Annabelle Comes Home (2019)


Český název: Annabelle 3
Slovenský název: Annabelle 3: Návrat
Režie: Gary Dauberman
Rok výroby: 2019
Délka: 106 min
Země: USA
Alternativní název: Annabelle 3

Hrají:
Mckenna Grace … (Judy Warren)
Madison Iseman … (Mary Ellen)
Katie Sarife … (Daniela)
Michael Cimino … (Bob)
Vera Farmiga … (Lorraine Warren)
Patrick Wilson … (Ed Warren)
… a další

 

James Wan to tam tlačí zostra. Po Sestře (The Nun, 2018) stihl prodat i La Lloronu: Prokletou ženu (The Curse of La Llorona, 2019), aby pár týdnů nato uzavřel trilogii o děsivé panence Annabelle. A příští rok udělá totéž, neboť i manželé Warrenovi dostanou třetí díl.

Ostatně s Warrenovými se setkáváme i v tomto snímku. Nacházíme je kterak se vracejí domů a na zadním sedadle sedí právě Annabelle. A Warrenovi hned pocítí na vlastní kůži, že v její blízkosti se riziko smrtelné nehody zvyšuje asi o tisíc procent a proto se rozhodnou ji neprodleně uložit do známé vitríny v jejich domácím muzeu. Když ovšem odjedou za dalším projektem, zůstane jejich dcerka Judy – po rodičích zdědila schopnosti média – se svými dvěma kamarádkami na hlídání sami doma. A jedna z nich si z osobních důvodů velmi přeje prohlédnout si muzeum. A na tuhle příležitost Annabelle čeká…

Po velmi milém úvodu s Warrenovými tedy populární exorcisté vyklízejí pozice (samozřejmě před závěrečnými titulky se ještě rozloučí) a dějištěm třetí Annabelle se tak stává pouze jejich dům se třemi (později čtyřmi) účastníky. I přesto se v první polovině daří zápletku i postavy prodat, až se divák může těšit na to, jak to démoni zase jednou rozbalí. Líbil se mi i nápad, že čím víc jsou zlé síly na blízku, tím víc Warrenovic dům obklopovala mlha hustá jako dým, která znemožňuje jednoduchý útěk.

Bohužel si myslím, že Achillovou patou současných hororů jsou kromě přepálených stopáží (zdravím To Kapitolu 2) především málo nápadité strašení. A je zajímavé, že James Wan si to u jím režírovaných filmů pohlídat dokáže, kdežto ostatní se jen s větším či menším úspěchem snaží jeho styl dohnat. Jednoduchost scénářů těchto duchařských story mi nevadí (i tady jde pouze o to strčit panenku zase zpátky do vitríny), ale to provedení už dneska nikoho neohromí.

Z Annabelle 3 se totiž posléze stává jeden dlouhý maratón procházek po různých částech domu s minimem opravdu dobrých pasáží a ladně tak pluje do průměrných vod. Ze všech možností, jak by se démoni mohli projevit, utkví v hlavě snad akorát vlkodlak (ano, v duchařině!). Oproti tomu mi příliš nevoněla story o převozníkovi a scény s mincemi mi přišly zdlouhavé a nic neříkající. Někdy prostě tvůrci uhodí na hlavičku, jindy ne.

 

Hodnocení6
Annabelle 3 ladně zapadá mezi neurážející mainstream. A nevím, jestli je to víc pochvala, nebo kritika.
60%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

 1. sarka-sharkamellita-jandova 22 srpna 2020 v 12:15

  Viděno v kině. Od tohoto filmu jsem nic moc nečekala, asi proto, že ač mám The Conjuring Universe ráda, filmy s panenkou Annabelle u mě nikdy nevedly. Jelikož tento komentář píšu více jak rok od chvíle, kde jsem snímek viděla, nějak si nevzpomínám na detaily, které bych vypíchla ať už v dobrém, nebo (a spíše v tomto případě) špatném. To asi mluví za vše.

 2. Solo 12 listopadu 2019 v 15:51

  Už je to nějaký ten „pátek“, kdy jsem se poprvé seznámil s manželi Warrenovými ve filmu V zajetí démonů a o něco později i s posedlou panenkou Annabelle. Od té doby se obě tyto série dočkaly dalšího pokračování a až nyní se „spojily“ dohromady. Zatímco filmoví Ed a Lorraine na mě udělali celkem dojem a oba díly The Conjuring se mi celkem líbili, tak Annabelle na mě nikdy neudělala moc velký dojem. Jedničku považuji za velmi slabou podprůměrnou podívanou a dvojka byla jen o pověstný chlup lepší. No a ani trojka není žádný zázrak, co si budeme nebo spíše nebudeme nalhávat.

  Dodnes si pamatuji na větu, kterou jsem použil ve své recenzi k filmu V zajetí démonů (na svém blogu): Jenom mě trošku mrzí, že když už si dal Wan tolik práce a nenabídnul nám jen klasickou duchařinu, mohl si ještě trochu více pohrát s onou místností plnou nejrůznějších prokletých artefaktů a využít je v oné démonické scéně z domu lovců duchů… No a jako by mně chlapec jeden šikmooký vyslyšel. Opravdu hodně jsem se těšil na všechny ty prokleté a posedlé předměty – bytosti, kterak rozpoutají v domě Warrenových pořádné peklo. Jenže ono ejhle, režisér Gary Dauberman to pojal jako filmeček pro náctileté, kteří by na to jinak nemohli jít do kina a ON by tak nezinkasoval pořádné prašule ze vstupného.

  Čímž však nasral dost fandů hororového žánru, protože ti očekávali pořádnou duchařinu, možná i trošku té brutality, ale místo toho se větší polovinu filmu nudíte k smrti a vlastně ani nic pořádného neuvidíte. Jasně, bylo tu pár atmosférických scén (viz duch ve svatebních šatek, táta zombie, nebo úvodní cca pětiminutovka), ale to bylo v mých očích žalostně málo. Místo toho se tu až moc času řeší Boby, co nemá (nebo má) koule, kokot který sejme vlkodlaka (Ten tam dělal co?) kytarou, nebo jestli někdo vůbec přijde na narozeninovou párty. To mi bylo upřímně úplně u prdele. Náctileté děcka v kině však v pohodě žrali popcorn, popíjeli kolu a smáli se, jak je to super filmeček s nádechem snad až komedie.

  Sorry, ale třetí díl se mi líbil taky méně, než dvojka. Snad jen o pověstný chloupek z Převozníkova pytlíku více, než nudná jednička. Annabelle by se na to strašení měla už vysrat a zůstat navždy v té své vitríně. Jen díky starým Warrenovým a několika scénám se z toho nestal propadák tohoto roku. 40%

Nový komentář