Annabelle: Creation (2017)


Český název: Annabelle: Zrození zla
Režie: David F. Sandberg
Rok výroby: 2017
Délka: 109 min
Země: USA
Alternativní název: Annabelle 2

Hrají:
Anthony LaPaglia … (Samuel Mullins)
Samara Lee … (Bee)
Miranda Otto … (Esther Mullins)
Lulu Wilson … (Linda)
Brad Greenquist … (Victor Palmeri)
… a další

 

Panenku Annabelle jste mohli (velmi krátce) vidět ve skladu manželů Warrenových v The Conjuring (V zajetí démonů, 2013) a poté (podstatně déle) v samotném spin-offu Annabelle (2014). A nyní jsme se dočkali ještě prequelu objasňujícího, jak se démon zrodil a jak na sebe první ošklivé nehody nenechaly dlouho čekat.

Manželé Mullinsovi žijí na odlehlé farmě se svou dcerkou. Spokojený život však naruší tragická nehoda, při níž jediného potomka ztratí. Po několika letech osamění se rozhodnou prostornou farmu zaplnit skupinou osiřelých dětí pod vedením řádové sestry. Na děti čeká mnoho dobrodružství – od prohlídky dívčího pokoje, do něhož se nemá chodit, až po nedobrovolné skoky z různých míst a výšek.

Režisér David F. Sandberg má na kontě poměrně chválený debut Lights Out (Zhasni a zemřeš, 2016) a i druhá Annabelle získala poměrně dobré renomé. Filmu nechybí technická zdatnost, lekačky a přesvědčivé obsazení, a tak je nasnadě, že překonává díl první, který všichni odzívali. Posun k lepšímu je zkrátka znát – znamená to však, že vás čeká velká pecka?

Odpovídám nikoliv. Sandberg je dobrý realizátor, ale stejně jako v případě první Annabelle se nacházíme na místě, kde straší démon… a nic víc. Ve dvojce jen straší o třídu lépe. Absence působivějšího příběhového podhoubí mi prostě nedovoluje výsledek nějak zvlášť chválit, byť se zdá, že by si to i zasloužil.

Hodnocení6
Annabelle: Zrození zla je rozhodně nadstandardní hororové řemeslo. Přes všechnu péči se mi ovšem zdá, že už se toto téma trochu vyčerpalo.
60%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 15 listopadu 2017 v 11:50

    Pro splnění své „povinné každoroční kvóty“ pro novinky, jsem se rozhodl sáhnout po tomto filmu. Novinky většinou míjím bez povšimnutí, alespoň co se roku jejich vydání týče a nechávám je ve své sbírce pěkně „uležet“. Na chození do kina nemám čas a ve svém nejbližším okolí ani moc příležitostí a tak svou pozornost většinou zaměřuji na starší kousky. Nicméně jsem do tohoto filmu šel s dosti velkými obavami, protože první díl mě absolutně nezaujal a považuji jej za podprůměrnou záležitost. Dvojka však měla většinou dobré reference a já ji prostě chtěl dát šanci. Panenka Annabelle však v konfrontaci s Chuckym vypadá jako jeho chudá příbuzná a ani tady jsem se z její strany nedočkal žádného galapředstavení. Nicméně pekelné síly jsou pěkně vyčůrané, stejně jako někteří scénáristé a tak jsem se nakonec spokojil i s jinou formou této „posedlé“ podívané. Atmosféra nám místy nabídne vskutku zajímavou porci napětí, ale většinou se jedná jen, co se formy lekacích scén týče. Jako celek to totiž mělo i tentokrát dost značné rezervy. Sandberg však točit umí, o tom mě už dokázal přesvědčit a i zde mě několikrát dokázal potěšit. Zvláště pak v prostřední části, která byla z mého pohledu asi nejvydařenější. Přestože hlavním úkolem tohoto filmu mělo být „strašení“, dal bych možná přednost trochu více brutality a hlavně to chtělo si více pohrát se speciálními efekty. Lámaní prstů starého Mullinse bylo až moc okatě gumové a stejně tak mě trápilo větší nevyužití strašáka ve stodole. Herecké výkony všech zúčastněných byli snesitelné, nicméně pořád šlo jen o klasický průměr. Nenašel jsem zde žádného tahouna/tahounku, která by mi nějak výrazněji přirostla k srdci. Annabelle 2 tak sice dopadla o fous lépe než její předchůdkyně, ale i tak jsem přece jenom očekával trochu více. 50%

Nový komentář