Apostle (2018)


Scénář a režie: Gareth Evans
Rok výroby: 2018
Délka: 130 min
Země: USA / Velká Británie

Hrají
Dan Stevens … (Thomas)
Michael Sheen … (Malcolm)
Mrak Lewis Jones … (Quinn)
Lucy Boynton … (Andrea)
Catrin Aaron … (Elaine)
Bill Milner … (Jeremy)
Paul Higgins … (Frank)
Kristine Froseth … (Ffion)
… a další

 

Izolovaná sekta unese mladou ženu. Její bratr je rozhodnutý jednat a do sekty se infiltruje. Že je to prosté? Nebojte, neboť Apostle je z řady těch filmů, které začínají jednoduchou zápletkou a končí jako vrstevnatější dílo. Otázkou je, kolik linek vám sedne a naopak, kolik z nich vám zvedne obočí.

Film se odehrává v roce 1905, ale z izolované vesničky sálá atmosféra přímo středověká. Okamžitě tíhneme k málomluvnému Thomasovi, který je v podání Dana Stevense odhodlaný mladík s neustále nasupeným výrazem tváře. Ale pochopit jeho vztek lze snadno, poněvadž náboženský extrémismus je něco velmi odpudivého. Vskutku bizarně působí scény, v nichž skupina vesničanů sleduje krutou popravu mladého muže a pak se pomodlí.

Ano, Apostle má ve své bohaté stopáži několik drsných momentek, u kterých byste být nechtěli. Atmosféra strachu je všudypřítomná, větším problémem však je, že množství motivů působí rozporuplně. Jako by nestačily lidské vztahy (bratr hledající sestru, otec vs. těhotná dcera, boj o vůdcovství ve vesnici), musíme přežvýkat i trochu toho nadpřirozena v podobě jakési čarodějnice mající vliv na úrodnost země.

A to všechno je namícháno v podivném guláši zvratů a nálad. Tato roztříštěnost mi nedovolovala být příliš emocionálně zapojen a spíš jsem jen nasával neobvyklý námět. A je to také důvodem, proč nakonec nevytáhnu vyšší hodnocení.

 

Hodnocení6
Apostle je další z ambiciózních netflixovských hororových produkcí, jednoznačný palec nahoru však dát nemůžu.
60%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář