American Mary (2012)


Scénář a režie: Jen Soska a Sylvia Soska
Rok výroby: 2012
Délka: 98 min
Země: USA / Kanada

Hrají:
Katharine Isabelle … (Mary Mason)
Antonio Cupo … (Billy Barker)
David Lovgren … (Dr. Grant)
Tristan Risk … (Beatress)
Paula Lindberg … (Ruby)
Clay St. Thomas … (Dr. Walsh)
John Emmet Tracy … (Detective Dolor)
Twan Holliday … (Lance Delgreggo)
…a další

 

Mary Mason (ztvárňuje ji Katherine Isabelle známá především z trilogie Ginger Snaps) je nadaná studentka chirurgie, kterou ale trápí finanční problémy. Když si jednou nečekaně vydělá větší obnos, dostane její slibně rozjetá kariéra první trhliny. Stává se z ní vyhledávaná expertka na modifikace lidských těl, ale největší změnou si projde především její osobnost.

Z právě napsaného vyplývá, že spíše než horor je American Mary psychothrillerem s občasnými výjevy brutality a deformací lidských těl. Bizarních zákroků, které ve většině z nás vzbuzují odpor – o to větší, že spousta takových lidí samozřejmě existuje – si užijeme spoustu. Proto je škoda, že doprovod v podobě čiré brutality, tedy upřímná chirurgická snaha o tu nejhorší smrt pro svou oběť, není tak pestrá jako všechny ty podivné operace.

O pořádnou brutalitu si přitom námět hlasitě žádá – třeba seznam zákroků, které Mary pro své nepřátele nachystá, by se mohl vyjímat i v knihovně Hannibala Lectera. Jenže otevřenějšího násilí se nedočkáme. I přerod nevinné studentky v chladnokrevného zabijáka by si jistě zasloužil o něco větší prohloubení. Tahle zkratkovitost společně s nevyzpytatelným děním má alespoň pozitivní vliv na celkový spád. I zásluhou vhodně vybrané Katherine Isabelle spolknete film jako chutnou jednohubku.

Hodnocení6
Atmosféra je znepokojivá a divák dlouho netuší, která dějová linie bude finišovat. Samotný závěr není špatný, ale chybí mu snad větší vynalézavost. To podtržení, kdy ve vás snímek rezonuje i po skončení titulků, tu prostě chybí. I přes to jsem od American Mary dostal víc, než jsem původně myslel.
60%

Sdílejte článek

Profilový obrázek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Profilový obrázek
    Dextra 28 února 2014 v 23:03

    Tohle by vlastně klidně mohl být jeden z těch nechutnějších dílů Nip/Tuck, jen tam nebylo tolik sexu. S hodnocením jsem se nakonec rozhodla pro 50%, Katie je boží a nějaký potenciál v tom také je, jen to zkrátka většinu času někde drhne. Kromě mínusů, které už byly zmíněny, bych ještě vypíchla místy zbytečně zbrklý střih.

  2. Profilový obrázek
    Solo 23 ledna 2014 v 20:21

    Sestry Soské, které si tu zahrály i roli dvojčat (které k sobě měly opravdu hodně blízko a opravdu zvláštním způsobem) se sice snažily vnést svůj rukopis do hororového žánru, ale moc se jim to nepovedlo. Když se zamyslím jako laik, který by toho moc zatím neviděl, byl bych uchvácen jejich na první pohled „perverzní“ myšlenkou, kterou se nám děj snaží až přespříliš vnutit, ale jelikož jsem už něco viděl, tak tohle je pro mne někde napůl cesty mezi skoro odpadem a hodně průměrným filmem. Skoro nic z jejich vizí není dotaženo dokonce, žádné nechutnosti (snad kromě jednoho-dvou záběrů) neuvidíme – všechno důležité se děje mimo obraz kamery a kdyby se využil potenciál, který scénář bezesporu měl, tak z toho mohla být docela zajímavá podívaná. Katharine Isabelle už má za ty roky dost zkušeností, takže role pomstychtivé Mary, které své vysněné řemeslo provádí dosti divným a obyčejným člověkem dost nepochopeným způsobem zvládla v pohodě. Divným, ale proč ne. Nadání by holka měla, ale chybí praxe (to znají snad všichni lidi – z různých řemesel), tak proč nevyužít nabídnutou šanci. Taky byla hlavní tahounkou filmu, jenže když zbytek neladí, je to lidově řečeno v p…(více na mém blogu )

Nový komentář