej nemohu doporučit ani největším Brianovým fanouškům.
10%

Sdílejte článek

10 komentářů

Přidejte svůj komentář
  1. Eraserhead 19 ledna 2010 v 20:13

     Pravdou je, že některé (hlavně počítačové) triky a herecké výkony jsou dost slabé, samotný scénář kulhá minimálně na jednu nohu, ale přesto mě tenhle Yuznův počin potěšil. Podobně zaměřené horory mám totiž nejradši, to je největší plus filmu, k tomu ještě pár dalších – představitel hlavního záporáka Mordechaje Salase je fakt pekelnej, toho museli hledat hodně dlouho a vybrat lépe nemohli, pár dobrých masek, nějaké to trhání těl, část filmu se odehrává pod vodou a pro potápění já mám slabost a závěrečné orgie byly taky dobrý. Normálně bych dal asi 70%, ale tyhle démonický zápletky mám fakt hodně rád.

  2. Jino 19 ledna 2010 v 19:17

     Jediným největším kladem tohoto hororu je námět. Ten se bohužel utápí v podprůměrném zpracování, kde ho ke dnu stahují herecké výkony, efekty zatopené vesnice uprostřed přehrady či bazénu a celkový televizní look. Záchrannou vestou mu tak nejsou ani docela povedené masky a hlavní záporák, jenž by si zasloužil větší pozornost než jaká se mu dostala. Brian Yuzna má na víc a tento horor se mu nepovedl. A když pomyslím na tu možnou atmosféru, kdy na nic netušícího potapěče nebo plavce číhá cosi neznámého, tak mě přejímá daleko větší pachuť, než jakou si tento snímek možná zaslouží. 30%

Nový komentář