Apollo 18 (2011)


Režie: Gonzalo López-Gallego
Rok výroby: 2011
Délka: 86 min
Země: USA / Kanada

Hrají:
Warren Christie … (Ben Anderson)
Lloyd Owen … (Nathan “Nate” Walker)
Ryan Robbins … (John Grey)
… a další

 

Když americká NASA uvedla prohlášení, že se mise Apollo 18, 19 a 20 ruší z nákladných finančních důvodů, vypadalo to, že už pěkně dlouho znovu lidská noha nevkročí na Měsíc – tedy hlavně ta americká. Nikdo však neměl ani tušení, co za tím skutečně bylo a hlavně to, že jeden tajný start ještě proběhl, samozřejmě bez informování veřejnosti, a dopadl katastrofou.

Tříčlenná posádka Apolla 18 ve složení Nathan Walker, Ben Anderson a John Grey skutečně tajně odstartovala, no a zatímco první dva jmenovaní měli za úkol na Měsíci nainstalovat zařízení PSD-5 pro detekci odpalů mezikontinentálních balistických raket z území SSSR či jiné země, Grey zůstal ve Freedom na orbitě. Jeho kolegové se však záhy dostanou do problémů, které vyústí v obrovskou tragédii. Ukáže se totiž, že na Měsíci žije podivná agresivní forma života a vedení NASA i ministerstvo obrany o něm celou tu dobu vědělo…

Found footage sice nikdy nepatřil a ani nebude patřit mezi moje oblíbené filmové subžánry, ale i mezi tou záplavou totálních kravin natočených ruční kamerou se tu a tam objevil opravdu solidní film. Tento ovšem mezi ty nejlepší rozhodně patřit nebude, přesto nemůžu říci, že by nešlo alespoň o průměrnou podívanou se zajímavým obsahem. Už jsme tu měli found footage se zombie i démonickou apokalypsou, putovali jsme za kanibaly i čarodějnicí, sledovali hromadu strašidelných domů, ale vesmír mi na tomto dlouhém seznamu ještě chyběl.

Gonzalo López-Gallego sice zřejmě nikdy nebude patřit mezi TOP režiséry, ale už jsem měl tu možnost od něj vidět pár filmů, takže jsem taky věděl, že nejde o žádného vyloženého břídila. A nezklamal ani tentokrát. S daným tématem si dokázal v rámci svých omezených možností vcelku poradit, podařilo se mu navodit i snesitelnou atmosféru a během sledování filmu jsem se ani moc nenudil. Je sice pravda, že ta roztřesená kamera, neustálé šumění, blikání a tu a tam černá obrazovka mi částečně lezli na nervy, ale to už je úděl většiny found footage kousků, takže žádné překvapení.

Alfou a omegou byla většina dialogů. Zatímco některé z nich byly i docela vtipné (soukromé rozhovory členů posádky, kupříkladu o žraní pikantních papriček a následnému pálení přirození jednoho z kosmonautů), jiné byli místy i dost otravné. Dokonce se dočkáme i několika záběrů na mimozemské tvory, kteří obývají Měsíc a mají podobu kamenů (následně jakých si chobotnicových parazitů podobným těm z Vetřelce). Škoda, že se na scéně neobjevili víckrát. Rozhodně byli oživením. No a v neposlední řadě nesmělo chybět ani rýpnutí do SSSR.

Hodnocení5
Apollo 18 se svým fiktivním příběhem se sice nikdy nedočká takových ovací, jako hopsání Neila Armstronga v oné době, kdy se prošel coby první člověk po Měsíci, ale mezi příznivci found footage se jistě pár zarytých fandů najde. Úplně k zahození tento film určitě není.
50%

Sdílejte článek

Solo ( profil autora )

Život je hořký. Bohudík!

Nový komentář