Attic Expeditions, The (2001)


Režie: Jeremy Kasten
Rok výroby: 2001
Délka: 100 min
Země: USA
Další název: Horror in the Attic

Hrají:
Andras Jones … (Trevor Blackburn)
Seth Green … (Douglas)
Jeffrey Combs … (Dr. Ek)
Ted Raimi … (Dr. Coffee)
Alice Cooper … (Samuel Leventhal)
Beth Bates … (Faith)
… a další

 

Trevor se probouzí v lékařském zařízení, kam byl umístěn za údajnou brutální vraždu své přítelkyně, a vůbec nechápe, co se děje. Časem registruje útržky vzpomínek a scény, které jej přesvědčují o tom, že je blázen. Za nedlouho si však začíná myslet, že je možná obětí pokusu všehoschopného doktora. Co všechno je skutečné?

Realita? Tohle slovo a všechny jemu významově podobné výrazy před zkušeností s tímto filmem raději zapomeňte, jinak se ztratíte v ději stejně jako hlavní postava.

Prvních 10 minut se divák ještě jakžtakž chytá, ovšem jak se děj zaplétá do nepřehledné směsice událostí, které se tváří jako skutečnost, aby byly vzápětí jinými popřeny jako přeludy, začíná ztrácet dech a z neschopnosti orientovat se ve scénáři ztrácí nejen dostatek bdělosti, která je potřebná k zahánění nudy, ale i chuť dívat se dál. Jednotlivé fragmenty do sebe občas zapadají, avšak na logicky uspokojivé rozuzlení nakonec nedojde.

Filmaři si byli zřejmě krkolomného děje vědomi, a tak se snažili neschopnost vnést do dění řád zamaskovat svižným hudebním doprovodem a experimentální prací s kamerou. Tyto aspekty se však příliš nepovedly. Lépe je na tom zpestření v podobě erotiky, ovšem pouze napůl. Milovníci nahých žen se mohou zaradovat, ti velmi pozorní navíc mohou zahlédnout i něco navíc. Samotné zobrazení pohlavního splynutí pak selhává téměř na plné čáře, většina scén budí dojem ještě větší umělosti, než v leckterém laciném erotickém filmu, až je to k smíchu. Stejně „dokonalé” jsou i krvavé efekty, naštěstí jich je přijatelně malé množství.

Co tvůrcům vyšlo snad nejlépe, byl výběr herců. Troufám si tvrdit, že je to hlavní lákadlo snímku. Raimi, Combs, Cooper… První jmenovaný se tradičně zmohl pouze na delší štěk, stejně jako rocker Alice Cooper. Role blázna mu scénárista ušil na míru a jeho výkon patří k těm nejlepším. Je samozřejmě zastíněn Combsem, který opět vyfasoval roli doktora. Nedostal však dostatečně velký prostor na to, aby dokázal film vynést co do kvality o několik stupňů výše, což zaručeně dokáže. Ne že by představitel hlavní postavy Jones nebyl sympatický, není však tak výrazný jako jeho právě zmínění kolegové.

 

Hodnocení5
Horror in the Attic je spoustou zvratů velmi zašmodrchaný film, který dojel na zmatený scénář. Jde o průměrně nudný pokus o trochu surrealismu, na němž není nic k vidění, tedy krom nahoty, zřejmě nechtěného humoru a několika oblíbených tváří.
50%

Sdílejte článek

 1. Solo 1 října 2011 v 10:45

  Halucinace?Příznaky schizofrenie?Co je vlastně
  skutečnost?Tak přesně na tohle jsem se ptal po celou dobu trvání tohoto filmu.
  Po dlouhé době jsem se setkal s americkým filmem, u kterého jsem musel
  zapnout naplno mozkové závity a začít přemýšlet, cože tímto chtěl vlastně
  tvůrce říci. No a zřejmě to byla hlavní příčina, proč jsem si to zrovna moc
  neužil – lépe řečeno ne všechno jsem pochopil. Přesto musím uznat, že Kasten
  dokázal natočit opravdu pozoruhodný psycho snímek, který ač má k dokonalosti
  daleko, se mi nesmazatelně vryje do paměti. Samozřejmě velkou měrou tomu
  dopomohlo i herecké obsazení . Blbec
  jsem si to totiž sehnal v italském znění (v rámci svojí jazykové výuky,
  ale nakonec jsem se musel porozhlédnout po eng. titulkách) – jinak bych z toho
  měl úplné……
   

Nový komentář