Amityville: A New Generation (1993)


Český název: Amityville: Image zla, Amityville 7
Režie: John Murlowski
Rok výroby: 1993
Délka: 90 min.
Země: USA

Hrají:
Ross Partridge … (Keyes Terry)
Julia Nickson-Soul … (Suki)
Lala Sloatman … (Llaine)
David Naughton … (Dick Cutler)
Terry O´Quinn … (detektiv Clark)
…a další

 

Amityvillské trápení nicnetušících obětí pokračuje skrze pera scénáristů minulého dílu. Ti používají osvědčenou berličku této série, v podobě nábytku nesoucího v sobě část legendárního domu… samozřejmě, že tu zlou část. Na první pohled nejde o nic nového, jen lampu a hodiny vystřídalo zrcadlo, které koupí mladý a nadějný fotograf od plesnivého bezdomovce. Zábava začíná ve chvíli, kdy ho Keyes donese domů a ukáže svým přátelům.

Scénář, kromě starého a známého řádění zla, zahrnuje do příběhu i druhou dějovou linii. Jedná se v ní především o Keyesovo pátrání po minulosti záhadného bezdomovce. Tato odbočka je kupodivu zajímavější, než samotné výjevy a vraždy produkované zrcadlem. Divák se v ní totiž konečně vrací k událostem, úzce spojenými právě s Amityvillským krveprolitím a následnému osudu posednutého vraha.

Murlowski buduje napětí na jiných (ne moc typických pro tuto sérii) faktrorech a spoléhá, že se mu povede něco podobného, co Damianimu ve druhém díle, tj. změnit nastolený standart… jenže tenkrát ten vlak nebyl ještě rozjetý. Vytváří ho prostřednictvím umění, kterému jsou postavy více než nakloněny (hlavní hrdina fotograf, sousedka malířka a v neposlední řadě také dům sloužící jako galerie výtvorů tohoto oboru) a pomocí vzpomínek, potažmo snů. Při této volbě však dostává hororová atmosféra docela zabrat, což ve výsledku způsobuje spíš depresivní dojem. Jistě, jsou snímky, které svým pojetím dokázali utáhnout film, třeba takový mrazivý Candyman. Ale tady to prostě nefunguje, už jen z toho důvodu, že Amityville je postaven do světla jako horor (byť první díl, nebyl v tomto směru tak intenzivní, ostatní už na něm stavěli). Netvrdím, že to musí být vždy nepříjemné. Výjimka potvrzuje pravidlo například, když Keyes prochází sanatoriem pro na mysli choré lidi – to se dostává krásnému pocitu mrazení v zádech. Ale samotný film bohužel moc působivý není a nějakému většímu návalu hororového klima dostojí až na konci.

Zrcadlo, zrcadlo, pověz mi, kdo je na světě nejkrásnější? Téhle věty se nedočkáte, nebojte. Za to můžete být svědky dobře vypadajících přeludů zombies či co to je. Aby také ne, vždyť je dělal stejný chlápek co spolupracoval na Dead Pit (Mrtvá jáma). Naneštěstí je jich po čertech málo a skoro pořád se odrážejí jen v tom pitomém zrcadle. Takže žádná oslava na fanouškovu zvrácenou dušičku se nekoná. Ostatně, speciální efekty jako takové nejsou špatně provedené a někdy dokáží vylekat, ale jak jsem řekl, spíše než o triky jde v téhle části o atmosféru, která se režisérovi moc nepovedla.

Buď jak buď… Hrají zde docela sympatičtí herci podávájící solidní výkony a rozhodně nekazí výsledný požitek. Nová generace se nedá nazvat za vyloženě zkaženou jen pro to, že se nedrží úplně přesně vyjetých kolejí (rodina, velký dům, nějaká ta posedlá věc a výsledný hororový efekt).

Hodnocení5
Tvůrci jen chtějí oživit sérii novými ingrediencemi ve špatném podání, aby pak divákovi nakonec položili otázku, jestli toho násilí na obrazovkách není trochu moc (v podobě brokovnice a časovaču připevněných na televizi, nabízející jisté vyvrcholení výstřednímu fanouškovi brutality).
50%

Sdílejte článek

Jino ( profil autora )

Jsem fanouškem hororů a jeho přidružených subžánrů... Mezi mé favority v hororových postavách patří takové ikony jako jsou zombie a vlkodlak, atd.

Nový komentář