Army of Darkness (1992)


Režie: Sam Raimi
Rok výroby: 1992
Délka: 81 min
Země: USA

Hrají:
Bruce Campbell … (Ash)
Embeth Davidtz … (Sheila)
Marcus Gilbert … (Lord Arthur)
Ian Abercrombie … (Wiseman)
Richard Grove … (Duke Henry the Red)
Timothy Patrick Quill … (Blacksmith)
… a další

 

Jistě každý z vás viděl nějaký díl ze série Evil Dead. Tento je třetí a nese název Army of Darkness (Armáda temnot).

Film se tentokrát neodehrává v chatce u lesa, jako tomu bylo v předešlých dvou dílech, ale o několik století dříve, kam se hlavní hrdina Ash dostal na konci druhého dílu. Tam je zajat a hozen bestii. Po jejím poražení se ukáže, že Ash je vyvolený a musí slíbit, že najde knihu Necronomicon, aby zdejším lidem pomohl v boji proti zlu a mohl se vrátit domů. Cestou zabije svého zlého dvojníka. Když se po jistých problémech dostane ke knize, zapomene heslo, které má říct, než ji bude moci vzít. A když to řekne špatně, zlo se opět probudí…

Režisérem je opět Sam Raimi, který před Army of Darkness samozřejmě natočil i Evil Dead 1 a 2. Je dobře, že Raimi změnil prostředí, protože chatka by napotřetí mohla už někoho unavovat. Jediná škoda je, že už tu není ta skvělá atmosféra předešlých dvou dílů. Přece jenom zde chybí tísnivost z pocitu, že je Ash v chatě sám, okolo živé stromy, atd.

Bruce Campbell má stále svůj starý smysl pro humor. Oproti předešlým dílům už měl Raimi k dispozici nějaký ten dolar navíc, takže si mohl dovolit i několik pěkných efektů. I masky jsou fenomenální, třeba zlé dvojče Ashe, které, jak jsem zmiňoval v ději, pravý Ash zastřelí. Ta maska po jeho obživnutí je skvělá. Kostry jsou taky naprosto úžasné, jejich pohyby, jejich namluvení, no prostě krása. A samozřejmě tu nechybí brutální scéna s hodně velkým obsahem krve.

Co si budeme nalhávat, Army of Darkness je pokračovatelem Evil Dead. Jak obecně u dvojek a trojek platí, že jsou horší než první díl, tady srovnání, který díl je nejlepší, je tak těžké, jako kdybyste chtěli zkouknout za den všechny Hellraisery. To je nemožné!!!

Hodnocení10
V kostce: Campbellův humor, skvělá Raimiho režie, k tomu dostatek násilí. Dávám bez kompromisu plný počet. Jinak kdybych měl předem hodnotit možný remake, tak nemá bez Campbella a Raimiho žádnou šanci, film by bez nich ztratil všechno. HAIL TO THE KING, BABY.
100%

Sdílejte článek

  1. hoperoad 30 ledna 2010 v 22:12

    JO TAK PROTO SE TO JMENUJE ARMÁDA TEMNOT  TYVLE DALŠÍ 100%FILMEČEK!! PŘÍSAHÁM, ŽE SE TO NEJVÍÍC POVEDLO pro mě je sice stejně nejlepší dvojka, ale ten originální nápad, že se to ve trojce neodehrává zase v tý chatě a že to pokračuje, jak to ve dvojce skončilo… Bruce Campbell jako herec odvedl opět vynikající práci, ta doba, ve který se to všechno odehrává, ten děj, černej humor nechybí, a zároveň mi to připomíná trochu pohádky nebo já nevím, jak to popsat, všechno, všechno je prostě vrchol špička nejvíc mazec!! sem fakt spokojená po shlídnutí toho filmu 100% spokojená

Nový komentář