Annabelle Comes Home (2019)


Český název: Annabelle 3
Slovenský název: Annabelle 3: Návrat
Režie: Gary Dauberman
Rok výroby: 2019
Délka: 106 min
Země: USA
Alternativní název: Annabelle 3

Hrají:
Mckenna Grace … (Judy Warren)
Madison Iseman … (Mary Ellen)
Katie Sarife … (Daniela)
Michael Cimino … (Bob)
Vera Farmiga … (Lorraine Warren)
Patrick Wilson … (Ed Warren)
… a další

 

James Wan to tam tlačí zostra. Po Sestře (The Nun, 2018) stihl prodat i La Lloronu: Prokletou ženu (The Curse of La Llorona, 2019), aby pár týdnů nato uzavřel trilogii o děsivé panence Annabelle. A příští rok udělá totéž, neboť i manželé Warrenovi dostanou třetí díl.

Ostatně s Warrenovými se setkáváme i v tomto snímku. Nacházíme je kterak se vracejí domů a na zadním sedadle sedí právě Annabelle. A Warrenovi hned pocítí na vlastní kůži, že v její blízkosti se riziko smrtelné nehody zvyšuje asi o tisíc procent a proto se rozhodnou ji neprodleně uložit do známé vitríny v jejich domácím muzeu. Když ovšem odjedou za dalším projektem, zůstane jejich dcerka Judy – po rodičích zdědila schopnosti média – se svými dvěma kamarádkami na hlídání sami doma. A jedna z nich si z osobních důvodů velmi přeje prohlédnout si muzeum. A na tuhle příležitost Annabelle čeká…

Po velmi milém úvodu s Warrenovými tedy populární exorcisté vyklízejí pozice (samozřejmě před závěrečnými titulky se ještě rozloučí) a dějištěm třetí Annabelle se tak stává pouze jejich dům se třemi (později čtyřmi) účastníky. I přesto se v první polovině daří zápletku i postavy prodat, až se divák může těšit na to, jak to démoni zase jednou rozbalí. Líbil se mi i nápad, že čím víc jsou zlé síly na blízku, tím víc Warrenovic dům obklopovala mlha hustá jako dým, která znemožňuje jednoduchý útěk.

Bohužel si myslím, že Achillovou patou současných hororů jsou kromě přepálených stopáží (zdravím To Kapitolu 2) především málo nápadité strašení. A je zajímavé, že James Wan si to u jím režírovaných filmů pohlídat dokáže, kdežto ostatní se jen s větším či menším úspěchem snaží jeho styl dohnat. Jednoduchost scénářů těchto duchařských story mi nevadí (i tady jde pouze o to strčit panenku zase zpátky do vitríny), ale to provedení už dneska nikoho neohromí.

Z Annabelle 3 se totiž posléze stává jeden dlouhý maratón procházek po různých částech domu s minimem opravdu dobrých pasáží a ladně tak pluje do průměrných vod. Ze všech možností, jak by se démoni mohli projevit, utkví v hlavě snad akorát vlkodlak (ano, v duchařině!). Oproti tomu mi příliš nevoněla story o převozníkovi a scény s mincemi mi přišly zdlouhavé a nic neříkající. Někdy prostě tvůrci uhodí na hlavičku, jindy ne.

 

Hodnocení6
Annabelle 3 ladně zapadá mezi neurážející mainstream. A nevím, jestli je to víc pochvala, nebo kritika.
60%

Sdílejte článek

Profilový obrázek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

Nový komentář