Angst (1983)


Anglický název: Fear
Režie: Angst
Rok výroby: 1983
Délka: 75 min
Země: Rakousko

Hrají:
Erwin Leder … (Psychopat)
Silvia Rabenreither … (Dcera)
Edith Rosset … (Matka)
…a další

 

Předně je potřeba se opět pozastavit nad pojmem „horor“. Angst, ačkoliv je takhle označen, rozhodně není horor v klasickém smyslu slova. Celý film zachycuje čerstvě propuštěného vraha, který ví, že zaútočí znovu – záleží pouze na první vhodné nabídce k útoku. Náhodou nachází osamělý domek, do něhož vnikne. Navečer se v autě vrací rodina…

Koncept filmu Angst je velmi jednoduchý, ovšem s poměrně silným dopadem. Angst je oproti svým žánrovým souputníkům nepříjemnější především autenticitou. Během filmu jsem opravdu nabyl dojem, že tak nějak myslí a jedná pomatená duše nepolepšitelného vraha. Postavy sice nemluví, vše ale vynahrazuje psychopatův monolog o svém životě, o svém plánu, o rodině.

K vytvoření dusné atmosféry dále napomáhá zajímavé zobrazení jeho řádění. Efektní prostřihy udělají i ze svačiny na pumpě odpornou záležitost a kamera, kolikrát doslova přišpendlená k obličeji titulní postavy, se nebojí být fyzicky u každého dění. Přečetl jsem si i něco o děsivé syrovosti, kvůli níž se na snímek téměř nejde dívat. Myslím ale, že žánrem protřelý divák s tímhle nebude mít problém.

Hodnocení8
Zkoumat vrahovo nitro se pokoušelo nespočet filmařů (během Angst jsem si ihned zavzpomínal na Kubrickův ještě starší Mechanický pomeranč) a jen několik z nich dokázalo tuhle výpověď předat v myšlenkově podnětné formě. Rakouská stará škola by se vytratit neměla.
80%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

Nový komentář