Belphégor – Le fantome du Louvre (2001)


Režie: Jean-Paul Salomé
Rok výroby: 2001
Délka: 97 min
Země: Francie

Hrají:
Sophie Marceau … (Lisa/Belphégor)
Michel Serrault … (Verlac)
Frédéric Diefenthal … (Martin)
Julie Christie … (Glenda Spender)
Jean-François Balmer … (Bertrand Faussier)
Patachou … (Geneviève)
Lionel Abelanski … (Simonnet)
Françoise Lépine … (Suzanne Dupré)
…a další

 

Pod tou nekonečnou řádkou filmů, které k nám putují z USA, si někdy docela rád pustím i něco z evropské produkce. Evropané mají totiž odlišný styl natáčení, jinak myslí a výsledkem často bývá leckdy podařené dílo (novodobě si vzpomínám na španělský film Romasanta či francouzské drama Bratrstvo vlků). A tak, když jsem si v nějakém magazínu přečetl odstavec Belphegor: fantom Louvru – horor Francie (2001), neodolal jsem. A tady je výsledek.

Děj je založen na velmi dobře zachovalé mumii, kterou dovezli z Egypta do Louvru. Ta je samozřejmě hlavním předmětem bádání francouzských historiků. Jenže z mrtvoly vylétne přízrak a zabydlí se v těle Lisy, která žije přímo vedle muzea. Lisa se začíná chovat divně, její nový přítel Martin se jí snaží pomoci, ale je jasné, že proti němu stojí silný protivník. Ostraha muzea se začíná nečekaně tenčit, ztrácejí se egyptské artefakty a zvěsti o fantomovi se šíří po městě. Proto přijíždí i jeden detektiv, jenž má s Belphegorem zkušenosti z dřívější doby. Hon za přízrakem muzea začíná…

Bohužel fantom Louvru není vůbec děsivý. Děj je slabý a neoriginální, triky laciné a filmu chybí jakákoliv atmosféra. Největším lákadlem jsou tak bezesporu herci, z nichž nejznámější je herečka Sophie Marceau, kterou jste mohli vidět třeba ve Statečném srdci nebo bondovce Jeden svět nestačí. I v tomto filmu hraje na jedničku, namá to však pražádný účinek, Belphegor je snímek o ničem! Jejím partnerem je další francouzský herec Frédéric Diefenthal alias Emelien z trilogie Taxi. Je škoda, že tak talentovaní herci se nepotkali v jiném filmu, protože toto je zkrátka nuda.

Hodnocení1
Mohlo z toho vzniknout zajímavé hororové drama, ale tvůrci nemají žádný cit pro děj a neumějí vytvořit atmosféru. Vrcholem všeho je navíc šílená hudba, která film doprovází. Myslím si, že v Šifře mistra Leonarda bude napětí mnohem více.
10%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

21 komentářů

Přidejte svůj komentář

Nový komentář