Ambulance (1990)


Český název: Ambulance
Režie: Larry Cohen
Rok výroby: 1990
Délka: 91 min
Země: USA

Hrají:
Eric Roberts … (Josh Baker)
James Earl Jones … (Lt. Spencer)
Megan Gallagher … (Sandra Malloy)
Red Buttons … (Elias Zacharai)
Janine Turner … (Cheryl)
Eric Braeden … (Doctor)
Richard Bright … (McClosky)
… a další

 

Josh Baker se živí kreslením comicsů. Jednoho dne potká svoji vysněnou ženu a dá se s ní na ulici do řečí. Udělá se jí špatně. Nezbývá než vyhledat pomoc. Není třeba chodit příliš daleko, protože právě přijíždí sanitka. Ta ženu odveze. Ale kam? Druhý den se na ni jde Josh zeptat do nemocnice. Zde o ní nikdo nic neví. Josh jde přirozeně na policii, ale tam se mu podaří o svých bujných teoriích přesvědčit jen jednu policistku. S její pomocí alespoň rozmnožuje vlastnoručně nakreslené portréty zmizelé ženy. Brzy se setká s její spolubydlící. Ta ovšem krátce poté taky zmizí. Josh dostává strach a nakonec se tváří v tvář setká s nebezpečnou bandou, která pomocí falešné sanitky unáší lidi a odebírají jim orgány. Všechny.

Již samotný námět může budit v hororovém fanouškovi mírné podezření. Žádné nadpřirozeno, žádná příšera. Že by slasher? Ať čekáte cokoli, můžete být velmi překvapeni. Ambulance není ani o jednom. Je to jeden z těch hororových thrillerů, které jsou více thrillerem než hororem. V tomto konkrétním případě jde navíc spíše o svižnou kriminálku. Nikoli však špatnou.

Jisté kvality snímku odepřít nelze. Především je to herecký výkon Erica Robertse. Pokud jsem ho přecenil, bude to nejspíš mými sympatiemi k němu. Na druhém místě figuruje nevyzpytatelná tvář mistra Jonese, jehož pohled zároveň kárá i děsí. Za zmínku stojí rovněž celková atmosféra. Z nemocničního prostředí jsem měl po shlédnutí tohoto filmu nepříjemný pocit, který se mne držel ještě dlouho. Stejně tak z interiéru sanitních vozů. Nedej bože, aby byly ozářeny pronikavým zeleným světlem jako ve filmu. Když jsem u té sanitky, nemohu zatajit její vzhled. Nevím přesně co to bylo za značku, ale obdivovatelům krásných a nablýskaných vozů film doporučuji. Už jen kvůli tomu parádnímu fáru. To totiž v záplavě těch ostatních šedivých vozů, jež vypadají jako narychlo stlučené plechy, přímo září. Až se člověk diví, že mohlo tak dlouho zůstat bez pozornosti pátrajících policistů.

Dalším kladem filmu je jeho tempo. Od samého začátku až do konce se pořád něco děje, není tedy čas na nudu či dokonce spánek. Od toho odrazuje i jistý stupeň napětí, jímž se podobné snímky většinou vyznačují. Napětí jako takové však nenahradí strach. Toho je zde zásadní nedostatek.

Hodnocení5
Ambulance je průměrný napínavý film s neobyčejně kvalitním hereckým obsazením. Nelze od něj čekat nic zvláštního, na druhou stranu je to dobrá oddechová záležitost od všelijakých moderních krváků.
50%

Sdílejte článek

  1. Jino 5 ledna 2009 v 14:56

    Scénář děravý jak stará rezivá sanitka. Avšak ten je odkolněn na přístavnou kolej hodně brzy, stejně tak i dialogy, které vedou postavy v něm… Nejlepší z nejlepších Eric Roberts se zde po roce setkává s Jamesem Earl Jonesem a společně s Redem Buttonsem film táhnou. A to tak, že díky nim děj nepůsobí příliš strnule a Ambulance může ujíždět směle ke svému konci… Nebýt hereckých es a jejich výkonů, tak nevím nevím… 50%

  2. Solo 5 ledna 2009 v 07:37

     Souhlasím s hodnocením. Přesto se mi moc nezdá, že tenhle film je označovaný jako horor, protože jak podotkl prasoid v recenzi jde podle mě spíš o krimi. Osobně ale s tím, že tu film je problémy nemám, protože on je vážně vedený jako horor. Pěkná recenze prasoide. Nejvíc se mi kromě Robertse líbil ten starý děda novinář – celkem jsem se i zasmál

Nový komentář