Český název: Temný úplněk
Režie: Eric Red
Rok výroby: 1996
Délka: 80 min
Země: USA
Hrají:
Mariel Hemingway … (Janet)
Michael Paré … (strýc Ted)
Mason Gamble … (Brett)
Ken Pogue … (Sheriff Jenson)
Hrothgar Mathews … (Flopsy)
Johanna Lebovitz … (Marjorie)
Gavin Buhr … (Forest Ranger)
…a další
Děj
Postarší (ale ne zase úplně starý) pán Ted je v džungli se svojí přítelkyní. Ve stanu si chtějí oba užít. Ale při souloži Tedovu přítelkyni něco velkého vytáhne ze stanu. Teda to ošklivě zraní. Poté se děj přesouvá. Ted se rozhodne přistěhovat ke své sestře Janet, jejímu synovi a psovi Thorovi. Po nastěhování se začínají dít divné věci. Pes začíná v noci šílet a chce do lesa. Začíná být agresivní. Janetin syn zkoumá, proč se Ted zajímá tak moc o vlkodlaky a má v přívěsu chemikálie. Každou noc někdo umře. Když je to ale podvodník Flopsy, dává se vina Thorovi, protože ho už jednou napadl. Syn se pokusí Thora unést z psího útulku a běží domu. Janet mezitím zjistí, že Ted chodí každou noc do lesa. Když ho sleduje, uvidí, jak se chce uvázat okolo stromu. Jenže Ted ji zahlédne a rozhodne se zbavit svědků. Začíná boj o život. Janet musí bojovat nejen o ten svůj, ale i o život svého syna…
V kostce
Bad Moon nepřináší do žánru vlkodlačích filmů nic moc nového, snad jen to, že se lidé nemusejí stát vlkodlakem jen za úplňku, nýbrž každou noc. Efekty také nejsou nijak zvlášť vydařené, naštěstí je jich málo. Masky jako takové se podobají těm z filmu „Psí vojáci“ a jsou krásně udělané. Pro mě je velké plus to, že tu nejsou žádní trapní, počítačem vyrobení vlkodlaci, jako třeba v „Americkém vlkodlakovi v Paříži“. Herecké výkony ujdou, hlavně výkon psa “zachránce”. Film má příjemnou délku, něco kolem 80 minut. Takže uteče jako voda.
Jde o jeden z prvních vlkodlačích filmů, který jsem viděl. A to hned několikrát ještě na VHSce. Mám tento kousek docela rád a svým způsobem na něj nedám dopustit. Je velká škoda, že Eric Red za svou kariéru nenatočil mnohem více filmů, protože své řemeslo dělá (dělal) velmi dobře. Dokonce se několikrát osvědčil i jako zručný scénárista. Bad Moon je slušné devadesátkové béčko, které dokáže diváky a především milovníky vlkodlačí tématiky uspokojit téměř po všech stránkách. Co se atmosféry týče, tak tady jsem spokojený velice. Již od samotného úvodu nám příběh nabídne pěkně krvavou podívanou a především i slušně zpracovaného vlkodlaka. Samozřejmě byla splněna i kvóta lehké nahoty, ale to jen tak na okraj. Dominantní pasáž přijde až ve chvíli, kdy se Ted uhnízdí za domem své sestry a pomalu se stává středem pozornosti hlavního hrdiny tohoto filmu. Tím je vlčák Thor (který mimochodem byl ústřední postavou i stejnojmenné předlohy). Zápletka se totiž točí především okolo tohoto psa – ochránce rodiny a nejlepšího přítele člověka. Doslova jsem se do něho zamiloval, protože tuto rasu mám velice rád. Díky tomu divák dostane i dosti odlišný pohled na celý film, protože zápletka se točí především okolo psa a vlkodlaka (Teda), než zbytku lidských postav. I ty zde samozřejmě dostanou svůj prostor, protože bez nich by to prostě nebylo ono.
povedený film, opravdu. Přes svoji krátkou stopáž je v něm uvedeno opravdu hodně, hlavně netrpí velkým množstvím (snad i žádným) zbytečných scén. Samotný vlkodlak je hezký a navíc se to odehrává kolem lesů a to taky přídává na atmosféře a samozřejmě i na hodnocení. Kdysi jsem na tom byl v kině a opravdu dobrý zážitek. To sem měl 10 let a bydlíme pod lesem – pořád jsem se ohlížel jestli na mě náhodou nevyskočí Michael Paré.
No já ten film teda viděl poprvé, když jsem si ho přitáhl z videopůjčovny, ale Nova už dávala Bad moon tolikrát, že ho snad viděl každý
http://www.youtube.com/watch?v=DEwhRir3OCc&NR=1 Tady je na youtube pěknej sestřih z filmu (a s perfektní muzičenkou)
Kdo ještě neviděl film celej tak nekókat…
No ta jmenovaná proměna na vlkodlaka je vyloženě odfláknutá
souhlasim se 70% pro mne nejlepší vlkodlačí horor je An american werewolf in london už si nepamatuju kolik jsem ho ohodnotil ale pro mne je to kral vlkodlačích hororu ( kam se hrabe proměna z Bad Moon na An American werewolf in london)
Paré býval sekáč, taky kvůli němu se mi to líbilo. Souhlas, že v rámci chlupatých filmů jde o ten lepší zápich.
Ke Zbyňkovu poděkování: nemáš za co, však jsme tak nějak vyrovnaní.
Jen drobné upřesnění. Já to nenapsal, jak z níže uvedeného příspěvku může vyplynout, jen jsem přispěl k námětu.
Škoda, že už si konec nepamatuju
Zbyněk: Jj, přesně to myslím
Sodom: Jestli myslíš ten konec jak tam hladí psa a najednou……..Tak jsem se taky lekl.
Inu bůhví jaká hitparáda to není, ale jak jste tu již správně poznamenali, v rámci filmů s vlkodlačí tematikou patří rozhodně mezi ty lepší… Líbil se mi i závěr: Jak si tak rodinka v klídku leží na postýlce a najednou……. Sem se celkem slušně leknul
Moc se mi tam líbil ten vlkodlak. I to jeho “syčení” které vydával. Takhle nějak si vylkodaka představuju
Michal: Samozřejmě že to není bůhví jak skvělej film. Ale hodnocení mu dávám vysoké protože moc vlkodlačích filmů není a když už tak nejsou moc dobré( jediná vyjímka jsou Psí vojáci). Filmu bych dal jinak taky 50-60%.
Poděkování:
Děkuji Prasoidovi za napsání této recenze. Bez něj by tu nebyla. Takže ještě jednou děkuji.
To som videla,najkrajšie je prostredie – príroda.
Film jsem viděl docela dávno. Klasický vlkodlačí film, který nepřináší nic nového, snad jen to, že proměna není jen během úplňku, ale při každé noci. Na 70% procent nemá, dal bych mu tak 50%.