Bad Moon (1996)


Český název: Temný úplněk
Režie: Eric Red
Rok výroby: 1996
Délka: 80 min
Země: USA

Hrají:
Mariel Hemingway … (Janet)
Michael Paré … (strýc Ted)
Mason Gamble … (Brett)
Ken Pogue … (Sheriff Jenson)
Hrothgar Mathews … (Flopsy)
Johanna Lebovitz … (Marjorie)
Gavin Buhr … (Forest Ranger)
…a další

 

Děj
Postarší (ale ne zase úplně starý) pán Ted je v džungli se svojí přítelkyní. Ve stanu si chtějí oba užít. Ale při souloži Tedovu přítelkyni něco velkého vytáhne ze stanu. Teda to ošklivě zraní. Poté se děj přesouvá. Ted se rozhodne přistěhovat ke své sestře Janet, jejímu synovi a psovi Thorovi. Po nastěhování se začínají dít divné věci. Pes začíná v noci šílet a chce do lesa. Začíná být agresivní. Janetin syn zkoumá, proč se Ted zajímá tak moc o vlkodlaky a má v přívěsu chemikálie. Každou noc někdo umře. Když je to ale podvodník Flopsy, dává se vina Thorovi, protože ho už jednou napadl. Syn se pokusí Thora unést z psího útulku a běží domu. Janet mezitím zjistí, že Ted chodí každou noc do lesa. Když ho sleduje, uvidí, jak se chce uvázat okolo stromu. Jenže Ted ji zahlédne a rozhodne se zbavit svědků. Začíná boj o život. Janet musí bojovat nejen o ten svůj, ale i o život svého syna…

V kostce
Bad Moon nepřináší do žánru vlkodlačích filmů nic moc nového, snad jen to, že se lidé nemusejí stát vlkodlakem jen za úplňku, nýbrž každou noc. Efekty také nejsou nijak zvlášť vydařené, naštěstí je jich málo. Masky jako takové se podobají těm z filmu „Psí vojáci“ a jsou krásně udělané. Pro mě je velké plus to, že tu nejsou žádní trapní, počítačem vyrobení vlkodlaci, jako třeba v „Americkém vlkodlakovi v Paříži“. Herecké výkony ujdou, hlavně výkon psa “zachránce”. Film má příjemnou délku, něco kolem 80 minut. Takže uteče jako voda.

 

Hodnocení7
Příjemná páteční podívaná, kterou nic nezkazíte. Hodnotím kolem...
70%

Sdílejte článek

16 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Solo 25 března 2008 v 16:00

  Jde o jeden z prvních vlkodlačích filmů, který jsem viděl. A to hned několikrát ještě na VHSce. Mám tento kousek docela rád a svým způsobem na něj nedám dopustit. Je velká škoda, že Eric Red za svou kariéru nenatočil mnohem více filmů, protože své řemeslo dělá (dělal) velmi dobře. Dokonce se několikrát osvědčil i jako zručný scénárista. Bad Moon je slušné devadesátkové béčko, které dokáže diváky a především milovníky vlkodlačí tématiky uspokojit téměř po všech stránkách. Co se atmosféry týče, tak tady jsem spokojený velice. Již od samotného úvodu nám příběh nabídne pěkně krvavou podívanou a především i slušně zpracovaného vlkodlaka. Samozřejmě byla splněna i kvóta lehké nahoty, ale to jen tak na okraj. Dominantní pasáž přijde až ve chvíli, kdy se Ted uhnízdí za domem své sestry a pomalu se stává středem pozornosti hlavního hrdiny tohoto filmu. Tím je vlčák Thor (který mimochodem byl ústřední postavou i stejnojmenné předlohy). Zápletka se totiž točí především okolo tohoto psa – ochránce rodiny a nejlepšího přítele člověka. Doslova jsem se do něho zamiloval, protože tuto rasu mám velice rád. Díky tomu divák dostane i dosti odlišný pohled na celý film, protože zápletka se točí především okolo psa a vlkodlaka (Teda), než zbytku lidských postav. I ty zde samozřejmě dostanou svůj prostor, protože bez nich by to prostě nebylo ono.

 2. Jino 27 února 2008 v 11:09

   povedený film, opravdu. Přes svoji krátkou stopáž je v něm uvedeno opravdu hodně, hlavně netrpí velkým množstvím (snad i žádným) zbytečných scén. Samotný vlkodlak je hezký a navíc se to odehrává kolem lesů a to taky přídává na atmosféře a samozřejmě i na hodnocení. Kdysi jsem na tom byl v kině a opravdu dobrý zážitek. To sem měl 10 let a bydlíme pod lesem – pořád jsem se ohlížel jestli na mě náhodou nevyskočí Michael Paré.

 3. Prasoid 19 února 2008 v 13:20

  Paré býval sekáč, taky kvůli němu se mi to líbilo. Souhlas, že v rámci chlupatých filmů jde o ten lepší zápich.

  Ke Zbyňkovu poděkování: nemáš za co, však jsme tak nějak vyrovnaní. Jen drobné upřesnění. Já to nenapsal, jak z níže uvedeného příspěvku může vyplynout, jen jsem přispěl k námětu.

Nový komentář