Batoru rowaiaru (2000)


Režie: Kinji Fukasaku
Rok výroby: 2000
Délka: 114 min
Země: Japonsko
Alternativní název: Battle Royale

Hrají:
Tatsuya Fujiwara … (Shuya Nanahara)
Aki Maeda … (Noriko Nakagawa)
Taro Yamamoto … (Shougo Kawada)
Chiaki Kuriyama … (Takako Chigusa)
Sousuke Takaoka … (Hiroki Sugimura)
Takashi Tsukamoto … (Shinji Mimura)
Yukihiro Kotani … (Yoshitoki Kuninobu)
Eri Ishikawa … (Yukie Utsumi)
Sayaka Kamiya … (Satomi Noda)
…a další

 

Problémová mládež se vyskytuje všude na světě, ne jen u nás. Případy, kdy žák napadne učitele nebo svého spolužáka spolehlivě plní televizní i ty tištěné noviny. V japonsku dostali spásný nápad, jak se těchto dětí zbavit a ještě jim z toho vytvořili báječnou bojovou hru.

Jedna z takových školních tříd, která má na svědomí minimálně jednu fyzickou újmu na těle svého neoblíbeného učitele, dostane nabídku na školní výlet. Proč by ne? Na výletě se dá zažít spousta nevšedních zážitků. Věřte, že tahle třída na svůj výlet opravdu nikdy nezapomene. Hned na úvod zažijí neskutečný vojenský dril, při kterém se dozví, že jsou na ostrově a přežít může jen jeden a ten se vrátí domů. Dokonce jim budou rozdány i zbraně, ale ty jsou diametrálně odlišné. Zatím co někdo bude disponovat docela slušným arzenálem, druhý dostane pouze pokličku z hrnce. Dětem se sprvu nechce věřit, že to všechno je skutečnost, ale první mrtvoly z jejich řad jim naznačí, že to není jen táborová hra pro pobavení, ale boj o holý život. Po chvíli se vytvoří různorodé skupinky žáků, které se snaží společně čelit skupinkám druhým, ale přežít může jen jeden a důvěra mezi členy těchto skupinek je velmi mizivá. Jak dopadne tato školní vybíjená a kdo se stane vítězem je jen otázkou času…

Film mnozí kritikové vynášeli do nebe, jako mistrovské dílo japonského režiséra, který tento film stvořil ve velmi důchodovém věku. Bylo vidět, že v jeho letech už mu nejspíše děti a mládež lezou na jeho věkem pocuchané nervy a proto si to s nimi formou tohoto filmu jednoduše vyřídil.

Hodnocení5
Neříkám že metoda, jakou se zde vyřešili problémoví žáci, by neměla výchovný účinek kdekoliv na světě, ale mně osobně film jako celek velmi nenadchnula musím se přiznat, že pokud si zvolím zábavu odehrávající se na opuštěném ostrově, dám rozhodně přednost Ztraceným v neděli na Nově.
50%

Sdílejte článek

19 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Solo 21 října 2009 v 22:48

  hodně solidní survivor horor. Já mám asijskou produkci nejraději ze
  všech a stále častěji jsem více překvapován co se jim podaří natočit.
  Scénář filmu není nikterak složitý a jednoduchost z něho srčí ze všech
  stran, ale producenti a režisér dokázali natočit parádní podívanou z
  větším počtem herců, kteří předvedli velice solidní výkony. Akční scény
  jsou přiměřeně brutální i napínavé. Po jedné stránce na nás útočí film
  po psychologické stránce, kdy máme šanci vidět vybíjenou milých
  spolužáků ze kterými jsme ještě včera chlastali v baru a na druhé je
  následně nemilosrdně sejmeme a rozsekáme či rozstřílíme na sračku, aby
  jsme sami přežili. Já jsem byl s tímhle snímkem velice spokojený a dost
  jsem se těšil na pokračování, které už však zas až tak dobré nebylo.70%

 2. Morgan 29 března 2007 v 20:56

   Tak, tak, tenhle film je snad ten nejlepší kterej sem měl možnost vidět. Opravdu to neni horror, ale to nejlepší drama/thriller který existuje. (Teda aspoň podle mě.) V půjčovně sem to v životě neviděl a v televizi to dávat nemůžou (kde taky na nově na to je to moc kvalitní dílo), ale prostě sem to musel koupit, jsou kousky který se vám prostě zažerou hluboko pod kůži.

 3. waump 14 února 2007 v 20:41

  Shark: Tak tím se vysvětlují naše názorové rozdíly  Pro mě byl třeba Kruh filmem k nepřečkání a ostatní japonské duchařiny to samé. A Šogunovi ninjové je klasika. Ninja filmy já moc rád. Ale jak vidím japonské holčičky co nenavštěvují kadeřníka  nebo bledé chlapečky s kruhama pod očima tak už teď prchám od televize.

  Caleb: Pořád lepší malé logické chyby u japonců, než obrovské díry ve scénařích hollywoodských hororů posledních let. Ještě, že v Americe je i nezávislá hororová produkce. Ta mi vždycky spraví chuť, když vidím ty stokrát recyklovaný filmy bez chuti a zápachu co velký studia cpou ven.

 4. Shark 14 února 2007 v 17:01

  4Waump: tvůj odhad je zprávnej, japonský horory jsem našel až s kruhem, ale první japonskej film co se mi vryl do paměti byli Šógunovi ninjové snad z roku raz dva nebo nevím kolik. A co se týče duchařiny jako žánru, tak ta mě bere, ale jen kdž to není prvoplánová lekačka typu duch ve skříni, duch v lednici. 

 5. Caleb 14 února 2007 v 09:32

  To Waump: Beru, jen je dost s podivem, že ta holčička na začátku vypadá tak na 12 a má v ruce panenku. Dobrovolník nebo odsouzenec … beží hlavou japoncům .

  Jinak jsem si taky koupil to český vydání a je fakt skvělý. Škoda, že v takovýhle kvalitě nevycházejí i jinné kultovní filmy. To za ty stovky navíc stojí.

  To Shark: Zkus třeba “Suicide cirkle” to je fakt mazec.

 6. waump 14 února 2007 v 01:09

  Shark: V BR rozhodně nejde o nějaké gore efekty, nebo snad hororovou brutalitu. Tenhle film by se obešel i bez jediného přímého záběru na krev a přesto by nebyl o nic míň působivý. Brutalita je v něčem úplně jiném. V tom, že když dáte člověku na výběr zabij nebo zemřeš, můžeš ho zlomit a on udělá i to, co by si nikdy před tím ani nedokázal představit. je to prostě hlavně o psychice a ne tolik o akčních scénách.

  Dvojka je opravdu průser. Zvrhlo se to v akční film se spoustou střelby a výbuchů, A navíc to má hrozně prvoplánový morální apel, který působí směšně.

  Zajímalo by mě jaké japonské filmy tě baví, Jestli jsi japonskou hororovou filmařinu objevil až s Ringem a ostatní novodobou duchařinou, pak se nedivím, že tě BR nevzal. Já naopak duchařinu vůbec nemusím a berou mě spíš starší japonské horory, které jsou ujeté, krvavé, skoro až parodické.

  Tenhle film mě dostal úplně neskutečně. A Takeshi Kitano v roli učitele je prostě ohromující.

  Caleb: myslím, že je to vysvětleno v bonusech. O BR se všichni domnívají, že je to soutěž, kam jsou snad posíláni dobrovolníci a odsouzenci. Proto nikoho nenapadne kde se to vlastně ocitli. Jinak to české vydání je luxusní. Viděl jsem i jiné a zkracování pro americké a evropské trhy je zoufalé.

 7. Shark 13 února 2007 v 18:29

   Až zas tak úplně brutální není, není v něm nic co by nebylo vidět ve spoustě jiných filmů, oko pryč, ruka fuč a tak. promiňte mi že to zlehčuju, ale mně se ten film prostě nelíbil a není to tím japonskem, protože jinak mě japonský filmy vážně baví. Dvojka tohohle filmu, pod režijním vedením syna původního režiséra už nedosáhla ani zdaleka takovýho ohlasu.

 8. Caleb 13 února 2007 v 14:58

  BR je luxusní film. Skvěle jsem se u něj bavil. Video uvádějící žáky do hry je fakt sranda. Jen jsem nepochopil jednu věc. Hned na začátku je televizní štáb u vítězky předešlé hry. BR je fenoménem v celém Japonsku, lidi to žerou. Tak jakto, že celá třída nemá ponětí kde jsou a co se děje???

 9. waump 12 února 2007 v 21:41

  Frenk: jak můžeš o battle Royale říct, že je to film, který nikdo nezná a nikdo neviděl? A v televizi ho opravdu neuvidíš. Na to je totiž moc drsný. Tohle opravdu není horor, ani trochu. Je to drama, antiutopie, dystopie, sci-fi. Ale rozhodně to není horor. Je to vynikající psychologický film, který ukazuje, že pod tlakem okolností, se i z těch nejmírnějších lidí a nejroztomilejších holčiček můžou stát nelítostní zabijáci. Doporučuji všem, kteří hledají u filmu propracovanou psychologii postav, nepředvídatelný děj a nebojí se brutálních scén. Nedoporučuji milovníkům současných hollywoodských pop a teen hororů.

Nový komentář