Český název: Arachnofobie
Režie: Frank Marshall
Rok výroby: 1990
Délka: 103 min
Země: USA
Hrají:
Jeff Daniels … (Dr. Ross Jennings)
Harley Jane Kozak … (Molly Jenningsová)¨
John Goodman … (Delbert McClintock)
Julian Sands … (Dr. James Atherton)
Stuart Pankin … (šerif Lloyd Parsons)
Brian McNamara … (Chris Collins)
… a další
Nevím jak vy, ale já mám pocit, že v dnešní době zde máme trošku krizi pavoučích filmů. Vzpomenu si snad jen na průměrně hloupý Pavoučí teror, či ještě hloupější Arachnid. Jako by dnes scénáristé ne a ne napsat něco opravdu děsivého, co by vystrašilo, i pobavilo stejně jako stará Tarantule. Já pavouky zbožňuju. A tak, když jsem si někdy v deseti letech všiml v televizním programu, že v televizi běží jakýsi film Arachnofóbie, musel jsem jej vidět. Pochopitelně, protože jsem musel jít brzo spát, jsem si koupil VHSku a nastavil si nahrávání, abych se druhého rána celý natěšený mohl podívat na pavoučky. Co myslíte, bál jsem se? Ano. A hodně.
Už je to přece jen nějaký ten pátek. Jak člověk roste, některých věcí se bát přestává. Vy, kteří jste v útlejším věku viděli Arachnofobii, mi určitě dáte za pravdu, že časem přestává být děsivá. Ale dost už otálení. O čem to celé vlastně je?
Doktor Atherton (Julian Sands) je posedlý výzkumem pavouků. Film začíná jednou z jeho tradičních výprav do Venezuely, kde se nacházejí ti nejnebezpečnější pavouci. Atherton je nyní na stopě zcela novému objevu. Na dně půl kilometru hluboké propasti se ukrývá velký druh pavouka, který se však v mnohém liší od ostatních druhů sklípkanů. Pavouk vzhledem připomíná australský druh Atrax Robustus, jenže je ještě větší a asi desetkrát jedovatější. Tito pavouci navíc nežijí samostatně, ale vytvořili si své vlastní kolonie a žijí podobně jako mravenci nebo včely. Celé kolonii vévodí dominantní pár a všichni ostatní pavouci jsou bez pohlavních orgánů a plní pouze funkci dělníků. Doktor ví, že tento pro pavouky netypický životní styl je zcela unikátní a potencionálně nebezpečný. Když se výprava vrací domů, netuší, že si s sebou veze samečka tohoto nebezpečného druhu pavouků, který se ukryl v jednom z batohu. Jedovatý pavouk zabije výpravního fotografa a v jeho rakvi, transportované do jeho rodného města, se ukryje. Fotografovo rodné město s názvem Canaima leží v Kalifornii. Jak vypadá terén v Kalifornii? Ano ano. Zatímco senilní patolog zkoumá, jak je možné, že v uzavřené rakvi do jeho márnice dorazila zelená a vysušená mrtvola, pavouk z rakve prchá a co čert nechtěl, užije si noc plnou sexu s jedním druhem domácího pavouka. A to přímo ve stodole nového místního doktora Rosse Jenningse (Jeff Daniels), který, také co čert nechtěl, trpí už od svých dvou let arachnofóbií. Potomci dvou rozdílných druhů pavouků se brzy vylíhnou. Jsou menší, než venezuelští pavouci, zato stejně jedovatí. Stovka malých jedovatých parchantů se rozprchává po městě a brzy budou první mrtví. Bohužel, starý doktor Metcalf odmítá uskutečnění pitvy obětí a tak celé městečko žije dalších několik dní v přesvědčení, že viníkem je pouze infarkt. Doktor Jennings je jediný, kdo věří, že se ve městě rozšířil nový druh pavouka a zve do města doktora Athertona, aby situaci vyšetřil.
Film je klasickým pavoučím hororem. Boj se zvířaty, jejichž hlavní zbraň je, že si jich pravděpodobně všimnete až ve chvíli, kdy se vám zakousnou do ruky. I když film má očekávaný průběh : Napřed dostaneme pavouka tam, kam ho potřebujeme, stokrát ho nakopírujeme, zabijeme pár lidí, necháme zabít pár pavouků, necháme zabít pár důležitějších lidí a pak necháme zabít hlavního záporáka, má film dobrý spád a nudit se u něj nebudete. Ani závěr (boj doktora Jenningse s pavoučím generálem) ve vás nezanechá pocit „Tohle už jsem někde viděl“ a skutečně o něm můžu říct, že je napínavý. A když už se nebudete bát, zaručeně vás rozesměje sádelnatý desinsektor Delbert McClintock v podání skvělého Johna Goodmana.
jj poctivě jsem si nahrával
, po dlouhé době jsem ho zase viděl a měl jsem z něho stejný zážitek, jako kdysi
Dneska běžela v TV 🙂 příjemně jsem si zavzpomínal
Já jsem kdysi dávno po tento film rovněž obětoval peníze za prázdnou VHS. A udělal jsem opravdu dobře
. Jen mi teď schází video, na kterém bych si ji přehrál…

Přestože mám k zvířecím filmům trošku averzi, tenhle tvoří tu vyjímku, potvrzující pravidlo – fajn, s hodnocením souhlasím
jo tenhle film je fakt dobrej
ale když sem ho viděla když sem byla malá,tak sem se ho bála
ale ted’ už ne..škoda,že ho nedávají v týví:(
Arachnofobia má rozhodně něco do sebe. Potvrzuje, že někdy není potřeba vymýšlet superoriginální námět, ale stačí když nenechá diváka usnout a vykouzlí alepon nějaké to napětí a hotovo. 70 % je trefné hodnocení.
Tak tenhle film byl velmi dobrý,ale viděl jsem ho už celkem dávno a pamatuju si jen útržky. Je škoda,že už ho nedávají v televizi. Z hodnocením souhlasím a pro mě osobně to je nej pavoučí film
Moc dobrý článek a celkem slušný film. Akorát pár věcí mi tam přišlo přitažených za vlasy. Je sice pravda, že některé druhy sklípkanů jsou velmi agresivní (např výše jmenovaný Atrax Robustus), ale aby pavouk sledoval fotografa až do tábora s jediným účelem – zabít ho, tak to jsem tedy ještě nežral. Pavouci nejsou bytosti které uvažují. A rozhodně se nemstí
A navíc dát do natáčení jako hlavního pavoučího Bosse Brachypelmu, která nekouše a je to jeden z nejmírnějších druhů sklípkana, tak to je opravdu blbost. Je jasné, že lidem co mají z pavouků panickou hrůzu stačí, že to má osm nohou, kusadla a je to chlupaté. Já se ale zblbnout nenechám
Takže těch 60 – 70% je na místě 🙂
Ale pavoucí teror se mi líbil.
Tak tohle je dost dobrý film nejlepsí pavoucí film co jsem videl. Za ním se na paty lepí Tarantulas: the deadly cargo. Ale tomuhle dávám 80%.
Taky se mi líbí, hlavně Goodman a potom samozřejmě Daniels, u kterého jsem měl zpočátku problém odmyslet si od něho Jima Careyho a film Blbý a blbější.