Army of Darkness (1992)


Režie: Sam Raimi
Rok výroby: 1992
Délka: 81 min
Země: USA

 

Hrají:
Bruce Campbell … (Ash)
Embeth Davidtz … (Sheila)
Marcus Gilbert … (Lord Arthur)
Ian Abercrombie … (Wiseman)
Richard Grove … (Duke Henry the Red)
Timothy Patrick Quill … (Blacksmith)
… a další

 

Armáda temnot pokračuje tam, kde Ash dal v Evil Dead 2 přítomnosti vale a odcestoval pomocí víru času do minulosti, i když teda nechtěně. Avšak je to právě on, který se jako jediný dokáže postavit nemrtvým. Sam Raimi dokázal už v Evil Dead 2, že mu není cizí skloubit horor s trochou komedie, ale to co udělal s Armádou temnot – to čekal asi málokdo. Taková sranda se nevidí ani v lecjaké novodobé komedii. Osobně se přiznám, že jsem před prvním shlédnutím čekal něco jiného, spíše zábavu ve stylu dvojky a mé první pocity z tohoto pokračování byly rozporuplné, nevěděl jsem, jestli mám film zatracovat a nebo zbožnovat, ale včas jsem vystřízlivěl a film jsem po druhé projekci začínal mít rád …. sakra rád. Jak už jsem napsal, Armáda temnot začíná tam, kde Evil Dead 2 skončil…

Ash je v minulosti, kde právě probíhají boje mezi dvěma skupinami bojovníků, mezi Henryho a Arturovými lidmi. To ale není to nejhorší, co ho čeká – sám je zajat Arturovými muži a odvlečen na popravu, kterou neprovádí žádná postava se sekerou a kápí na hlavě, jak bývá zvykem. Díky svým zkušenostem, motorové pile a se značnou dávkou štěstí svou smrt přežije a stává se tak postrachem tehdejších lidí. Místní čaroděj v něm pozná postavu, která je má osvobodit od ještě většího zla než jsou Henryho muži – od monster (příšer, nemrtvých, zombie – říkejte si tomu, jak chcete) ze záhrobí. Potřebují k tomu jediné – legendární Necronomicon ex mortis, Knihu mrtvých. A pro ni se Ash vydá na odlehlý hřbitov. Jenže nikdo není neomylný a Ash už vůbec ne!!!

Pokud jste ve dvojce obdivovali Bruceovy (Ashovy) hlášky a jeho herecké umění s jednou rukou – nebudete litovat…. Děsivá atmosféra se trošku vytratila, většina z hororových scén je podložena komediálním výstupem nebo nějakou vtipnou průpovídkou. Rozhodně stojí také za zmínku triky a masky, jež jsou ještě lepší, než ve dvojce. Je vidět, že Sam Raimi stál pevně na zemi, když tvořil tenhle film, a sám asi usoudil, že z Ashe se pomalu stává kultovní postava, a proto jí s pomocí skvělého Bruce Campbella přidal značnou dávku cynismu.

Hodnocení9
Armáda temnot má dva různé konce, z nichž je zřejmé, že si Raimi nechává otevřená dvířka k dalšímu pokračování... kdyby chtěl náhodou prodloužit tuhle skvělou trilogii. Mé hodnocení je určitě zaujaté a rozhodně si na něm trvám!
90%

Sdílejte článek

Jino ( profil autora )

Jsem fanouškem hororů a jeho přidružených subžánrů... Mezi mé favority v hororových postavách patří takové ikony jako jsou zombie a vlkodlak, atd.

Nový komentář