Alligator People, The (1959)


Režie: Roy Del Ruth
Rok výroby: 1959
Délka: 74 min
Země: USA

Hrají:
Beverly Garland … (Joyce Webster/Jane Marvin)
Richard Crane … (Paul Webster)
Frieda Inescort … (Lavinia Hawthorne)
George Macready … (Dr. Mark Sinclair)
Lon Chaney Jr. … (Manon)
… a další

 

Psychiatři MacGregor a Lorimer uvedou mladou ženu jménem Jane do hypnotického stavu a ta jim následně vypoví šokující příběh o strašlivém zážitku, který zapříčinil výpadek její paměti. Krátce po svatbě se Joyce (Jane) Webster vydává společně se svým manželem Paulem na líbánky. Během jízdy vlakem však muž obdrží záhadný telegram, zpanikaří a následně beze slov vystoupí z vlaku a zmizí. Zdrcená Joyce se obrátí na policii i soukromé detektivy, kteří pátrají po celé zemi, až jednoho dne konečně naleznou malou stopu. A tak se Joyce vydává do městečka Bayou Landing – hluboko do srdce Louisianských bažin, kde měl údajně Paul trávit dětství a chodit do školy.

Zde se setkává s ochmelkou Manonem, který z duše nenávidí zdejší aligátory, jimiž se to v bažinách jen hemží a kteří ho v minulosti připravili o ruku. Přesto je jediný, kdo ji může zavést do bažin, do domu, jehož adresu Joyce pevně svírá v rukou. Vlídného přijetí se jí zde sice nedostává, protože madam Lavinia o návštěvy nestojí, ale nakonec nechává mladou ženu v domě přespat. Jak madam, tak služebnictvo však tvrdí, že Paula neznají a v životě o něm neslyšeli. Joyce se však nezdává a rozhodne se pátrat na vlastní pěst. Stopy ji dovedou až k jistému doktoru Sinclairovi, který provádí pokusy na lidech a s hrůzou zjišťuje, že Paul je jedním z nich…

Horory z 50. let mají pro mou osobu dost zvláštní a hlavně těžko popsatelnou příchuť, avšak mnohdy dost působivé kouzlo. Přestože i v této době se ještě natočilo několik filmů o Drákulovi nebo Frankensteinovi, tvůrci se stále častěji snažili experimentovat s novými monstry a mnozí slavili docela velké úspěchy (zrodil se například Netvor z Černé laguny nebo Moucha). Kromě nich samozřejmě i spousta filmů o mimozemské invazi, pavoucích a nejrůznějších zmutovaných/gigantických příšerách, ale je mi docela líto, že právě The Alligator People se nikdy příliš velké divácké přízně nedočkal a přesto nejde o vyloženě špatný film.

Bohužel se na něm podepsal především fakt, že větší část příběhu se hlavně pořád mluví, hlavní hrdinka hledá svého manžela a atmosféra, potažmo i samotná náplň spíše připomínají klasické drama než horor. Jenomže právě tohle já osobně vidím jako největší plus. Charakteristika jednotlivých postav byla zajímavá, postava Joyce (Jane) atraktivní a prostředí bažin plných aligátorů (i když mnohdy zřejmě vycpaných) v černobílém provedení přinejmenším zajímavé. Navíc Lon Chaney Jr. podal velice dobrý výkon. Už to sice nebyl ten fešák ze třicátých-čtyřicátých let, ale velmi slušně si poradil i s ožralou a agresivním bláznem.

Zvláště pak konec filmu patřil především jemu. Proměněný Paul (v závěru) to totiž byl docela velký průser. Aligátoří hlava a vlastně i zbytek jeho těla byl gumový až běda, spíš ve mně vyvolával pocit smíchu nad trapností, než aby mě pohltil pocit strachu. Na jeho obranu však musím říct, že v průběhu filmu se na něm maskéři docela vyřádili. Jeho postupná proměna v aligátořího muže totiž byla docela pěkná (až na tu finální). Navíc i po emoční stránce to měli tvůrci celkem vychytané.

Hodnocení5
Sice to asi nikoho nedojme až k pláči, ale průměrné ohodnocení si dle mého názoru tvůrci zaslouží.
50%

Sdílejte článek

Solo ( profil autora )

Život je hořký. Bohudík!

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář