AVPR: Aliens vs Predator – Requiem (2007)


Český název: Vetřelci vs Predátor 2
Režie:
Colin Strause, Greg Strause
Rok výroby: 2007
Délka: 86 min
Země: USA

Hrají:
Steven Pasquale … (Dallas)
Reiko Aylesworth … (Kelly)
John Ortiz … (Morales)
Johnny Lewis … (Ricky)
Ariel Gade … (Molly)
Kristen Hager … (Jesse)
Sam Trammell … (Tim)
…a další

 

Malé americké městečko v Coloradu je svědkem pádu neznámého vesmírného tělesa do okolí jejich lesů. Začínají se ztrácet lidé, obyvatelé panikaří. Vetřelci se rychle adaptují a množí se obrovskou rychlostí. Na pomoc rychle přilétá zkušený lovec Predátorů a chystá se vymazat všechny stopy o existenci mimozemských bytostí. A také jednoho vzácného exempláře, který nese znaky obou ras – Predaliena…

Už jsou to tři roky, kdy na sebe poprvé narazili dvě vráždící bestie z dalekého kosmu v režii Paula Andersona. Ten však svým pojetím filmu Alien vs. Predator neudělal fanouškům dvakrát radost a velkolepý střet se tak dal zhodnotit maximálně jako průměrný. Proto byla vřele přijata zpráva, která ho zbavila jeho režisérské sesle a na jeho místo nastoupilo tvůrčí duo, bratři Strausové, jež se v jedničce podíleli především na vizuální stránce výsledného projektu. A i potom se zdálo, že snad nalili svým miláčkům místo kyseliny do těla živou vodu, protože jsme věděli dvě věci:

 1. Predalien – už na konci jedničky, kdy se vyklubal, bylo jasné, že s touto postavou budou chtít tvůrci pracovat.
 2. Upoutávka – trailer byl velice dobře udělaný a v době jeho vzniku by jsme asi nenašli člověka, který by věřil v propadák, jímž Vetřelci vs. Predator 2 nakonec bohužel jsou.

Ale zkušení kinomolové včas rozpoznali některé skutečnosti, které dávali tušit průšvihu:

 1. Na internet bylo vypuštěno prvních pět minut filmu dávno před premiérou => snaha o nalákání potenciálních diváků, úvodní minuty jsou totiž opravdu nejlepší.
 2. V den předpremiéry měli na projekci vstup zakázán všichni publicisté a novináři => snaha o zabránění roztrhání snímku ještě předtím, než se vydělají první miliony.
 3. Rozpočet se oproti jedničce (60 mil.) zkrátil ještě o plných 20 milionů dolarů.

Ale to jsou jen zákulisní fakta, jak je na tom film doopravdy? Musím říct, že bídně! Jestliže půjdeme po stopách děje, zjistíme, že máme velmi strohý scénář, který je postaven pouze na nahánění Predaliena po celém městě. Lidé tvoří bezvýznamnou položku a jsou naprosto nesympatičtí, ploší a žádný z nich nemá tu správnou image drsňáka, kterému by jste mohli fandit. Je vám úplně jedno, jestli zemře ten či onen člověk. A během AvP 2 jich skončí pod drnem velká hromada. Celý film vlastně vypadá takto: Predátor pronásleduje Predaliena, během toho povraždí několik lidí, odběhnou o kousek dál (do jiné budovy, střídají se tu školy, bazén, nemocnice i normální obytné domy) a tam se opět střetnou, umře několik náhodných civilistů a hajdy zase jinam. Nikdy jsem ve svém článku nepoužil termín “film vypadá jako videoklip”, ale tady není jiné východisko, protože toto je učebnicový příklad nezvládnuté režie.

Bratři Strausové nemají absolutně žádný cit pro vytvoření scény. Jsou naprosto přivázáni ke střihu a nic si tak proto neužijete (ani těch několik vteřin na palubě predátorů či na jejich planetě!). A když si k tomu připočteme, že ne všechny souboje jsou přehledné (tři čtvrtiny filmu se odehrává ve tmě nebo při dešti), vychází nám, že toho pozitivního mnoho nezbylo. Jeden a půl hodiny trvající řežba zběsile utíká, až je vidět obrovská snaha o to, aby jste se nezačali nudit. Jenže to téměř nepomáhá, když není na scéně ústřední dvojice (Predátor a kříženec), tak si musíte vystačit s průměrnými herci, z jejichž z úst občas vysrší pěkná “perla.” A fanouškové samotných vetřelců budou zřejmě zklamáni nejvíce, protože jejich bytosti byly odsunuty na vedlejší kolej, Predátor je likviduje jako na běžícím pásu a svými “výstupy” akorát narušují souboje dvojici hlavních monster.

