Bad Taste (1987)


Český název: Vesmírní kanibalové
Režie: Peter Jackson
Rok výroby: 1987
Délka: 91 min
Země: Nový Zéland

Hrají:
Terry Potter … (Ozzy)
Pete O’Herne … (Barry)
Craig Smith … (Giles)
Mike Minett … (Frank)
Peter Jackson … (Derek/Robert)
Doug Wren … (Lord Crumb)
Dean Lawrie … (Lord Crumb SPFX Double)
…a další

 

U městečka Kaihoro přistáli podle všeho mimozemšťané a masakrují místní obyvatele. Jsou povoláni Derek, Barry, Frank a Ozzy, neboli chlapci z týmu A.i.d.s., aby událost prošetřili. Tváří v tvář nechutnostem a projevům nenormálnosti uvnitř vlastních řad zjišťují krutou pravdu. Rozhodují se tedy, že proti vesmírné výpravě, (Spoiler) která se chystá ve velkém vyvážet lidské zboží do mezihvězdného prostoru (konec spoileru), musí zakročit. Osud lidstva je v rukou pošuků…

Již od prvních záběrů je vidět, že to bude zřejmě nějaká amatéřina. Je to prvotina Petera Jacksona (Pán prstenů). Točil ji kolem 4 let, do poslední mrtě podomácku. Každý víkend sbalil rodinu s kamarády a točil a točil. Stačilo mu na to kolem 100 000 australských dolarů, takže by ani moc neprodělal, pokud by se jednalo o naprostý propadák. To by samo o sobě stačilo, aby to byla na první pohled s prominutím kravina, že? Ale!

Ona to v podstatě kravina je. Například již některé libové scény (což je jev, kterým je film celosvětově proslulý). Derek rozstřílí ufona a ten na něj spadne tak, že se samopal zarazí do jeho břicha. Protože se blíží další nebezpečí, protlačí Derek zbraň tělem a střílí dál.

Podobných nechutností je zde plno. Ovšem pozor. Vezmete-li film vážně, opravdu vám to nechutné přijde. Dokonce tak, že se nechutnou stane i jinak zajímavá zápletka, kouzelně si počínající herci, jejich groteskní chování, masky a ostatní stánky filmu. Vezmete-li ho však z druhé strany, z té, z které se na něj nepochybně vrhli jeho tvůrci, nepřestanete se smát od začátku do posledního řádku titulek. Tedy pokud na vás nebude moc celková míra brutality.

Ne-li přímo vyvolat smích, alespoň naladit na legrační strunu. To mají za úkol cílené tupé dialogy, časté groteskní grimasy, hudba, ale hlavně a především ta přehnaná jatka. Je to masakr jako blázen, ale je to jen v rámci oné srandy. Filmy, kde se podobné „srágory” berou vážně, vypadají trochu jinak. Jacksonův nadhled je ostatně nezpochybnitelný a nevšimne si ho jen velmi nepozorný nebo na pouhé gore zaměřený divák. O autorově pověstném smyslu pro černý humor svědčí koneckonců i jeho další počin ze škatulky rozčtvrcováků, k jehož zakladatelům se Jackson obecně řadí, a to Braindead z roku 1992, kde bylo v případě divokého rozsekávání masa zařazeno ještě o stupeň výše.

 

Hodnocení7
Shrnuto a podtrženo, Bad Taste je taková téměř klasická groteska, akorát že už ne černobílá, ale zahalená do krvavě rudé. Ne každý má na to žaludek, ne každý má pro snímek potřebný druh smyslu pro humor. Ale sranda to je, a to dokonce kultovní.
70%

Sdílejte článek

 1. Solo 22 ledna 2010 v 20:58

  Příjemná prasečinka se vším všudy. Je libo posekat hlavy, zastřílet si
  samopalem, nebo proříznout vzduch motorovkou? Vesmírní kanibalové jsou
  raritka ve svém žánru. Ze začátku jsem sice nevěřícně čuměl co jsem si
  to pustil, ale postupem času jsem naprosto propadl jejich kouzlu a
  neskutečně se bavil. 70%

Nový komentář