Babysitter Wanted (2008)


Český název: Ďáblovo dítě
Slovenský název: Opatrovateľka
Režie: Jonas Barnes a Michael Manasseri
Rok výroby: 2008
Délka: 93 min
Země: USA

Hrají:
Sarah Thompson … (Angie)
Bruce Thomas … (Jim Stanton)
Kristen Dalton … (Violet Stanton)
Kai Caster … (Sam Stanton)
Matt Dallas … (Rick)
…a další

 

Angie, studentka historie, se rozhodne přivydělat nějaký ten groš hlídáním dětí. Brzy se ozvou Stantonovi, rodina žijící osamoceně na farmě kdesi v polích. Ti mají jednoho chlapce jménem Sam. Angie nabídku přijímá i přes fakt, že se poslední dobou cítí být někým sledována. Netuší, že tato noc bude nejdelší v jejím životě.

Takže klasicky vystavěné béčko, u kterého víte (ať se do pekel propadnou čeští distributoři), kde bude jeho středobod. Otázkou ale zůstává, kde se ďáblovo dítě vzalo a čím ještě hodlají autoři této druhořadé „omenovky“ zaujmout. A tady už je to horší. Existence syna pekel je představena ve „zvratu“, který vás zřejmě rozesměje a bohužel to jest poslední informace, kterou o tajemném chlapci dostanete. Nikdo tu nic neřekne a nic neřeší.

Problémy se ale objevují ve všech složkách tohoto hororu, nejen ve scénáři. Režisérské duo sice možná už nějaký ten žánrový přírůstek vydělo, atmosféru však dělají za pomoci těch nejklišovitějších elementů. Hlavní hrdinku tak několikrát vyděsí její přítel, popřípadě hlídaný objekt (i když víte, co je zač, pořád je to jen malý spratek) nebo někdo další. To vše se děje na pozadí burácejícího orchestru, leč ani to většinou nepůsobí děsivě. Jednak je na to hororový fanda zvyklí, jednak to nefunguje kvůli špatné práci se střihem.

Klepat se strachy teda nebudete a co dál? Zbytek filmu už je jen naháněná po farmě se všemi formami klišé, jaké si lze představit. Potenciálně nejsilnějším okamžikem filmu by mohla být několikaminutová scéna s rozřezáváním alá zabíjačka jedné ubohé blondýnky. Na žádné detailní porcování ale nedojde, autoři na to nemají koule. Takže i z hlediska brutality se jedná o podprůměr. Vím, že podobné DVD tituly si musí vystačit s tím málem, co jim „velkorysí“ produkční dají, to ale podobné polotovary neomlouvá.

Hodnocení4
Ďáblovo dítě mohlo být milou poctou slavnějším hororům s podobnou tématikou. Jenže je to tady jen z čistě efektivního hlediska. Ostatně jako vše. Sbírká všemožných klišé, v nichž hrdinku na poslední chvíli vždy něco zachrání, nebo naopak od jisté záchrany něco odradí, někdo se v pohodě probere se sekerou zaraženou v zádech a finále řídí chlapeček, který neustále opakuje „mám hlad“ (sakra v lednici mě tunu jídla), mi opět nedovolí jít na průměr.
40%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 23 ledna 2018 v 18:23

    Jde o další z dlouhé řady filmů, u kterých se ve vás během jejich sledování mísí nejrůznější pocity a ve finále vám nezbyde nic jiného, než jen zamávat nevyužitému potenciálu, odškrtnout si další položku (film) a jít zas o dům dál. Tahle směsice hned několika subžánrů je totiž do jisté míry skutečně chutná, jenže neustále budete hledat „ingredience“, které by ji dochutili k vaší spokojenosti a ony nikde. Přiznám se, že já patřím k těm, kteří by samotný úvod naprosto vypustili. První záběr na nebohou dívku totiž přišel příliš brzy a jedno eso z rukávu duo tvůrců vytratilo hned ze startu. Následná půlhodina mi silně připomínala tuctovou teen komedii, kterak slušňoučká katolická dívka musí čelit všem svodům pekelného internátu i svým sexuálním tužbám, ale jelikož je to puťka, raději olizuje křížek, než něco jiného. Nu když už se konečně přesuneme do baráku na farmu, čekal tu na mě další nesympatický fracek s tupým výrazem – kterému jsem tu jeho proměnu nesežral za celou dobu ani jednou. Naštěstí jeho fotřík s maminkou nejsou zas až tak nevinní burani, jak by se na první pohled mohlo zdát a tak na nás vybafne i několik jakoby „gore scén“ – ovšem přístupnost byla zřejmě do 15 let, takže toho moc neuvidíte (neuvidíme). Ta gumová hlava ve kbelíku moc roztomile nevypadala. Ještě štěstí, že tu hrála Angie Albright. Alespoň se bylo na co dívat, přestože svlíkat se jí nechtělo. Většina ostatních herců totiž byli totální dřeva a jejich reputaci moc nezachránil ani sám Bill Moseley. Ten tu totiž nehrál kupodivu žádného psychopata, ale obyčejného poldu a moc prostoru nedostal. Věřím však, že kdyby dostal roli otce, byla by to mnohem lepší podívaná. Atmosféru to však místy mělo vskutku dobrou, takže úplná katastrofa to určitě nebyla. Krev tu stříkala to zas jo, ale já čekal prostě víc…40%

Nový komentář