Animaux anonymes, Les (2020)


Režie: Baptiste Rouveure
Rok výroby: 2020
Délka: 64 min
Země: Francie
Alternativní název: Anonymous Animals

Hrají:
Thierry Marcos
Pauline Guilpain
Aurélien Chilarski
Emilien Lavaut
… a další

 

Jak by to vypadalo, kdyby si lidé vyměnili své role a postavení v potravním řetězci se zvířaty? Takto by to mohlo vypadat dle nápaditosti francouzských tvůrců a není k tomu zapotřebí byť jediného slova. Představivost je vskutku nekonečná, leč stojí skutečně za pozornost?

Anonymous Animals je jeden z těch filmů, které se mi opravdu těžko hodnotí. Důležité totiž je, z jakého úhlu pohledu se na něj díváte. Především je důležité říci, že jde hlavně o francouzské experimentální fantasy s příchutí thrilleru a kapkou toho hororu. Za čistokrevný horor bych tuto podivnost totiž v žádném případě neoznačil. Což mě sice dost mrzí, protože já se na to hodlal podívat právě kvůli tomu, ale musel jsem se spokojit s bizarní představivostí tvůrců a vyrovnat se s absencí větší porcí násilí, brutality, gore. Zůstalo jen u nepatrných náznaků a spíše se jedná o jakési „poselství“.

Děj samotný má prazvláštní pachuť, absence uceleného příběhu je tu citelně znát, vůbec se tu nemluví, divák si nevybuduje k postavám téměř žádný vztah – jen neklidně hledí, cože se to předním odehrává na obrazovce. Zvířata (no, spíš postavy se zvířecími hlavami) si tu vymění role s lidmi – ti okusí, jaké je to na jatkách, při psích zápasech, když se sami stanou lovnou „zvěří“ a přitom jsou úplně bezmocní. Samotná atmosféra byla taky hodně zvláštní, pořád jsem tak nějak čekal, že se to nějak více rozjede, ale jak už jsem poznamenal – zde se pracovalo spíše s náznaky.

Hodnocení5
Jakožto milovník nejrůznější bizarní, odlišné podívané však odcházím od toho filmu s dosti rozporuplnými pocity. Na jednu stranu bych rád řekl, že jsem byl docela překvapený z toho, co jsem viděl, na druhou stranu jsem od toho přece jenom čekal něco víc. Francouzi mě však určitě nezklamali. Věřím však, že tahle zvláštnost však určitě není pro každého!
50%

Sdílejte článek

Solo ( profil autora )

Život je hořký. Bohudík!

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář