Antiviral (2012)


Český název: Antiviral
Scénář a režie: Brandon Cronenberg
Rok výroby: 2012
Délka: 108 min
Země: Kanada / USA

Hrají:
Caleb Landry Jones … (Syd March)
Sarah Gadon … (Hannah Geist)
Douglas Smith … (Edward Porris)
Joe Pingue … (Arvid)
…a další

Brandon Cronenberg to zřejmě nebude mít ve filmové branži úplně jednoduché. Jistě, být synem proslaveného tvůrce má své nesporné výhody, ale pokud má váš otec na kontě několik veleoblíbených kousků hororového žánru a vy začínáte s podobnou látkou, nemůžete se vyhnout srovnání. Bylo by však nefér Brandona hned odstřelit, zvláště když se jedná prakticky o debut pořízený za pár šupů.

Žádná pecka typu Moucha, Shivers nebo Videodrome se nekoná, přesto Antiviral nezapře onen rukopis, který se nám na těchto dílech tak líbil. To znamená bizarní nápad zasazený do příběhu se zajímavým myšlenkovým přesahem a obalený trochou toho “cronenbergovského” hnusu. Jenže k vytvoření něčeho zapamatování hodného je potřeba tyto ingredience předhodit diváctvu ve srozumitelné formě a to se režírující synek bude muset ještě přiučit.

Tento svět – v němž Syd March prodává lidem buňky celebrit (každý se zřejmě chce „dotknout“ slávy), aby se posléze přímo zúčastnil spiknutí obchodních firem – je totiž v první řadě značně suchopárný. Příliš jsem nechápal důvody obrovského zájmu o cizí geny, netuším, jaký užitek to pro dané osoby má (měl jsem spíš pocit ekvivalentu drog) a jak moc je to pro lidstvo důležité?! Jelikož je nám příběh vyprávěn skrze jediného (značně nečitelného) mládence, který se většinou pohybuje po nějakých laboratořích, nemůže na vás nikdy dolehnout ani ona globální krize, o níž se dozvídáme ze zpráv.

Důvodem, proč film začne brzy nudit je ale i (jinak herecky snaživý) hlavní hrdina. Nejen, že se mu vůbec nedostanete pod kůži, co se psychologie týče, ale jeho mise je plná křečovitých zvratů a podivných experimentů, které vám neřeknou mnoho. Co se mu honí hlavou – co musí udělat – kde bydlí – jak v onom světě žije – jaké má vztahy k ostatním? Tenhle problém je bohužel zásadní – film působí jako prázdná maketa, jejíž prostory a osoby existují jen v daném okamžiku. A nastupuje sterilita, v níž pořád někdo něco žvaní o virusech, mutacích a podobně, a nějakou akci aby člověk pohledal.

Horor zde rovněž absentuje. Vzhledem k subžánru, ve kterém se pohybujeme je absence lekaček přípustná, ale pár zapíchnutých stříkaček v obličeji, plivání krve a „thrillerová“ brutalita mě rozhodně neuspokojily, co se úchylné zvrácenosti týče.

Hodnocení5
Antiviral je prostě nepodarek. Podtóny k zamyšlení (to mají recenzenti většinou hrozně rádi a hned přihazují nějaká ta procenta) jako je otázka genetického mísení apod. zde jsou, což je ovšem až druhořadá věc. Mnohem vážnější je pro mne fakt, že k tomu, abych se dostal na čistý průměr, musím se sám přemlouvat a ujišťovat, že Brandon Cronenberg jednou stvoří poutavě zvrácené, ale zároveň zábavné a podmanivé dílo jako jeho tatík v dobách největší slávy.
50%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 20 prosince 2013 v 12:02

    Po hororové stránce je to velmi chabé, ale fandové scifi-fantasy žánru by si snad mohli přijít na své. Atmosféra je tu místy opravdu na dobré úrovni a přestože nejsem zrovna velkým milovníkem podobně laděných filmů, tak zde lze nalézt i několik originálních prvků. První věcí co musím začínajícímu režisérovi vytknout je výběr hlavního „hrdiny“, který mi byl krajně nesympatický a zhruba od poloviny filmu jsem se těšil, že umře opravdu krutou smrtí, leč marně. Nápad s pícháním virů a kupováním „masa“ z buněk celebrit vypadal zprvu slibně (peníze bych do toho určitě nevrazil), jenže postupem času až na pár světlejších okamžiků, jsem se začal dost nudit, protože tempo nabylo opravdu hlemýždích rozměrů.

Nový komentář