Bait (2012)


Český název: Tsunami
Režie: Kimble Rendall
Rok výroby: 2012
Délka: 91 min
Země: Austrálie

Hrají:
Xavier Samuel … (Josh)
Richard Brancatisano … (Rory)
Sharni Vinson … (Tina)
Phoebe Tonkin … (Jaimie)
Alice Parkinson … (Naomi)
Alex Russell … (Ryan)
…a další

 

Austrálie v poslední době překvapila slušným žraločím thrillerem The Reef (2010, u nás později uveden jako Útes smrti) a nyní mohla fanouškům kousavých parybiček dopřát další šťavnatý kousek. Bait totiž tentokrát nesází na realično, spíš chce být zábavným béčkem ve stylu Deep Blue Sea (Útok z hlubin, 1999). Těšil jsem se tedy na film, který trochu napraví pověst této zablešené odnože hororu a smaže šrámy po bídné Shark Night (Noc žraloka, 2011).

Roztomilou pitomostí vás zaujme už samotná zápletka. Tohle béčko si v pohodě vystačí s tím, že na městečko pošle tsunami, které v jednom obchodňáku uzavře skupinku přeživších. Ti se chtějí dostat ven, avšak zjistí, že mezi zaplacenými regály se prohání nenažrané čelisti několika žraloků. Sympatické vyložení karet a – už od prvních minut – ujištění, že gore se nikdo nebojí, mě navnadili stejně účinně jako žraloka, který ucítí čerstvou krev.

A přitom samozřejmě vůbec nevadí, že triky jsou digitální až běda – vždyť pixely jsme mohli počítat i na žralocích z Útoku z hlubin a i tak se z něj stala po kultovních Čelistech nejvyhledávanější „žraločí zábava“. Tvůrci zkrátka musí dobrými nápady pravidelně zásobit diváky a tady má Bait pár bodů k dobru (nákupními košíky obrněný potápěč každopádně vládne). Každý sebemenší vtípek, akční finále či scény s částmi končetin všeho druhu, vás vytrhávají z letargie omšelého tématu.

Proto zamrzí, že se tvůrci zastavili na poloviční cestě a nabízejí „hollywoodské“ spektrum postav a jejich motivů. Výplňová vata mezi dramatickými částmi je tedy tvořena tradičním scénáristickým klišé, které mě spolehlivě uspávalo. Bait zkrátka není ani dostatečně krvavě zábavný jako Piranha (2010) a bohužel ani tak béčkově hravý jako již několikrát zmíněný Útok z hlubin. Rozpolcenost snímku však není natolik závažná, aby vás otrávila – na to máme spoustu jiných tupých animal hororů.

Hodnocení5
Tyto čelisti jsou zkrátka snesitelné, což je víc než obvykle od tohoto subžánru očekáváme. Proto průměr.
50%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 6 dubna 2013 v 08:11

    Po delší době jsem se opět rozhodl, podívat se po nějakém tom žraločím filmečku a volba padla na tento nový australský výtvor. Po předčtení několika komentářů a přirovnávání k „Útoku z hlubin“, jsem byl plný očekávání a popravdě nechápu, jak to vůbec mohlo někoho napadnout. Takže, po sérii „pičovin“ od Asylum konečně vítaná změna především co se scénáře týče (i tady se sice dočkáme několika nelogičností a vše se musí brát především s humorem), ale dá se tu nalézt i několik originálních prvků a především se tvůrcům místy podařilo navodit zajímavou atmosféru, která si tu a tam potykala i s napětím.

    Především se mi líbilo rozdělení děje na dvě místa, kdy obě měla své světlé chvilky, ale i dost záporů. Já nejsem zrovna ten, který by moc vyčítal špatné digitální efekty (u žraločích filmů), takže ani tady to nebudu dělat, nic méně zatímco u predátorů mi to nevadí, tak u krve to nesnáším. A že jí tu bylo požehnaně, stejně jako céčkových gore efektů. Každopádně splnili svůj úkol téměř dokonale (na průměrný film) – tedy pobavit diváka.

Nový komentář