Being, The (1983)


Režie: Jackie Kong
Rok výroby: 1983
Délka: 82 min
Země: USA
Další názvy: Freak, The Pottsvillle Horror

Hrají:
Bill Osco (jako Rexx Coltrane) … (detektiv Lutz)
Martin Landau … (Garson Jones)
Mariane Gordon … (Laurie)
José Ferrer … (major Lane)
Dorothy Malone … (Marge Smith)
… a další

 

Městečko Idaho je zahaleno mrakem hrůzy. Je jím mutant, který vzešel z toxického odpadu a jistého nešťastníka. Má takřka neomezený přístup ke všem obyvatelům města, které právě slaví Velikonoce, a tak to chce rychlé jednání, čehož si je vědom i místní strážce zákona.

Krátké shrnutí? Klasická béčková zápletka ani více odhalení nepotřebuje. Omezuje se pouze na úvodní předzvěst číhajícího nebezpečí, což střídá tradičně odlehčená a nenáročná podívaná plná pronásledování a krve. Úvod je mimořádně k obrazovce přibíjející. Skládá se ze zajímavého mluveného prologu. Jakkoli to může spolu se závěrem, který podává informace o dalších osudech zúčastněných postav, dodávat příběhu jistou míru autenticity, nejeden divák nezůstane na pochybách, že je to pouze zkrášlující prvek.

Film má poměrně slušné tempo. I přesto, že toho z monstra samotného nelze až do závěrečné čtvrtiny mnoho vidět. Snad je to právě očekávání dalšího útoku, který už konečně odhalí něco víc, co zahání nudu. Tedy pokud má divák stále na paměti, že se dívá na prosté béčko počátku osmdesátých let a je připraven na občasný zbytečný zvrat, nepříliš hororovou hudbu (ta se zde přidržuje spíše elektronických standardů sci-fi), pouhou uspokojivost po stránce herecké, záblesk nahoty, spoustu křiku a scény, které rozesmějí. Velkým mínusem je způsob, jakým pracuje kamera a střih při útocích monstra. Umělost a nezkušenost filmařů je z daných scén zcela patrná, částečně jsou tyto nedostatky maskovány povedeným gore.

The Being je přece jenom monster-hororem těžícím z klasických postupů, a tak není divu, že většina rozpočtu a tvůrčí snahy byla vložena až do exhibičního finále. Monstrum se konečně ukazuje v celé své kráse. Milovníci žánru jistě nepůjdou daleko pro poklonu. Taktéž uvítají dlouhé scény a netradiční závěrečnou likvidaci. Závěr je třešničkou na dortu jinak průměrného filmu a podoba monstra dodává atmosféře, která byla až doposud neucelená, příměs děsu.

 

Hodnocení6
The Being je průměrný sci-fi horor, jehož závěr pozvedá jeho celkovou úroveň o několik stupňů výše. Je škoda, že je snímek tak kvalitativně kontroverzní. Přenést atmosféru a monstrum poslední části filmu i na zbytek, bylo by to daleko více. Takhle zůstávám u pouhého nadprůměru.
60%

Sdílejte článek

  1. Solo 28 dubna 2013 v 14:13

    Občas není od věci si k nedělnímu obědu pustit nějaké to odpočinkové scifi-hororové béčko, u jehož děje nemusíte moc přemýšlet, stačí se jen dívat a bavit se. Přesně takové pocity mám z tohoto filmu, který ve mně sice nezanechalo bůhvíjak úžasné pocity, ale alespoň jsem se u něj nenudil. Scénář je přímočarý, takže jeho hlavní náplní je dostatečný počet mord scén, gore a „strhující“ finále. Již od prvních minut je divákovi jasné, že efekty sice nepatří do kategorie těch „zázračných“ nicméně jsou udělány především v humorném duchu. Pro režiséra Konga to byla navíc prvotina, takže se bezhlavě nepouštěl do žádné divočiny, což se mu dle mého celkem povedlo. Pokud divák překousne fakt, že monstrum není téměř po celou dobu vidět celé a on se tak musí spokojit pouze s pařáty si zubatou čelistí, má vyhráno a nebude rozezlen. U většiny osmdesátkových béček s podobným obsahem se však pracuje s podobnou šablonou a tak jen záleží na síle zvyku. Vedlejší postavy mizí ze scény dřív, než se stačily ohřát a dalším pozitivem je to, že se zde člověk nemusí zdržovat se zbytečnými dialogy.

Nový komentář