Below (2002)


Český název: Hlubina
Režie: David N. Twohy
Rok výroby: 2002
Délka: 105 min
Země: USA

Hrají:
Matthew Davis … (Odell)
Bruce Greenwood … (Brice)
Olivia Williams … (Claire)
Holt McCallany … (Loomis)
Scott Foley … (Coors)
Zach Galifianakis … (Weird Wally)
Jason Flemyng … (Stumbo)
Dexter Fletcher … (Kingsley)
…a další

 

Film Hlubina režíroval David N. Twohy, autor proslulé Černočerné tmy. Tentokrát nás však nebudou děsit noční mimozemská zvířata, ale dno oceánů, konkrétně vnitřek ponorky. Skupina námořníků vezme na svou loď britské trosečníky, jejichž loď potopila německá ponorka. Jsou pouze tři a ke všemu je mezi nimi i jedna žena. To podle námořníků přináší smůlu, což se potvrdí hned po prvním ponoru. Uvnitř lodě začíná osádka slýchávat hrůzyplné hlasy a nejen to. Záhadně se spouští gramofon, aby vyzradil polohu ponorky v době, kdy je pronásledována nepřítelem, na trup někdo – nikdo buší morseový vzkaz a jednotlivým členům se ukazuje před očima přízrak mrtvého kapitána, jež zemřel za záhadných okolností. Když se pak ponorka stává neovladatelnou – soběstačnou je jasné, že se pomalu mění v rakev a lidé uvnitř ní v budoucí mrtvoly. Jednotlivě začínají postupně umírat… a ponorka si jede dál.

Film hlubina vás, jako “Ti druzí”, strhne svou dokonale temnou atmosférou. Skoro se vám bude chtít vyskočit z gauče a zavolat, proč nikoho sakra nenapadlo zkřížit druhou světovou válku, moře, nadpřirozeno a horor v jedno. A i já se divím, že stísněný prostor ponorky zůstal z tohoto hlediska tak dlouho nevyužit. A nejde jenom o nadpřirozeno. V jakém jsem byl napětí, když se hlubinná mina kutálela po palubě ponorky a vy jste si říkali, jestli vybouchne či nikoli. Nebo ty tajemné zvuky moře, které se k vám tam dole šíří ze všech stran. Prakticky zde vše záleželo na hercích. Jejich podání a důvěryhodnost.
Myslím, že režisér vybíral opravdu dobře. Poznáte to hlavně postupně, když začínají jeden podruhém propadat šílenství. Či v jejich reakcích při výbuchu hlubinných náloží, opravy trupu ponorky pod vodou apod. Ač jsou to neznámé tváře, dokáží ze sebe vymačkat maximum a děj se tak díky tomu doslova line kupředu. Nenajdete hluchá místa. Samozřejmě se tam najdou i vyjímky, ale těch tam je díky bohu pramálo.
Počítačové záběry ponorky pod vodou apod. nejsou vynikající, ale ani podprůměrné. Leží na rok 2002 v mezích, které lze snést. Kamera je skvělá, záběry poutavé a vidíte v nich vše, co máte. V dějové linii vás sice na závěr čeká rozuzlení, ale prakticky už od začátku víte, jak to dopadne. Což bych přisoudil k největší chybě filmu. Přesto však Hlubina trčí (alespoň pro mě) svou výjimečností a temnou krásou vysoko nad hladinou, oproti jiným hororovým filmům. Jako plus přisuzuji i to, že tam filmaři nedali žádnou erotickou scénu, což je dnes v Hollywoodu vážně k potlesku.

 

Hodnocení9
Další z těch filmů, který si zaslouží pozornost. Jeho ztvárnění je působivé a chyby, které má, nejsou ani zdaleka tak velké, jako u jiných hororů. David N. Twohy se vyznamenal.
90%

Sdílejte článek

ondrej ( profil autora )

Jsem typický i netypický člověk, záleží na vašem úhlu pohledu. Patřím k fandům Stephena Kinga a hororového žánru vůbec. Mé koníčky zahrnují psaní vlastních příběhů, vědecký výzkum paranormálních jevů, filmařina (jak psaní recenzí, tak participace na jejich tvorbě). *** Profil na CSFD.cz: http://www.csfd.cz/uzivatel/65137-nach/

 1. Frenk 12 července 2011 v 13:55

   Twohy není špatnej režisér. Umí za nízký rozpočet udělat docela dost hutnou atmosféru – Hlubina mě však i při druhém podívání dost nudí. Nevadí mi, že ponorka vypadá jak ve filmech od Asylum, ale tak zajímavé prostředí si možná žádalo větší prostor pro manévrování. Škoda, trvám na padesáti. 

 2. Eraserhead 11 prosince 2009 v 21:28

   Vynikající duchařina z neobvyklého prostředí. Tak hustou atmosféru jsem u hororu už dlouho nezažil, byl jsem napajtý jak tětiva. Šáhnout mi uprostřed filmu někdo na rameno, asi bych proskočil stropem. Po záplavě všech těch japonských a japonskem nasáklých duchařin to bylo velice příjemné setkání s duchařinou, kde se duch ani pořádně neobjeví a v níž se v podstatě zase až tak moc neděje, ale přesto máte většinu filmu pocit, že máte hlavu mezi dvěma panely. A k tomu všemu má oblíbená Olivia Williams, jejíž nádherné tváře se nemůžu vynadívat. Ke 100% chybí deset  za to, že ta atmosféra nepůsobí až do samého konce, ale končí dřív, než by bylo zdrávo.

 3. beonica 8 října 2007 v 19:11

  Kamarád si ten film moc pochvaloval. Já jej ještě neviděla – ale snad mě tvoje recenze konečně donutí si ho sehnat :-). S žádným ponorkovým hororem jsem ještě neměla tu čest :-).

  Jestli mohu mít jednu technickou – řada frází, které používáš, podle mě postrádá logiku. A to mě, když si odmyslím češtinářské chyby, trochu ruší… Jde třeba o používání slov přisoudit, soběstačnost apod. Ale možná to jen blbě chápu :-).

Nový komentář