Believers, The (1987)


Český název: Ti, kdo věří / Temné síly / Věřící / Síly temnot
Režie: John Schlesinger
Rok výroby: 1987
Délka: 114 min
Země: USA

Hrají:
Martin Sheen … (Cal Jamison)
Helen Shaver … (Jessica Halliday)
Harley Cross … (Chris Jamison)
Robert Loggia … (poručík Sean McTaggert)
Malick Bowens … (Palo)
Jimmy Smits … (Tom Lopez)
… a další

 

Policejní psycholog Cal Jamison se po nešťastném úmrtí manželky stěhuje za prací do New Yorku. Chce se tam odpoutat od zachmuřených myšlenek a začít s malým synkem nový život. Zprvu mu to jde báječně. Nachází mladou přítelkyni a má i více času na hraní si s dítětem. Co nevidět však začnou ohrožovat jeho rodinu temné síly.

Osmdesátá léta dala mnohé v čistě hororovém žánru, ale tento film patří určitě k těm diskutabilním. Believers si totiž libuje v hraniční zóně, kdy nejlehčí je, pokládat ho za trochu mysteriózní thriller. Napětí buduje na jednoduchém principu – sází na divákovo předvídání hrozícího nebezpečí v hrdinově blízkém okolí a že to netuší on sám? Nevadí. Film je dost dlouhý na to, aby zjistil, že problémy v práci nekončí jen oražením píchačky na vrátnici.

Cal totiž pomáhá policistům vyšetřit rituální vraždu, při níž přišel o život malý chlapec a jediný možný svědek nesmyslně blábolí o těch, s nimiž si není radno zahrávat. A znáte to, sem tam na Vás někdo uvalí kletbu a Vy pak nemůže jít tři dny na záchod. V tu chvíli už není těžké uvěřit vážnosti celého děje. Zvlášť jestliže přistoupíte na režisérovu hru, v níž lpí na vyobrazení idylického vztahu mezi synem a starostlivým otcem. Ten s hereckým talentem Martina Sheena nabírá na uvěřitelnosti již od úvodních titulků. Vzniká tak klasický kontrast dobra s na dálku působícím zlem.

Schlesinger tempuje srdečním tlakem bohužel zřídkakdy. Poklidně plynulý děj, spoléhající se především na nové a nové indicie vedoucí policii k dopadení vrahů, přerušují jen chvilkové náznaky velké moci vražedného kultu a divák, zakládající si na akčnosti příběhu, tak přijde asi zkrátka. Podobným stylem je produkována i hudba. Vlažnější tóny vyjadřují jednotlivé scény nevtíravě až apaticky, aby následně za prodloužených zvuků a tam-tamů vyzněl mysteriózní „voodoo” podtext celého snímku, který o rychlejší spád zakopává až v poslední třetině.

Je těžké doporučit Believers hororovému fanouškovi, zejména očekává-li detailní gore záběry s hromadou krve navíc. V tomto směru jsou Ti, kdo věří vpravdě střízliví, ale k finálnímu střetnutí putují solidně odstupňovanou atmosférou postaršího thrilleru, čímž nahrazují tu absenci většího množství krve a nečekaných zvratů, jichž je tady ke smůle taky poskrovnu… o to víc však dokáží překvapit.

 

Hodnocení6
Suma sumárum. Nejedná se o žádný zapamatováníhodný snímek, ale pokud se obrníte trpělivostí, vypnete mozkové pochody a přeladíte na pomalejší frekvenci 80. let, nebudete zklamáni. Ti, co to nedokáží, patrně odejdou v doprovodu průměrných hereckých výkonů (lepší výjimkou je Martin Sheen) a jednoduchého scénáře, s mírnou pachutí zbytečně ztracených dvou hodin.
60%

Sdílejte článek

Jino ( profil autora )

Jsem fanouškem hororů a jeho přidružených subžánrů... Mezi mé favority v hororových postavách patří takové ikony jako jsou zombie a vlkodlak, atd.

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář