Basket Case 3: The Progeny (1992)


Režie: Frank Henenlotter
Rok výroby: 1992
Délka: 90 min
Země: USA

Hrají:
Kevin Van Hentenryck … (Duane)
Annie Ross … (Ruth)
Gil Roper … (šerif)
Dan Biggers … (strýček Hal)
Jim O´Doherty … (mladý Hal)
Tina Louise Hilbert … (Opal)
… a další

 

Třetí díl o monstru z koše navazuje začátkem na svého předchůdce. Stejně jako on totiž končí tam, kde se minule přestalo. Tentokráte si připomeneme, jak probíhala soulož dvou monster i konec, kdy se Duane zřejmě zbláznil a znovu se spojil s Belialem. Po titulcích vidíme, že Duane je již zase sám a je zavřený v izolaci. Ruth ho pustí mezi ostatní, aby se podíval, že bude brzy strýčkem. Jeho však více zajímá jeho bratr. Poté, co se k němu nezachoval nejlépe, velice lituje svého chování a neustále o celé záležitosti hovoří. Čas od času tím leze na nervy i jinak trpělivým spolubydlícím. Zvláště v uzavřeném autobusu, v němž všichni putují do domu staršího pána Hala, jenž doma ukrývá taky takové malé překvapení. Zde bude moci Eve, to je Belialova družka, klidně porodit. Jenže to by Duane nesměl večer utéct, setkat se s dcerou šerifa a nevhodně na sebe upozornit. Je totiž poznán dalšími policisty a ti pod vidinou tučné odměny za dopadení Beliala odstartují sérii ohavností, při nichž jsou Belialovy děti uneseny. A co na to zhrzený otec? Přirozeně si chce jít pro ně a nehodlá vyjednávat. Jeho bratr jej samozřejmě, ostatně jako již mnohokrát předtím, následuje jako pozorovatel s tváří andílka.

Basket Case 3 snad již úplně rezignuje na horor a snaží se o komedii, která se v poslední půlhodině zvrhne v neskutečná jatka. U tohoto dílu jsem se nasmál snad nejvíc. Hlavním přínosem toho nejsou ani tak legrační a krkolomné masky, ani bláznivé chování jednotlivých příšer, jako spíš Duane. Čas od času se chová jako legrační blázen a jeho nevinný kukuč ve chvíli, kdy za ním Belial trhá jednoho ze záporáků, je opravdu groteskní. Stejně jako odtok plodové vody. Ten však nemusí slabší povahy přijmout se zrovna otevřenou náručí. Rovněž porod. Na jedné straně je tu vtipný porodní komentář, na druhé tahání příšerek z útrob vyčerpané mutantky.

Co se týče těch masek a monster, musím říci, že se situace oproti dílu minulému částečně zlepšila. Oba filmy se natáčely takřka po sobě, takže se tu objeví drtivá většina známých příšer. Těch pár nových tváří film docela oživuje. Nemají deformované jen hlavy, ale i zbytek těla, což je alespoň částečný přínos do celkové logiky. Tu pak na konci úplně rozbíjí zbytečné použití ještě zbytečnějšího postroje. Na maskách se většinou více zapracovalo, hlavně na detailech a samozřejmě na Belialovi a jeho dětech. I když je kolikrát vidět něco, co vidět být nemělo, výsledný dojem je uspokojivý. I přesto, že hlavní malý hrdina opět vypadá v každém záběru úplně jinak. Další triky, jako likvidace policejného zboru, jsou opět dvojaké. Na jedné straně k smíchu, na druhé k tréninku toho, co váš žaludek všechno snese. I když, pokud se dostanete bez problémů až k těmto scénám, nic to pro vás zřejmě vzhledem k během snímku nasbírané otrlosti nebude.

Myslíte, že filmaři upustili od zvrhlých choutek? Mýlíte se. Monster-sex z dvojky je to první, co uvidíte, když si film pustíte. Je to jako taková malá rekapitulace, abyste v případě, že jste ten druhý díl neviděli, jednak nepřišli o jeho absolutní vrchol, jednak abyste pochopili, o co tam celou dobu půjde. Pokud vám to není jasné z podtitulu názvu „Potomstvo”. Žádné další sexuální hrátky však nečekejte. Kromě Belialova snu o tom, že se válí se dvěma prsatými kočičkami v posteli. Zbytek tvůrčí zvrhlosti je zde zaměřen na okolnosti kolem porodu.

 

Hodnocení4
Basket Case 3 je hororově nejhorším dílem série, komediálně a zvrhle je však tím nejlepším, co zatím trilogie nabídla. Hodnocení může značně kolísat vzhledem k tomu, jakou z těchto tří kategorií budete zastávat. Proto raději zůstávám procentuálně u lehčího podprůměru, uzamykám film do koše a vzpomínám na daleko povedenější první díl.
40%

Sdílejte článek

  1. Solo 1 března 2015 v 20:12

    Jak se říká: Do třetice všeho dobrého a zlého…Tady bych to viděl na nerozhodný výsledek, protože třetí díl má několik velice slibných momentů, ale zároveň i spoustu nezáživných pasáží. Rozhodně bych ho však nepasoval do role nejhoršího dílu ze všech, protože co se kvality týče, tak je zhruba na stejné úrovni jako předešlý druhý díl. Opět se nám tu spojila černá komedie s amatérskými gore efekty, která v určitých pasážích nevypadala vůbec špatně. Bohužel první polovina filmu tak zajímavá není a občas i dost nudí. Připadalo mi, že Henenlotter už vyloženě rezignoval na všechno, co se hororového žánru týče. Cestování monster autobusem mě totiž absolutně nebavilo a popravdě bych spíše přivítal, kdyby se tu už neobjevili. Jejich role zde už byla stejně dost podřadná. Naštěstí se to v druhé půlce zlepšilo a s nástupem policistů se dostavila i řádně ujetá (bizarní) show, přesně jako v prvním díle. Jejich postupný masakr mě dokázal pobavit a ani samotné speciální efekty, nebyli vyloženě špatné. Samozřejmě z toho byl cítit opět amatérismus, ale ti co viděli předchozí dva díly, si už na to jistě zvykli. Masky byly opět krásně gumové, nicméně za nejlepší scénu musím označit zabití černocha. Tady se chlapci pořádně vyřádili. 50%

Nový komentář