Attack the Block (2011)


Český název: Útok na věžák
Režie: Joe Cornish
Rok výroby: 2011
Délka: 88 min
Země: UK / Francie

Hrají:
Jodie Whittaker … (Sam)
John Boyega … (Moses)
Alex Esmail … (Pest)
Leeon Jones … (Jerome)
…a další

 

Když člověk vidí film, který svým obsahem kopíruje klasické hororové postupy, logicky se mu nabízí volba porovnávat. Černá hodina, která u nás běžela v kinech, mě celkem zklamala, rány však přišel zahojit debutant Joe Cornish. V obou dílech z oblohy padají podivné předměty, ze kterých se vyklubají mimozemská stvoření a proti nim stojí parta teenagerů. Víc asi není potřeba vědět, na originalitu se tu nehraje.

Podstatným rozdílem mezi oběma invazemi je fakt, že Útok na věžák si plně uvědomuje svou béčkovitost. Nehraje si na nic jiného a naopak toho využívá. V záplavě tupých béček, které se berou smrtelně vážně je proto sledování děje o moc osvěžující. Tedy ne, že by vám Útok na věžák vyřadil z činnosti bránice, ale pár vtipných momentek se tu rozhodně najde a i povinný patos tentokrát vůbec netrhá uši.

Když budeme pokračovat v porovnávání dál, zjistíme, že Londým vede nad Moskvou i v dalších bodech. Neviditelní “rožínači žárovek” tady nejsou, naopak tu máme za poloviční rozpočet poctivá chlupatá monstra na slušné technické úrovni a s cool fosforeskujícími čelistmi. Navíc se tu nikdo nebojí krve, takže se tu najde i pár čvachtajících atrakcí. I drsnější slovník našich hrdinů působí přirozeněji.

Postav je zde víc, ale všechny dostanou svůj prostor a nejsou zbytečné. Mají jasně rozdané úlohy a motivace. Třeba dva mladíci toužící po úctě starších, gangster, v jehož čtvrti se boj odehrává a vůdce bandy výrostků Moses, který je za útok bestií tak trochu zodpovědný, předvádí největší psychický rozkol. Všechny linky do sebe pěkně zapadají. Kdo bude chtít, může si ve filmu najít i nějaký ten komentář k britské “multikulturnosti”, kriminality mládeže apod.

Zatím to vypadá, že recenzuji nejlepší žánrovku posledních let, ale některá negativa tu taky jsou.   Třeba tempo je trochu nevyvážené, ne vždy se budete dobře bavit. Útok na věžák je prostě “jen” velmi sympatická jednohubka, která ukazuje, jak se mají béčka točit. Když tvůrci nemají studiem svázané ruce, může z toho být svižná scifi hororová komedie, jichž není zas až tak moc na trhu.

Hodnocení6
Rozhodně za ni musím poděkovat.
60%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 31 října 2012 v 16:07

    Mám rád podobné filmy, kde si tvůrci neberou servítky, vulgarita je skoro na prvním místě a hlavním hrdinou není žádný nabouchaný svalovec s bezedným zásobníkem. Tady se v záři reflektorů objeví skupinka nezletilých, kteří si rádi zahulí, mluví sprostě a mají pro strach uděláno. Žít v chudinské čtvrti není žádný med a tak se musí každý postarat sám o sebe. Když se k tomu navíc přichomýtnou pěkně nasrané mimozemské stvůry, které se s nikým neserou a nevypadají jen jako laciné digitální šmouhy, musím prostě tuto konstelaci náležitě ocenit.

Nový komentář