Anaconda (1997)


Český název: Anakonda
Režie: Luis Llosa
Rok výroby: 1997
Délka: 89 min
Země: USA / Brazílie / Peru

Hrají:
Jennifer Lopez … (Terri Flores)
Ice Cube … (Danny Rich)
Jon Voight … (Paul Sarone)
Eric Stoltz … (Dr. Steven Cale)
Jonathan Hyde … (Warren Westridge)
Owen Wilson … (Gary Dixon)
Kari Wuhrer … (Denise Kalberg)
Danny Trejo … (pytlák)
…a další

 

Skupinka amatérských filmařů se vydává do srdce amazonie natáčet neznámé domorodé kmeny. Jejich výletu si však povšimnou i další obyvatelé zeleného pekla. Nesčetné řeky, říčky i potoky jsou totiž domovem nejmohutnějšího hada na světě – anakondy. Ta může ve vyjímečných případech dorůstat do enormních velikostí a ta “naše” anakonda má dokonce chuť vylepšit si svůj jídelníček o lidské maso. Výprava ale nejdřív zachrání ztroskotance Saroneho, který ví o těchto hadech všechno. Ten po několika neshodách přebere vládu nad lodí a chystá se uskutečnit svůj plán: chytit obrovskou desetimetrovou a živou anakondu a za tučné peníze ji prodat.

Možná jsem bláhový, ale myslím si, že i film s podobně lehkým a jednoduchým dějem by se mohl stát poměrně slušným trhákem. Jistě, hadů jsme už v televizi viděli, ale v podobném hávu asi těžko. Přidáme-li k tomu několik mírně nechutných scén a známé tváře, musí se přece jednat o trhák! No, nestalo se tak. Anakonda se příliš nepovedla. Avšak není to předem prohraný boj, prostřední část, kde had tajemně ztenčuje skupinku o jednoho člena za druhým, je víceméně tou nejlepší. Dočkáme se třeba obrysu lidského těla v hadových útrobách nebo jeho objetí, při kterém praskají kosti. Avšak konec filmu je tak debilní, že celou dobrodružnou atmosféru totálně potápí.

Obrovitý had totiž pronásleduje hlavní hrdiny a když jednoho pozře, tak ho zase vydáví, aby se mohla hnát za další potravou. To je teda logika! Proč by se hnala za potravou a tím zatěžovala svoje stokilové tělo? Proč pronásleduje hrdiny i když je v plamenech? K dobru tvůrcům uznávám, že skutečně bylo hlášeno několik sežrání lidí anakondou (viděl jsem na netu i fotky!) a uznávám, že největší jedinec meřil 9,5 metru, ale co se týče jejího chování, tak jsou samozřejmě úplně vedle. Vše musí být podle tvůrců co nejakčnější a nejdramatičtější a na konci filmu je to až nepěkné.

Alespoň herci hrají solidně. Největší hvězdou je Jennifer Lopez, která je stejně dobrou herečkou jako zpěvačkou, dále můžeme vidět Jona Voighta, který si zahrál v mnoha filmech (Pearl Harbor, Lara Croft, Nepřítel státu…) a černošského herce jménem Ice Cubem (XXX 2, Duchové Marsu…).

Hodnocení5
Ačkoliv jsem Anakondu docela odškrtnul, musím říct, že když jsem byl malý a viděl ji poprvé, dost na mě zapůsobila. Dneska bych ji samozřejmě nikomu nedoporučoval, ale myslím si, že na slabší průměr ambice má.
50%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

 1. see-sawandrew 24 prosince 2008 v 00:27

   Přes všechnu kritiku snášenou na tento film musím uznat, že mě sledování tohoto filmu vždycky bavilo, navzdory donebevolající trapnosti chování anakondy (už úvodní řeč je strašná ptákovina). Béčkový film s céčkovými hereckými výkony, mezi nimiž se pouze Voight zviditelní, má i tak z hlediska napětí a atmosféry něco do sebe. Pro mě tak trochu srdeční záležitost. 60%

 2. Aslan 31 ledna 2007 v 19:16

   Anakonda patří do řady filmů o kterých člověk neví co si má
  myslet. Hodně lidí tenhle film odsuzuje druhé zas baví a přitahuje. Já
  patřím do té druhé skupiny. Ano je to hovadina ale zábavná. Hodně
  nelogičností a nesmyslů, a co vás zaručeně pobaví je masakrování tehdy
  neznámých a dnes již velice populárních celebryt.

Nový komentář