Army of the Dead (2021)


Český název: Armáda mrtvých
Režie: Zack Snyder
Rok výroby: 2021
Délka: 148 min
Země: USA

Hrají:
Dave Bautista … (Scott)
Ella Purnell … (Kate)
Matthias Schweighofer … (Dieter)
Huma Qureshi … (Geeta)
Ana de la Reguera … (Maria)
… a další

 

Jen málo režisérů rozděluje filmový svět poslední dekádu jako Zack Snyder. Tvůrce, který má za sebou divácky oblíbené tituly (Úsvit mrtvých, 300: Bitva u Thermopyl, Muž z oceli), občas natočí i něco směšného (Sucker Punch jsem vážně nerozdýchal). V podstatě se dá říct, že Snyder opisuje podobnou křivku jako M. Night Shyamalan (tedy od nadějného tvůrce k vysmívanému), oba pak spojuje přesvědčení o svém talentu. Armáda mrtvých měla být návratem toho lepšího Snydera…

Vždyť na Úsvit mrtvých (Dawn of the Dead, 2004), jeho prvotinu, dodnes vzpomínáme v dobrém. A nějaký pořádný zombie popkorn tu nebyl od World War Z (Světová válka Z, 2013). Co se může pokazit?

Scott (ucházející vazoun Bautista) shání bandu pro jeden kšeft. Když se z Las Vegas stala uzavřená zombie zóna, zůstalo v sejfu jednoho kasina 200 milionů dolarů a ty by mohly všem zúčastněným v budoucnu píchnout. Rizikem nejsou pouze nemrtví (a to dva druhy: hloupý a chytřejší), ale i čas. Vláda se totiž rozhodla, že nejlepší bude celou oblast v nejbližších dnech vymazat z povrchu zemského jadernou střelou.

Vlastně se dá říct, kašlat na příběh, kašlat na postavy, hlavně když to bude nářez. A skutečně – v jistých chvílích vytasí Snyder líbivý záběr či efektní zpomalovačku, trochu legrace zažijete s pastmi u sejfu, potěší svým zombie tygrem a občas vtipně zapustí do scény nějakou hudební hitovku. Problémem je, že to vše tvoří jen menší část z obludné stopáže (zombie horor nemůže mít 150 minut!). Kromě získání peněz má film i další podzápletku a vše dohromady je nakonec zaobaleno do Velmi křehkých vztahů.

Armáda mrtvých je prostě dalším projektem, který svou nabubřelostí přerostl tvůrcům přes hlavu. Vzpomínáte na Úsvit mrtvých – přímočarost, jednoduchost, zábava. Nejnovější Snyder však raději natahuje své vize do neuvěřitelně nudných šířek, jako by v poslední době razili jemu podobní filmaři heslo, že co není vrstevnatější (a zatraceně dlouhé), nemá hodnotu. Ten film je přitom všechno, jenom ne chytrý. Vlastně je docela pitomý.

Ještě zmíním dvě bolístky. Snyderova akce působí monotónně a přeplácaně alá Michael Bay. A o tom, že ani vizuálně se nezadařilo – Zack je podepsán pod filmem i coby kameraman a rozostřenost je záměr – už se mnohde čile diskutuje.

Hodnocení5
Armáda mrtvých je i v nulové konkurenci jen stěží koukatelnou rutinou. Dala by se zkoumat dlouho, paměťová centra však opustí velice rychle.
50%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. sarka-sharkamellita-jandova 30 května 2021 v 22:27

    Na Snyderův nový zombie kousek jsem se fakt těšila (ostatně jeho Úsvit mrtvých jsem viděla asi tak milionkrát). Bohužel jsem byla zklamaná. Až příliš dlouhá stopáž, pro mě nesympatické postavy, vtipné scény pro mě nebyly vtipné, některé scény byly dost předvídatelné, klasické archetypy postav, ani ta akce mě nějak nezaujala… Vidět to v kině, odcházím naštvaná 😀 No, ale možná jsem nebyla v tom správným rozpoložení 😀 Každopádně koukat na to znova se mi dvakrát nechce.

Nový komentář