Alyce Kills (2011)


Scénář a režie: Jay Lee
Český název: Alyce
Rok výroby: 2011
Délka: 89 min
Země: USA

Hrají:
Jade Dornfeld … (Alyce)
Tamara Feldman … (Carroll)
James Duval … (Vince)
Eddie Rouse … (Rex)
…a další

 

Přemýšleli jste někdy na tím, jak se vypořádat s vědomím, že jste zmrzačili svou nejlepší kamarádku? Alyce a Carroll jsou krásné mladé ženy s takřka idylickým vztahem. Ten se však rozplyne jako pára nad hrncem v osudný – na alkohol a drogy bohatý – večer, po němž druhá jmenovaná končí polomrtvá na chodníku. Alyce před vyšetřovateli mlží, což je ovšem pouze prvotní známka budoucího duševního a morálního úpadku…

Rozklad osobnosti je v hororech z pochopitelných důvodů motivem oblíbeným. Pravdou ale také je, že publikum tyto přerody vždycky vnímá poněkud rozpačitě (stačí vzpomenout případ Nicholsona v kultovním Osvícení). Alyce Kills svým uchopením bude rovněž vnímána všelijak, mě se zvolený styl ale vlastně líbil. Nejdříve na vás dýchne surové realično, k podtržení zápletky se posléze přidají přízraky (duchařinu z toho naštěstí neudělají) a závěr zajde až do takřka groteskního extrému.

Dá se tedy říct, že každý si ve filmu najde něco. Řemeslo je to slušné, scénář ambiciózní, což je pro režiséra Jay Leeho po dvou mizerných hororových komediích (Slaughter a Zombie Strippers) určitě pokrok. Byť samozřejmě jednotlivá tvůrčí řešení občas přivodí skrbené čelo. U hororů se ovšem s nějakým tím drsným twistem musí počítat, takže nad scénami, které udělají radost zejména labužníkům gore (likvidace těla braná s nadhledem), nechť se pozastaví každý sám.

To platí i pro některé další pochody. Když třeba Alyce masturbuje u sledování televizních (tragických) zpráv, mohu ocenit hereččino tělo, smysl ale hledám těžko. Někde se zkrátka na pilu tlačí až příliš (druhá postelová scéna), proto záleží především, jestli vám to takhle sedne. K pozitivnímu hodnocení jistě přispěl i povedený casting a nadprůměrné herecké výkony neznámých tváří.

Hodnocení7
Alyce Kills je zkrátka po dlouhé době americký horor z druhé cenové, který se vyplatí vidět.
70%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 24 prosince 2013 v 15:56

    Tak vám teda řeknu, že Lee se vůbec nezměnil a furt je to pěkně ujetý parchant. Zpočátku jsem jeho film moc nepobral (tím nemyslím, že bych ho nechápal), doslova jsem se nudil při sledování dvou sjetých a ožralých buchet, které si k mému zklamání ani nezalaškovaly, ale potom se to rozjelo do zajímavých parametrů. Je pravda, že na pořádnou akci (krvavou) si počkáme docela dlouho, ale po psycho stránce to byla jízda – hlavně díky pomatené hlavní hrdince. Tady ty erotické chvilky a hrátky celkem bodly. Potom jsem měl zase dojem, že sleduju černou komedii, díky zajímavému zbavování se mrtvol (mrtvolu je opravdu potřeba nejprve pořádně naklepat „bejsbolkou“, ale jako zlepšení jsem vážně cítil. Nebudu tu tvrdit, že je to nezapomenutelná podívaná, ale díky některým momentům se k filmu určitě ještě vrátím.

Nový komentář