American Werewolf in London, An (1981)


Český nazev: Americký vlkodlak v Londýně
Režie: John Landis
Rok výroby: 1981
Delka: 97min
Země: Velká Británie

Hrají:
David Naughton … (David Kessler)
Jenny Agutter … (Nurse Alex Price)
Griffin Dunne … (Jack Goodman)
John Woodvine … (DR.J.S.Hirsch)
Lila Kaye … (barmanka)
Joe Belcher … (řidič)
Paddy Ryan … (vlkodlak)
…a další

 

Příběh je jednoduchý. Dva američané, David a Jack, si jako dovolenou vybrali turistiku po anglickém venkově. Jednoho večera dorazili do malé vesnické hospůdky, kde se lidé z vesnice tvářili, že cizince nemusí. Když vyrážejí dál na cestu, od hospodské dostanou upozornění, ať neschazí z cesty a schovají se, když výjde uplněk měsíce. Po chvíli stojí David i Jack na nějaké louce, svítí úplněk a cesta níkde. V tu dobu se začne ozývat vytí (asi vlk nebo co), proto přidají do kroku, ale před nimi se ozve vrčení. Ve chvíli vyskočí obrovský vlk, Davida škrábne přes hrudník a Jacka roztrhá na kusy. David zaslechne výstřel a omdlí. Probouzí se až v londýnské nemocnici…
Každý fanda hororu ví, v jaké situaci se David nachází. Do toho ma hodně agresivní sny a začne se mu zjevovat Jack jako zombi (dokonale nalíčený). V nemocnici se do něho zamiluje sestra Alex a ta si ho vezme k sobě domů…

Režiser John Landis je znám i svou spoluprácí na videoklipu Michaela Jacksona Thriler, tak si představte jeho specialní efekty a masky. Neřikam nadarmo, že An American Werewolf in London je král vlkodlačího kultu.

Je první úplněk a Davida čeká první proměna. Je to nejlépe natočená proměna, jakou nikde v žádném jiném hororu neuvidíte (kam se hrabou moderní digitální efekty). Z Davida je vlkodlak a Londýn čekají potoky krve. Moc záživná je scéna, kdy loví opozdilce v katakombách londýnského metra. David se druhý den probouzí v zoo v kleci vlků, kde se na něj usmívá na zemi ležící vlčice (asi utahaná).

V tomto filmu nechybí také komické situace. V zavěru se mu zjeví zase Jack a pozve ho do pornokina, kde v sále sedí jako zombi všichni obyvatelé Londýna, které minulou noc roztrhal. Tito jej prosí, ať spáchá sebevraždu, jinak jeho prokletí neskončí.

Hodnocení9
Na to, kolik je v tomto hororu komických scén, nečekejte na konci žádný happyend. Pro mě je John Landis králem speciálních efektů a tento film je královské dílo mezi horory. Přeju si, aby jej nějaká (nenažraná) distribuce vydala u nás na DVD. Všem doporučuji.
90%

Sdílejte článek

  1. Profilový obrázek
    Prasoid 2 září 2008 v 19:10

     Tak jsem po letech našel svůj milník a metr, kterým hodlám měřit všechny další barevné vlkodlačí filmy. Je tu všechno, krev, erotika, parádní masky, ale hlavně vlkodlak, který nahání hrůzu a vypadá jako živý. Musím se tlouct do hlavy, že jsem tento snímek tak dlouho opomíjel. Budu ho doporučovat, kudy budu chodit. Kmotrovo hodnocení je i mé hodnocení.

Nový komentář