Battery, The (2012)


Scénář a režie: Jeremy Gardner
Rok výroby: 2012
Délka: 100 min
Země: USA

Hrají:
Jeremy Gardner … (Ben)
Adam Cronheim … (Mickey)
Alana O’Brien … (Annie)
…a další

 

Nezávislé scéně dávám šanci jen několikrát do roka, protože levné produkce většinou začínajících filmových tvůrců ve mně příliš očekávání nevzbuzují. I u The Battery (divný název pro zombie film, ale baterky opravdu mají v ději svou důležitost) si musíte uvědomit, že koukáte na debut pořízený údajně za 6000 dolarů, v němž se Jeremy Gardner v kůži režiséra, scénáristy, producenta a jednoho ze dvou hlavních hrdinů snaží zabavit diváctvo na nevděčném poli minimalismu.

Dva kamarádi, Ben a Mickey, putují napříč Novou Anglií ve světě, který nenávratně zdevastovala zombie apokalypsa. Byť jsou nakažení obyvatelé jen pomalu se pohybující mručivou kulisou, kterou lze jednoduše poslat k pánu dobře mířenou ranou baseballky, nedělají si mládenci problémy a raději volí cestu po vedlejších cestách. Ale, jak známo, nikde není úplně bezpečno…

Ačkoliv postavy čelí nucené izolaci a z ní vyplívající „ponorky“, první dvě třetiny filmu jsou příjemně uvolněné. Nemrtví tu takřka nejsou, takže největší rozbroje nastávají, když se střetnou jejich protichůdné povahy. Ale jako kamarádi si spolu užívají i spoustu zábavy (masturbace v autě, do něhož se dobývá vyvinutá zombie best). Pohodu umocňují i vkusně vybrané písničkové vložky.

Atmosféra zhoustne až po sérii drobných potyček, které vyústí depresivní ztrátou svobody. Pečlivě se zde zúročuje po celou dobu budované sugestivní pojetí. Drsná realita, před kterou se lze schovat jen nasazením sluchátek a spuštěním hudby, je působivě ubíjející. A hlavně funguje, protože je středobodem celého filmu, ve kterém divák nesleduje hrdinu, který vyráží do akce o záchranu, ale jeho osamělého druha, kterak si dále zoufá na ploše tří čtverečních metrů.

Hodnocení8
The Battery mi až nečekaně sedlo a v kontextu prvního odstavce téhle recenze mu vlastně ani nemám co vytknout (snad masky zombies mohli být trochu vynalézavější). Přesto, že se jedná o jednoduchý a v podstatě obyčejný filmeček, dovoluji si mu přiklepnout vysoké hodnocení.
80%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 21 srpna 2014 v 18:30

    Od snímku za 6000 dolarů a navíc se zombie tématikou jsem vážně moc nečekal. Jeremy Gardner však dokázal natočit opravdu prapodivnou amatérskou podívanou, která ve mně vyvolala hodně rozporuplné pocity. Po hororové stránce na mě film nezapůsobil skoro vůbec, ale jelikož jde především o „hororovou komedii“, tak se to nakonec tak nějak vyvážilo. Dá se tu narazit na několik opravdu úsměvných situací (ono „honění v autě“ se vážně jen tak nevidí), ovšem nešlo si nevšimnout, že přemrštěná stopáž nabízí spoustu zbytečně dlouhých a hlavně nezáživných pasáží.
    Přitom onen nápad o putování světem zamořeným zombíkama, ve kterém jich „naštěstí“ moc k vidění není a když už tak se u jejich likvidace divák docela nasměje – nebyl vůbec špatný. Jelikož zombie moc nemusím, tohle mi naprosto vyhovovalo. Navíc se mi líbilo ono putování přírodou – krajina byla pěkná, hudební doprovod byl velmi dobře zvolený a jak vidno, tak i samotní herci se u natáčení dobře pobavili. Gardner však kromě dobrých „hlodů“ ukázal, že je i slušným režisérem se spoustou nápadů a vytvořit deprimující atmosféru mu nedělá žádný problém. Jedinou jeho slabinou je to, že prostě nedokáže zavčas říct DOST a zbytečně děj natahuje. Jednoho dne určitě dozraje (nebo v to spíš doufám), ale kdyby tady byla stopáž tak o pětadvacet minut kratší, bylo by to mnohem lepší.

  2. spilla 5 dubna 2014 v 20:40

    zajímavě pojatej artovej film…..nemám moc rád zombie horory…jenže tady o ně naštěstí moc nešlo…..skvělě zvolená hudba do všech scén dodala tu osvěžující atmosféru…kde se dokážete opravdu vcítit do kůže hlavních hrdínů…kteří se chovali rozumně…hodně na mě zapůsobil konec…kterej byl podle mě perfektní…..silnej surealistickej kousek…. T-UP T-UP

Nový komentář