Anthropophagus (1980)


Režie: Joe D‘Amato
Rok výroby: 1980
Délka: 90 min
Země: Itálie
Alternativní názvy: Anthropophagous: The Beast, The Grim Reaper,

Hrají:
George Eastman … (Nikos Karamanlis)
Tisa Farrow … (Julie)
Serena Grandi … (Maggie)
Margaret Mazzantini … (Henriette)
Mark Bodin … (Daniel)
Bob Larsen … (Arnold)
Zora Kerova … (Carol)
Rubina Rey … (Irina Karamanlis)
… a další

 

Joe D‘Amato nepatřil právě mezi nejlepší režiséry. Nicméně to málo, co můžeme označit za povedené filmy, se už navždy vrylo do paměti diváckého osazenstva. Nic nemůže být lepším příkladem než právě film Anthropophagus.

Skupina mladých lidí se vypraví na jeden z řeckých ostrovů, aby zde strávili dovolenou. Po příjezdu se zdá, že je celý ostrov úplně opuštěný. Krátce nato, začnou výletníci nacházet mrtvoly, na kterých jsou patrné známky kanibalismu. A také objeví, zdá se, jediného místního obyvatele – k smrti vyděšenou slepou dívku. Nastává noc, vítr sílí, blíží se bouře. A s tím vším i jedno smrtelné nebezpečí. Po celou dobu ve stínech číhá a pozoruje šílený kanibal Nikos Karamanlis.

A kdo je vůbec onen výše zmíněný Nikos Karamanlis – silně páchnoucí a zanedbaný šílenec, zabiják a kanibal (dalo by se říci i amatérský porodník) v jedné osobě? To se snažili zjistit i naši výletníci. Odpověď jim přinesl nalezný deník. Ostrov byl celkem rušné turistické místo, ale po nějaké době byla nalezena znetvořená těla dvou dětí. Úmrtí rychle narůstala a místní obyvatelé začali mluvit o nějaké obludě. Všichni turisté odjeli, ale vrah zabíjel dál.

Nikos Karamanlis byl obchodník, který se plavil přes moře se svou manželkou a synem. Jejich loď se potopila a celá  rodina skončila v gumovém člunu. Po nějaké době hlava rodiny usoudila, že jejich synovi už není pomoci a hodlala ho sežrat. Když se mu v tom jeho manželka snažila zabránit, zabil jí. Což Nikosovi sebralo poslední zbytky zdravého rozumu. To, s čím se naši hrdinové setkali, už ho nepřipomínalo vůbec. Zapadlé oči, vyhublá postava a celý obličej pokrytý zvláštní zrohovatělou kůží, která připomíná plíseň nebo vyrážku.

Ačkoli se jedná o film Joa D’Amata, rozhodně zde nečekejte brutální vraždění od začátku do konce či nahá ženská těla a sex. Dojde jen k několika vraždám, ale s čistým svědomím mohu prohlásit, že jsou velmi povedené. Obzvláště když k některým stačí kanibalovi pouze zuby. Do jeho příchodu (což je asi v polovině filmu) se toho na obrazovce vlastně moc neděje. Film dostává ten správný náboj až když se kanibal poprvé objeví. A věřte mi, že je na co se dívat. George Eastman je namaskován tak, že monstrum, které ztvárňuje, považuji za jednoho z nejděsivějších filmových zabijáků vůbec. Strach z něj jde i dnes.

A právě strach odlišuje Anthropophaga od jiných D‘Amatových filmů. Nejde zde o to, aby se divákovi obrátil žaludek naruby. Režisér spíš sazí na to diváka vystrašit. Ať už jde o lekací scény či záběry, kdy venku zuří bouře. D‘Amatovi se zde podařilo vytvořit skutečně dusivou atmosféru a trochu toho napětí. To vše umocňuje fakt, že kanibal za celý film nepromluví jediné slovo. Pouze vydává zvuky podobné hekání.

Na co se nedá dívat, to jsou herecké výkony. Většina herců je neuvěřitelně prkenných, tváříc se, že když Vám někdo zahryzne kamaráda, tak se to holt stává no. Žádné emoce, prostě nic. Hlavně klid, klid, jde se dál. Ale to je u horrorů postaršího data běžné, takže nemá smysl se nad tím pozastavovat.

Tak či onak to hlavní, čím se film Anthropophagus proslavil, nebyla krásná krajina, herecké výkony či napětí, ale dvě slavné gore scény, které právem vstoupily do dějin hororu a také do paměti diváků jako jedna z největších úchyláren, kterou kdy někdo natočil. Jedná se o scény, kdy kanibal zabije těhotnou ženu, vytáhne z ní její plod a zakousne se do něj. Nebo když v závěru požírá své vlastní vnitřnosti.

Joe D’Amato si mě tímto filmem skutečně získal. Ale ne pro nechutnost zmíněných gore scén, jako spíše proto, že v dnešní době by si něco podobného nikdo nedovolil natočit. Pravděpodobně by se dostala ke slovu tvrdá cenzura a popotahování režiséra po soudech. Já byl celkem spokojený. Strhávám 20% za příšerné herecké výkony a některé očividné chyby v tricích. Howgh.

 

Hodnocení8
PS: Německý režisér Andreas Schnaas natočil v roce 1999 remake nazvaný Anthropophagous 2000. Ten jsem sice neviděl, ale o Schnaasových kvalitách něco málo vím, takže soudím, že Joe D’Amato se musí obracet v hrobě.
80%

Sdílejte článek

Nový komentář