Amityville: The Evil Escapes (1989)


Český název: Amityville 4
Režie: Sandor Stern
Rok výroby: 1989
Délka: 95 min.
Země: USA

Hrají:
Patty Duke … (Nancy Evans)
Jane Wyatt … (Alice Leacock)
Fredric Lehne … (Otec Kibbler)
Lou Hancock … (Peggy)
Brandy Gold … (Jessica Evans)
…a další

 
Zlo se stává postrachem lidí. A to takovým, že se s ním církev rozhodne nadobro skoncovat. Pomocí eskorty kněží vybavených krucifixi a svěcenou vodou, dům odprostí od všech jeho problémů… nezabrání však, aby se zkáza šířila dál.

Pekelný dům v Amityville jako takový, stvořil takřka nevyčerpatelný námět pro mnoho příběhů. Tvůrci ho zajisté budou umět nějak oživit…. ne jinak tomu bylo i teď. Dlouhých šest let trvalo, než další díl spatřil světlo světa. O návrát se postaral Sandor Stern (scénárista první části), co by producent, scénárista a režisér v jedné osobě. Podílel se na něm i spisovatel stejnojmenné knihy, John G. Jones.

Co kdybysme už konečně dali lidem v Amityville pokoj a přesunuli zlo úplně někam jinam? Tak takhle možná uvažoval Jones, když vymýšlel příběh. Třebaže se úplně odchýlil od původního námětu, nebude tu o něho tak velká nouze, jak se může na první pohled zdát. Film totiž funguje na podobném principu, akorát s tím rozdílem, že původcem zla bude tentokrát prachobyčejná lampa, do niž se duch schová a s následnou výprodejí (různých věcí z domu) se přestěhuje až do slunné Kalifornie. Hledat nějaký hlubší smysl v tom, proč zrovna lampa, a ne třeba sedačka, nebo televize, nemá asi cenu. Samotný snímek se ani po celou dobu netváří, že by chtěl konkurovat špičce ve svém oboru, jde mu v první řadě o fanouška nefalšovaných béček, jenž si libuje v očekávání vražd a všelijakých jejich náznaků.

Stern se nebrání citovému vydírání a dostává tak atmosféru do pozice značně nejisté, protože předpokládá, že si divák oblíbí nic netušící rodinu obývající dům, v němž se nachází zmíněná (Aladinova?) lampa. Tím rozehrává hru, která nemusí každému sednout. Navíc díky přehršli kladných a hlavně starých postav působí Evil Escapes někdy jako nevinná podíváná, ale naštěstí jen někdy. Napětí vcelku nenásilně graduje a za notné dávky zvukového doprovodu (Rick Conrad) vytváří pocit jakéhosi nebezpečí. Což koneckonců chápe i uvědomělý kněz z Amityville (nějaké to pojítko fanouškovi série přece jen zůstalo), jenž se vydá do Kalifornie podat rodině pomocnou ruku.

Speciální efekty jsou tady zaměřeny především na obyčejnou práci s větráky a elektrospotřebiči, které se stanou v podstatě tou největší zbraní samotného zla. Scénář a vlastně i celé zpracování nijak nevybočují z televizní produkce filmu. Pominu-li fakt, že se to tady hemží seniorskými herci, jak na srazu třídy po 50 letech, je děj velice jednoduchý a předvídatelný na to, aby překvapil nějakým zvratem nebo dokonce nabudil pocit originality, protože i zde jsou patrné inspirace slavnějšími hororovými kulty (např.: Evil Dead a Poltergeist).

Stern těží především z diváka, obeznámeným s tímto fenoménem (dosavadní série Amityville – první tři díly) a spoléhá, že se kouzlo dostaví samo. Bohužel, ne vždy mu to vychází.

 

Hodnocení5
Ps: Postavu Peggy ztvárnila stejná herečka, co hrála živou Henriettu Knowbiovou v Evil Dead 2, mrtvou pak Ted Raimi.
50%

Sdílejte článek

Jino ( profil autora )

Jsem fanouškem hororů a jeho přidružených subžánrů... Mezi mé favority v hororových postavách patří takové ikony jako jsou zombie a vlkodlak, atd.

Nový komentář