A jaká jsou tedy pozitiva? Některé odkazy na jedničku (hudba), několik drobných úprav ve výzbroji predátorů i několikasekundový záběr na jejich planetu (kde ale neuvidíte vlastně nic) a neobvykla brutalita, kde si žádná postava nemůže být jista životem.

P.S.: Studio sice není nadšeno z výdělků obou AvP, ale to jim nebrání diskutovat nad otázkou třetího dílu, který by měl děj přesunout zpátky do vesmíru.

Hodnocení4
Nikdy jsem si nemyslel, že sáhnu po tak nízkém hodnocení, když se na plátně prohánějí jedny z mých nejoblíbenějších filmových postav, ale toto je prostě příšerné zacházení z legendami. 40%, ještě horší než jednička a největší zklamání minulého roku.
40%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

46 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. spilla 2 března 2014 v 10:59

  mě to přišlo dějově lepší než první díl…konečně jsme se posunuli z pyramidy do ulic….a aji ten mix těch dvou monster mi přišel ucházejí…..jen velká škoda…..že to režiséři vůbec nezvládli…protože jsem z toho filmu opravdu nic pořádně neviděl…:( 🙁 ale nápad dát vetřelce na zem a do civilizace…to je to, čeho jsem se bál od prvního dílu….:)

 2. Solo 20 června 2011 v 07:53

   Tak dvojka je sice slabší než první díl, ale přesto
  jsem se u ní místy i docela pobavil. Za největší plus považuji zrod nové rasy
  Predaliena, který mě několikrát zvedl ze židle. Bohužel tragické podsvícení a
  věčné natáčení v přítmí mi bránilo si probíhající děj užít ještě víc.
  Stejně trapné bylo to „zametání“ stop. Postavy jsou zde o třídu horší co se
  propracování týče, než tomu bylo u jejich předchůdců. Kromě Reiko to byla
  slabota. Jinak ovšem souboje Predátora a Alienů hodnotím pozitivně. 

 3. Pavel 4 února 2009 v 16:56

  Popravdě řečeno při schlédnutí prvního dílu jsem byl celkem zklamaný. Souboj dvou legandárních mimozemšťanů? To měl snad být výsměch? Tohle by si opravdu zaslužilo poněkud lepší zpracování. Co může být ještě horšího? Ptal jsem se sám sebe po závěrečných titulkách prvního dílu. No přeci druhý díl  všechno bylo moc rychlé a chaotické. Nepřehledné bojové scény, většina soubojů se odehrává za deště nebo ve tmavých prostorech, takže člověk ani neví, co vůbec děje.. jediné v čem AvP2 předčí svého předchůdce je více bojových scén. To je ale vše. Sečteno podtrženo: Propadák. Pokud někdo z vás neviděl ani jeden díl vůbec o nic nepřišel. Pokud dostanu někdy chuť shlédnout  Predátora nebo Aliena otevřu šuplík sáhnu po Filmu Predátor nebo serii Vetřelec… Jelikož to co tvůrci AvP předvedli je jen neúcta a škoda peněz…

 4. neila 13 listopadu 2008 v 12:21

  I když jsou lidi tímhle filmem zklamaní, mně se moc líbil. Popravdě řečeno: chabé vstupy lidí, tam moc parády nenadělaji, ale o lidi přeci jen nejde, co ? Pouze jako o potravu a hostitele vetřelců a nějakou tu trofej pro predyho… Jinak efekty jsou skvostný, predalien je suprovej. Doufám, že se dočkáme trojky.

 5. Prasoid 5 března 2008 v 15:12

  Nakonec to zase tak špatný není. Tvůrci se zřejmě nevědomky inspirovali hned v několika jiných filmech. Je docela legrace se dívat, jak vetřelci chodí ulicemi a ve stylu Michaela z Halloweenu vraždí co se dá. Ještě větší sranda je pozorovat, jak za nimi predátor chodí a uklízí ten bordel, co nadělali. Ten zase působí jako – hádejte.

 6. Prasoid 5 března 2008 v 14:42

  Tak se tak dívám a už po půl hodině se mi v tom nechce pokračovat. Kde je nějaká atmosféra? Co ty epizody ohledně lidí, o kterých hádám, že steně pomřou? Co ta hudba? A co ti digitální facehuggeři a nevěrohodné skoky predátorovy? Jak říká Frenk, je to “příšerné zacházení z legendami.”

