Before I Wake (2016)


Český název: Zlo nikdy nespí
Režie: Mike Flanagan
Rok výroby: 2016
Délka: 97 min
Země: USA
Alternativní název: Somnia

Hrají:
Jacob Tremblay … (Cody)
Kate Bosworth … (Jessie)
Thomas Jane … (Mark)
Jay Karnes … (Peter)
Annabeth Kish … (Natalie)
… a další

 

Jessie a Mark je manželský pár, kterým nedávno tragicky zemřel jediný syn. Když zjistí, že další dítě mít nemohou, vypadá pěstounská péče jako dobré východisko. Malý Cody je jako dítě snů, ale má za sebou podivnou minulost. Vše souvisí s jeho darem, jenž je zároveň prokletím. Cody dokáže ve spánku velice reálně zhmotňovat vaše touhy. Jeho zálibou jsou motýli, svým rodičům „vysní“ mrtvého potomka. Co se ale stane, když ožije chlapcova noční můra zodpovědná za zmizení spousty lidí?!

Mike Flanagan je režisér hororů, který na mě udělal dojem filmy Oculus (2013)Doctor Sleep (2019). A tak jsem si řekl, jestli náhodou nebude něco i na jeho další tvorbě.

Ačkoliv se snímek jmenuje Zlo nikdy nespí, na první várku strašidelných můr si počkáte téměř do poloviny. Je to dáno také tím, že Cody se za každou cenu snaží neusnout. Ale i když už vyvstane na scénu noční můra (vypadá jako když zkřížíte strašáka na poli s mimozemšťanem), nějaké originální řešení při strašení nečekejte. Bubáci vylézají zpoza postelí a záclon opravdu fádně a nebýt klasicky ohuleného zvuku při jejich výpadech, tak bych na ně snad i zapomněl.

Naštěstí tu hrají až druhé housle. Zlo nikdy nespí je především filmem o lidech, jejich vztazích a emocích, které projektuje zraněná chlapcova duše. To Flanaganovi jde. Přesto nemůžu říct, že bych s rodinou nějak soucítil, spíše jsem to s nimi jen strávil. A to je podivné u filmu, který chce vyvolávat emoce.

Na manželském páru je sympatická zejména absence pro racionalitu. Mají evidentně vidiny, ale neřeší nadpřirozeno, jak bývá zvykem (např. posttraumatický syndrom, vliv léků a nespavosti, náměsíčnost), což je osvěžující. Samozřejmě se nabízí otázka, jak mohly noční můry celé ty měsíce nezaznamenat všichni ti sociální pracovníci, ale kdo by to řešil…

 

Hodnocení5
Before I Wake je pohádka o rodině, která překonává krizi. Docela zajímavý námět nakonec dává smysl, ale potřeboval by dynamo, které by zrychlilo uspávající děj a rozhodně lepší atmosféru.
50%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 16 listopadu 2021 v 23:51

    Byl jsem dopředu varován, že tohle nejspíš nebude film pro mne, nicméně nakonec neodcházím rozhodně zklamán. Je to vskutku spíše taková lehce strašidelná pohádka pro dospělé, ale Mike Flanagan mi už několikrát dokázal, že umí točit vcelku kvalitní filmy a ani tentokrát si nevedl vůbec špatně. Dokonce i představitel hlavní dětské role mi byl docela sympatický a to moc malé fakany v hororech nemám rád, neboť mi většina z nich leze neskutečně na nervy. Jacob Tremblay však předvedl slušný výkon a společně s Kate Bosworth byli jasnými tahouny celého filmu. Samotný děj byl sice zpočátku lehce uspávající a já tak nějak nervózně pokukoval po nějakých těch hororových prvcích, ale zhruba od poloviny se děj jakžtakž rozjel. Na řadu přišlo několik lekaček (no většina se sice míjela účinkem – byly dost předvídatelné), ale za to jsem si docela užíval ty zhmotněné představy/touhy/sny – pestrobarevné motýly i emoční rodinné chvilky. Jen ten hlavní bubák vypadal popravdě hrozně. To jako mělo někoho vystrašit? Tvůrčí snaha se cení, ovšem tady si myslím, že celkový potenciál byl využitý tak napůl. Flanagan se viditelně bál přitvrdil, spíš jen kroužil kolem horké kaše a raději vsadil na lidské emoce a dramatičnost než hororovou stránku. Což někomu jistě vadit nebude, ale v mém případě to dost zamrzelo. Jako celek tenhle film špatný není, ale zřejmě už ho vidět znovu nepotřebuji. Pár světlých okamžiků by se tu našlo, ale na víc jak průměrnou podívanou to prostě nevidím. 50%

Nový komentář