Amityville II: The Possession (1982)


Český název: Amityville 2: Posedlost
Režie: Damiano Damiani
Rok výroby: 1982
Délka: 100 min.
Země: Mexiko,USA

Hrají:
James Olson … (Otec Adamsky)
Jack Magner … (Sonny Montelli)
Burt Young … (Anthony Montelli)
Diane Franklin … (Patricia Montelli)
Rutanya Alda … (Dolores Montelli)
…a další

 

Režisér Damiano Damiani nabízí divákovi odpověď na to, jak mohli vypadat události odehrávající se před prvním dílem, v němž se do domu nastěhovali Lutzovi…. Ceduli, s nápisem na prodej, strhává tentokrát rodina Montelliových. Jejich počáteční radost velmi rychle vystřídají negativní pocity. Zlo totiž nikdy nespí….

Damiani nebuduje vražedný opar kolem domu dlouho – jeho nekalé úmysly jsou v podstatě každému hned jasné. Tak proč chodit kolem horké kaše. Naopak pokračuje tam, kde Rosenberg s proměnou člověka, ve vraždící mašinu, skončil. I přesto, že jí přidává dvakrát takové ingredience, raději se soustředí na vyobrazení zla, což nám už samotný název napovídá. Půjde zde hlavně o démona, který posedne nejstaršího syna ze čtyř dětí Tonnyho a Dolores Montelliových. Na řadu, jak už to v takovýchto filmech bývá, přichází kněz. Jestliže jste prvnímu Amityvillu měli za zlé jistou podobnost s Vymítačem ďábla, tady budete proklínat vše živé…Ostatní si užijí tohoto malého bratříčka Exorcisty dosytosti.

Z původního tvůrčího týmu nezůstal skoro nikdo. Jen Lalo Schifrin se vrátil a je to zaplaťpánbůh znát. Jeho stopa opět výborně přidává na atmosféře. Boduje zejména v napínavých scénách a momentech, kdy kamera záludně proplouvá domem a nápadně tak připomíná styl, jaký byl použit v Evil Dead. Za jistý posun vpřed lze považovat trikovou stránku filmu, i když v prvním díle tvůrci speciálních efektů neměli potřebu využít svojich znalostí a techniky, Damianiho kousek stojí především na nich. Masky slouží jako náhrada za pečlivě budovanou atmosféru. Mnohokrát jsou to právě ony, co diváka svou vizáží dokáží vylekat, či nabudit dojem, že se ocitá v jednom z hororů 80. let.

Scénáristickou premiéru si tímto snímkem odbyl Tommy Lee Wallace (To, Fright Night 2, Halloween 3). Čerpá z knihy Hanze Holzera, který má s celou problematikou v Amityville své vlastní zkušenosti. Hanz, co by profesor paranormální psychologie, dům navštívil a dal světu vlastní hypotézu, mající objasnit původ zla. Tato myšlenka pak byla použita i ve filmu. No, je tam spíš kostrbatě vsazena, ale budiž.

Jinak, co se týče hereckých výkonů, z šedi průměrných až podprůměrných, vystupují na povrch nejvíce tři jména: Burt Young (Paulie ze série o Rockym), jenž roli tyranizujícího otce zvládl s nadhledem a jako jedinému, scénář nejvíce dovoluje opravdu hrát. Škoda, že to samé častěji neumožní dvěma hlavním postavám. Sonnyho ztvárnil (debutant v tomto směru) Jack Magner a kněze Adamskyho si pro změnu střihl James Olson. Zarytí fanoušci Schwarzeneggera, si ho budou pamatovat jako generála Kirbyho z Komanda.

Hodnocení8
Posedlost je víc, než důstojným pokračováním. Funguje sice na jiných součástkách..... ale motor šlape.
80%

Sdílejte článek

Jino ( profil autora )

Jsem fanouškem hororů a jeho přidružených subžánrů... Mezi mé favority v hororových postavách patří takové ikony jako jsou zombie a vlkodlak, atd.

Nový komentář