 7. Nosferatus 7 února 2008 v 19:02

  vysvetlenie je jednoduche : neexistuje nic take ako “normalny alien” ( normalny je v nasom ludskom vnimani samozrejme klasicky z prvych dielov o votrelcoch pretoze to je podoba aku tato vsemirna zivocisna forma naberie po napadnuti ludskych buniek )….. avsak votrelec je zivocisny parazit ktory sa vyliahne az po impregnovani akehokolvek ziveho jedinca …. pricom vizualna podoba plus niektore vlastnosti zalezia  od organizmu ktory oplodnil ( napr. Alien 3 – pes, AvP R – predator, ostatne – clovek )…..impregnaciu maju na svedomi “pavukovce”, tie sa liahnu z vajec…vajcia znasa kralovna….ale ako vznikla ona zatial nie je vysvetlene ( mam na mysli vo filmovom spracovani )

 8. Frenk 28 ledna 2008 v 18:03

   News: Neoficiální zdroj uvedl, že AvP 3 bude! V USA si sice film nevedl příliš dobře, ale zdá se, že vše zachránili zisky ze zbytku světa a tak se film došplhal až ke slušným 150 milionům. Údajné natáčená trojky by mělo začít již tento rok. Ale jak říkám, není to 100 % informace, takže to berte s rezervou.

 9. Jino 12 ledna 2008 v 20:42

   No tak je to sice možné, že tam chybí par tech zpomalovacek, ale je to vsechno v takovem tempu ze sem si to nestacil ani uvedomit a nejak mi to tam ani nevadilo, spis v tej jednicce mi ta
  zpomalovacka trosicku vadila, pro me to bylo takove moc technicky matrixovské – ale, ano bylo to hezke, ale do AVP se mi to moc nehodilo. Jo no jina monstra nez vetrelec nebo predator ??? No kdyby tak natocili treba Freddy vs. Jason. Neee, spis bych byl zvedavý třeba na AVP z pohledu vojáka, nebo nejakeho cloveka. ALe aby to byl dobry film, musel by byt dobry herec ten hlavni hrdina, a podle me by musel avp rezirovat nejaky schopny reziser ktery by vykouzlil nejakou super atmosferu, protoze z pohledu člověka by to asi jen ta akcni rezba neutahla….

 10. Frenk 12 ledna 2008 v 20:25

  Největší problém tohoto filmu tkví v těch scénách. I s tak jednoduchým dějem, jaký nám debutující bratři nabídli, se dalo vytěžit 100krát více. Stačilo by zpomalit tempo, využít občas (jako Anderson) nějakou tu efektivní zpomalovačku podpořenou hudební složkou, při které se vám zvednou vlasy na hlavě a už by se na film dívalo mnohem lépe. Toto je jen ubohá vyvražďovačka, kde se pohybují legendární příšery. Zajímalo by mě, jak by se na film nahlíželo, kdyby v něm bojovali úplně jiná monstra než jsou vetřelec či predátor…

 11. Jino 11 ledna 2008 v 18:19

   Jsem možná jediný, ale mě se ten film líbil. Teď jak je to možné???? No prostě a jednoduše jsem od toho nečekal moc, vypl všechny mozkové buňky a díval se jak (můj oblíbenější z dvojice) Predátor kosí co mu pod ruku přijde. Nečekal jsem ani atmosféru (která samozřejmě nebyla), ale čekal jsem akci, která se dostavila, jak již Frenk psal ve videoklipovém střihu.  Ve svém hodnocení se vyhýbám srovnáváním z filmovými předchůdci AvP, protože samotní na plátně jsou lepší (no i když Alien4 nevim nevim, snad jen díky Ripleyové si to drží standart). O predátorovi ani nemluvě – jemu nejvíc sluší prales a Arnie k tomu. Já dávám 70% hlavně kvůli akci, ale hodnotím to jako sérii AvP, takže samotné filmy Predator a nebo Alien rozhodně nesrovnávám s AvP, protože ti jsou jiná, lepší liga.

 12. Nosferatus 11 ledna 2008 v 15:59

  Moje hodnotenie som uz napisal v predoslom clanku tak aspon trochu doplnim co sa tyka tej trojky…..neviem….zacina to pomaly vypadat tak ze sa jej ani nedockame…..film zatial zarobil v USA iba necelych $40 M ( a uz sa to velmi nepohne ) co je oproti jednotke $80 M poriadny prepad…..ostava teda iba dufat ze to zachrania silne zahranicne cisla ( zatial priaznive )…..ako vsak vsetci vieme tie nie su pre americke filmove spolocnosti az take podstatne ako tie domace ( nemaju z nich take vysoke zisky )……….

  to Frenk….s tym rozpoctom pre jednotku je to take……uz som videl vela roznych udajov….$45 M, $60 M, dokonca aj $70 M……najdoveryhodnejsi zdroj vsak pojednaval o $45 M….

Nový komentář