And Soon the Darkness (2010)


Český název: Ztracena v pustině
Režie: Marcos Efron
Rok výroby: 2010
Délka: 91 min
Země: Argentina / USA / Francie

Hrají:
Amber Heard … (Stephanie)
Odette Annable … (Ellie)
Karl Urban … (Michael)
César Vianco … (Šerif)
Adriana Barraza … (Rosamaria)
…a další

 

Horory, v nichž se někdo ztratí a je následně hledán (samozřejmě v cizí zemi, obvykle na dovolené) jsou relativně úspěšné, neboť se dají pořídit za levno, z béčkovými herci a jako hezká kulisa se ujme příroda. Podobné filmy, ať už je to například Brazilský masakr (Turistas, chcete-li) nebo Timber Falls, sice žádnou díru do světa neudělali, ale většinou se drží v rovině slušné podíváné na jedno použití. Někteří filmaři však nezvládnou ani to!

Tentokráte cestujeme se dvěma krásnými děvami do Argentiny. Stephanie a Ellie si tradičně dopřejí nějakou tu večerní zábavu v tamnějším klubu, flirtují s opálenými mládenci a nezdravě pijí zdejší lihoviny, díky nimž nevidí zamračené tváře starousedlíků a nástěnky a sloupy polepené ztracenými mladými ženami. A jak to tak bývá, ujede jim autobus, při menší hádce se dvojice rozhádá a následuje únos. A samozřejmě pokus zachránit kamarádku a vypadnout z proklaté země.

Originalitu tedy vem čert, hlavně když to bude mít alespoń trochu toho napětí a nějaký ten zvrat. Jenže páni tvůrci nemají absolutní cit pro postavy, takže ani toto skromné přání divákovo není vyslyšeno. Všichni se totiž chovají tak dementně, že i ve vyhrocených scénách přistihnete svůj prst, kterak vám ťuká na čelo. Výčet těchto situací by vydal za celý článek, připomeňme tedy alespoň hlavní hrdinku, která se dobrovolně zamkne v autě či směšně vyjednávajícího padoucha a jistého cizince.

Klišé střídá klišé. V nouzových situacích přestávají startovat auta (předtím samozřejmě jela normálně), lapené dívčiny několikrát svým věznitelům utečou, protože je zkrátka nikdy nenapadne svázat jim nohy a vše podtrhuje již zmíněné iracionální chování. Pro labužníka krvavého násilí film určen taky není – vše končí u nějakého toho šrámu či rozbitého nosu. Ani závěrečná honička není z pohledu atmosféry ničím zvláštním.

Až doposud je to tedy za nula bodů, takže co pochválit? Dvě krásné herečky v plavkách? No pokud se to vezme z té mužské stránky tak snad. Dále mi přišlo zajímavé prostředí zbořeného města, v němž se určitá část filmu odehrává, protože působí pěkně depresivně. A leč slabý a místy směšný tento příběh je, má kupodivu spád, takže jsem neměl nutkání ho po první dementní scéně vypnout.

Hodnocení3
Ale pro debutujícího Marcose Efrona mám přesto vzkaz: Pokud nedokážeš natočit nic lepšího, zkus to u pornofilmu. Snímání hereček v bikinách ti evidetně problémy nedělá.
30%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 20 března 2012 v 11:15

    Film samotný mě zaujal především nádhernou krajinou, kvůli které bych se chtěl někdy do Jižní Ameriky podívat. Jenomže pěkné hory a vodopád ještě neudělají z filmu parádní podívanou, zvláště když se tvůrci pokouší o „remake“ snímku, který jsem viděl zrovna nedávno. I zde se může pán režisér opřít o dvě pohledné herečky, které zachraňovaly, co se dalo. Pravda především svými ladnými křivkami. Efron se nesnažil pouze kopírovat, ale divákům chtěl nabídnout i něco navíc, jenže právě zde byl největší kámen úrazu. Přesun z Francie do Argentiny by vůbec nevadil, protože oba venkovy působily docela drsným dojmem – všudy přítomná chudoba, špína, nevlídní obyvatelé, podivné chování pánů policistů, jenže zde se tvůrci snažili být až příliš moc akční a nadělali spousty viditelných chyb. Nechtěl bych pouze poukazovat na zaryté žánrové klišé, protože to se objevuje snad v každém druhém filmu a zvláště v těch amerických. Už jsem si na to tak nějak zvyknul a spíš by mě překvapilo, kdyby se neobjevilo. Nestartující auta, divné chování hlavních postav, atd.- to není nic nového, spíše jsem téměř po celou dobu postrádal nějakou pořádně ponurou atmosféru s větší dávkou napětí. Snad až ke konci filmu přišlo menší zlepšení, ale nebylo už pozdě? Slabších 50% -spíše tak 45%.
    více na: ( http://solo-solosworldofhorror.blogspot.com/2012/03/and-soon-darkness-2010.html )

Nový komentář