Amusement (2009)


Český název: Hra na utrpení
Režie: John Simpson
Rok výroby: 2009
Délka: 85 min
Země: USA

Hrají:
Katheryn Winnick … (Tabitha)
Laura Breckenridge … (Shelby)
Jessica Lukas … (Lisa)
Keir O´Donnel … (Killer)
Rena Owen … (Psychiatrist)
…a další

 

Máme tu další horor na bázi určitého traumatu z dětství, za které se později dotyčný mstí. Šílený blázen pronásleduje tři mladé dívčiny, dávné kamarádky ze střední, a hodlá si s nimi užít trošku srandy. Na první pohled jednoduché schéma je zabaleno do třech příběhů, kdy poznáváme naše vnadné hrdinky, jež se posléze společně po letech setkají, aby svedli souboj na život a na smrt. Přežije alespoň některá, nebo se opět rozveselí bláznivý vrah, jehož děsivý smích vás provází celým snímkem?

Jak říká jedno úsloví – snaha se cení. Opravdu oceňuji autory filmu Hra na utrpení (kdo zas vymyslel ten název!), že se tentokrát nevydali cestou klasické vyvražďovačky (jako například Valentine), ale rozhodli se celý příběh trošku zaobalit do jednotlivých kapitol, které do sebe měli v závěru pěkně zapadnout. Bohužel se to příliš nepovedlo. V celkovém kontextu působí snímek nedotaženě a některé věci si bude muset divák trošku domýšlet. Logické lapsy však naštěstí vyrovnává několik zajímavých momentek, které jsou pro jiné video filmy naprosto vzácné.

Mluvím teď především o dvou věcech. Tou první je atmosféra, která je v určitých fázích filmu velice solidní. Především scény s velice ošklivým klaunem v životní velikosti si žádají pochvalu. Druhou lahůdkou jsou některé dobré nápady, které okořeňují jinak typický naháněcí horor, který oproti prvním upoutávkám nemá se Saw či Hostelem příliš mnoho společného. Brutalita se sice sem tam objeví, ale v míře spíše sporadické.

Je velká škoda, že scénář nebyl tak úplně doladěn, protože 85 minut strávených u Hry na utrpení nebyl pro mě žádným utrpením. Po dokoukání jsem si ale musel říct, že potenciál nebyl bohužel naplněn. Nakonec však dávám pěkné hodnocení. Proč?

Hodnocení5
Protože na to, že se jedná o film, který šel rovnou do půjčoven a neměl tedy žádné ambice, jsem se bavil celkem slušně (i když sex tentokrát – s ohledem na pěkné hrdinky – bohužel chybí) a mezi těmi všemi paskvily a levnými DVD tituly, které chrlí jednu sra*ku za druhou, jsem musel ocenit určitou práci tvůrců (ještě jsem zapomněl na pěknou kameru), kteří dokázali poslepovat koukatelnou záležitost, která dokáže i občas překvapit.
50%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

12 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Solo 15 června 2011 v 19:18

  Tak i já se přikláním k těm, kteří zůstali na
  konci docela zklamáni. Začátek filmu měl až neuvěřitelně zajímavou atmosféru,
  která snímku vydržela zhruba do seznámení z druhou dívkou, potažmo hlavní
  hrdinkou. Od té chvíle se však jakoby scénář vydal úplně jiným směrem a já se
  začal nudit. Což bylo varovným signálem, že tomu tak bude až dokonce a moc jsem
  se nemýlil. Vrah měl sice šílený smích, ale jinak už potom toho zas až tolik
  neukázal. Napětí vyšumělo do ztracena a stala se z toho zase jen obyčejná
  průměrná podívaná, které už ani úplný závěr moc nepomohl. Je to celkem škoda,
  protože jistý potenciál to určitě mělo. Ještě že tu hrály alespoň ty pěkné
  baby!

 2. Eraserhead 7 prosince 2009 v 11:19

   Strašně nesourodý film, chvíli mě to bavilo, chvíli nudilo, přesto jsem skoro celej film vydržel, páč mě zajímalo, jak to všechno zapadne dohromady. Zapadlo, ale bylo to spíše zklamání. Je tu spousta ani ne nelogičností, ale tak nějak mi spousta věcí nesedí dohromady a dvě věci (kamioňák a psycholožka) jsem nepochopil vůbec, teda smysl jejich objevení se ve filmu a jak do celé věci zapadaly. Na druhou stranu, klaun byl naprosto vynikající a ta sekvence s ním byla fakt skvělá. Zpočátku film nevypadá vůbec špatně, ale čím více se blíží ke konci, tím slábne a je to čím dál větší zklamání…. Hlavně na to, co se celý film děje a vy nevíte, která bije, je ta pointa hodně laciná.

 3. ondrej 4 srpna 2009 v 09:50

   Moc pěkná recenze, se kterou musím naprosto souhlasit. I pro mě šlo o oddychový film, který má své světlé, ale bohužel i dost stiných stránek. Každopádně v současné vlně DVD hororů, které nepatří ani do béčkové kategorie se jedná o nadprůměr. A ta snaha natočit dobrý horor tam je. P.S. Smích klauna – záporáka je naprosto geniální.

Nový komentář